NEW YORK / PRAHA Američané už nejednou zjistili, že ze svých daní financují prostřednictvím tajných služeb povstalecké skupiny, které používají metody teroristů.
- Počínaje rokem 2001, kdy teroristé zaútočili na New York a Washington, u nich však každé další takové odhalení budí čím dál větší odpor.
- Vláda proto musí vymýšlet čím dál sofistikovanější způsoby, jak přesvědčit Kongres, aby schválil další navýšení rozpočtu pro „zvláštní" operace tajných služeb, a nevyvolat přitom sebemenší podezření.
- S jedním takovým prý přišla před několika měsíci a týkal se Íránu.
- Navenek jde o klasickou hru tajných služeb se zápletkou jako vystřiženou z více či méně povedených dokumentů o tom, jakou roli sehrála CIA například při převratu v Guatemale.
- Známý novinář Seymour Hersh z časopisu The New Yorker přišel s tvrzením, že Bílý dům chce právě pomocí takových ozbrojenců svrhnout i současný íránský režim.
- Jedna ze skupin je dokonce i na seznamu teroristických organizací, který sestavuje americké ministerstvo zahraničí.
- Vláda prezidenta George W. Bushe získala koncem loňského roku souhlas Kongresu, který na tajné operace v Íránu vyčlenil mimořádně „od 200 do 400 milionů dolarů".
- Rozsah operací oficiálně vymezuje příslušný Bushův dekret, kterým prezident žehná „zvláštním" akcím tajných služeb a s nímž musí seznámit několik vysoce postavených členů Kongresu.
- USA už dlouhou dobu Írán podezírají z vývoje nukleárních zbraní. Když ale loni americké tajné služby zveřejnily svou tradiční výroční zprávu, stálo v ní, že Teherán v roce 2003 vývoj jaderného arzenálu pozastavil a nejsou přesvědčivé důkazy, že ve vývoji atomových zbraní dál pokračuje.
- Bush a jeho lidé sázejí hlavně na etnické konflikty (CIA je údajně ve spojení s Kurdy a arabskými menšinami na území Íránu).
Lidové noviny, 1. července 2008
PAVEL ČERNÝ
Obávám se, že to co je zde popsáno plus agrese v Iráku a Afghánistánu, nese všechny známky mezinárodních zločinů státního terorismu, páchané administrativou prezidenta Bushe za podpory a financování americkým kongresem. Český ústavní soud by měl posoudit, jestli otevřená podpora této politiky naší koaliční vládou umožněním výstavby amerického radaru na českém území neodporuje české ústavě.
Žádné komentáře:
Okomentovat