07 prosince, 2007

Nechť žije revoluce?

Neviditelný pes dnes:

Jako každoročně, konaly se také letos vzpomínky na VŘSR, tedy Velkou říjnovou socialistickou revoluci, která v dějinách vynikla tím, že nebyla ani velká, ani říjnová, ani socialistická.
· Letos na toto téma vyšlo “Stanovisko VV ÚV KSČM k 90. výročí VŘSR”. 46. schůze Výkonného výboru ÚV KSČM přijala stanovisko k 90. výročí Velké říjnové socialistické revoluce v Rusku, která prý otevřela cestu k budování alternativního, nekapitalistického společenského systému.
· Když vynecháme obvyklá klišé a historicky dávno překonané omyly, jako třeba že VŘSR byla revolucí proti carovi, obsahuje Stanovisko některá podivuhodné přiznání.
· “Společenský systém, který vznikl na základě VŘSR, trpěl v těchto historických podmínkách i mnoha nedostatky a deformacemi.
· V dlouhodobém soutěžení nedokázal nový systém udržet krok s některými podstatnými stránkami vývoje společnosti, které kapitalismus zvládal díky svému značnému vývojovému náskoku lépe (ekonomická efektivnost, rozvoj vědy a techniky, formální politické svobody a účinná motivace lidí).
· Došlo ke zbytečné perzekuci mnoha nevinných lidí, včetně stoupenců nového systému a zasloužilých revolucionářů.
· V důsledku působení objektivních, vnějších i vnitřních příčin i subjektivních chyb, zejména skutečnosti, že SSSR jako jediná světová supervelmoc podporovala boj za spravedlivější společenský řád za cenu vlastního ekonomického vyčerpání, historicky první pokus o socialismus podlehl v evropských zemích tlaku kapitalismu.
· Kapitalismus zvítězil ve studené válce a na toto své vítězství ihned reagoval tím, že se postupně zbavuje všech mechanismů zmírňujících procesy agrese a vykořisťování.
· Pád bipolárního světa otevřel cestu ke globální dominanci imperiálních USA a k obnovení procesů intenzivní militarizace.
· Za podpory nadnárodních monopolů začal triumfující kapitalismus odbourávat i pozůstatky sociálního státu.
· Zesílil boj o kontrolu světových zdrojů surovin.
· KSČM si dobře uvědomuje nedostatky první formy socialismu a hluboce lituje tragických obětí s vývojem tohoto systémů souvisejících.”
· Jsou to vesměs prázdné řeči, ale trochu to vypadá, že se komunisté za svou minulost omlouvají, I když ne moc. Také se dost vymlouvají.
· Jsou to vesměs přestárlé trosky, ubožáci, kteří vzpomínají, jak si kradli do kapsy a jak se jim hrnuly úplatky, jak byli bezpeční ve svém křiváctví, protože byli privilegovanými kádry a nikdo na ně nemohl.
Pláč umírající Matky Strany
Neviditelný pes, 7.prosince 2007
Stanislav Reiniš



Ano, staří komunisti jsou poněkud vetší, ale pozor, proč by to měli být právě oni, kdo by nám mohl nakopnout dobré bydlo. Nahlédněme do Ameriky. Tamní lídři, tváří v tvář převládající lidové opozici, stále tvrdošíjně plánují destrukci Íránu. Snad kromě neoconů a jejich spojenců se lidé obávají, že Amerika své vlastní aktivity nemusí přežít, a dokonce může strhnout do propasti celý svět. Hodiny sebezničení už delší dobu pomalu tikají. Americká ekonomika může jednoho dne zkolabovat pod vlastní vahou. Hrozí krach jak amerického kapitalismu i demokracie, tak i celé světové ekonomiky. Místo aby viníci takové situace čelili obvinění, nadnárodní korporace a jejich vlastníci jsou velebeni jako potencionální zachránci lidstva. Kolaps americké ekonomiky by vyvolal zničující sociální reakce. Systém, kde zisky vždy urve elita, vyvolává sociální napětí, a překročí-li index mizerie určitý limit, hrozí demokratická revoluce. Jsme svědky směřování do periody národního volného pádu, kdy americká společnost se řítí po hlavě do tmavé propasti nejistoty, starý řád mizí a Nový Světový Pořádek spěchá zaplnit prázdné místo...

A my zatím tady krátkozrace šťouráme do vetchých komunistů.

No, možná to nebude ještě tak horké. Nemám to ze své hlavy. Četl jsem to včera v thepeoplesvoice.org (The Planned Collapse of America) To slovo pípl v názvu naznačuje, že to budou levicové noviny a ti to vidí obzvlášť černě. Nicméně kdo ví, jaká revoluce nás zase čeká? A nemusí to být zrovna v říjnu. Třetí světová je na spadnutí.

Žádné komentáře: