skip to main |
skip to sidebar
Dnes v Lidových novinách:V předčasných volbách v Japonsku slavila drtivé vítězství opozice, která tak po padesáti letech sesadila vládu konzervativců.- TOKIO Že ve víkendových předčasných volbách v Japonsku vyhraje opozice, se čekalo.
- Málo už to, že její vítězství bude tak drtivé, jak naznačují první odhady výsledků – podle japonských médií by opozice měla v novém parlamentu obsadit plných 300 z 480 křesel.
- Demokratická strana Japonska, která se k moci dostane po téměř padesáti letech, už údajně začala jednat o sestavení vlády.
- Konečné oficiální výsledky by měly být vyhlášeny během dneška.
- Dosavadního premiéra Taróa Asa nejspíš v čele kabinetu vystřídá šéf demokratů Jukio Hatojama.
Lidové noviny, 31. srpna 2009čtkJe zajímavé, že Japonská opozice triumfovala. Ale ještě zajímavější snad je, co nastávající premiér Yukio Hatoyama má za lubem. Slíbil, že Japonsko vyvede z excesů kapitalismu v americkém stylu. Kritizuje servilnost vůči Washingtonu a chce větší nezávislost Japonska na americké politice. Trvá na zpochybnění role amerických jednotek rozmístěných v Japonsku od druhé světové války. Poznamenal, že americká hegemonie v různých částech světa končí, a v důsledku selhání v irácké válce a finanční krize se ke konci chýlí i Američany vedená globalizace. Viz :
Dnes v Lidových novinách:Polsko s napětím očekává ruského premiéra. - Vladimir Putin bude zítra na sešlosti světových státníků v Gdaňsku, kde si budou všichni připomínat sedmdesáté výročí začátku druhé světové války.
- Je známo, že ani ne tři týdny po zahájení německé ofenzivy vtrhli Polákům do zad Sověti – respektive je to všeobecně známo skoro všude v Evropě kromě Ruska.
- A od Putina by teď jeho hostitelé nic neslyšeli radši, než že se za Stalinovu kudlu do zad omlouvá.
- Důrazně zformulovaný pardon by ale byl skoro stejně velké překvapení, jako když v roce 1970 německý kancléř Willy Brandt znenadání poklekl u památníku židovských povstalců ve Varšavě.
- Předpokládat, že by něco podobného dokázal i Putin, znamená nevědět, že na agresivitě vůči blízkému zahraničí (kam zřejmě počítá i Polsko, a dokonce Českou republiku) osobně vystavěl ideologii nového, postjelcinovského Ruska.
- Kdyby ruský premiér uznal, že Stalinův vpád do východního Polska byl zločin, vlastně by uznal, že ani velmoc nemá právo řešit svou vlastní bezpečnost na úkor sousedů.
- A to by znamenalo, že například uznává právo Polska – a ovšem i České republiky – hostit na svém území část amerického protiraketového deštníku.
- Tolik porozumění pro potřeby menších států asi od ruského premiéra nikdo soudný čekat nebude.
Lidové noviny, 31. srpna 2009 Daniel KaiserSouhlasím, že žádná velmoc nemá právo řešit na úkor svých sousedů, natož vzdálených zemí, svou vlastní bezpečnost před odvetným úderem toho, koho hodlá přepadnout. A proto uznávám, že cpát do České republiky za podpory místních kolaborantů radar je neoconská ničemnost.Mimochodem, před Stalinem uzavřeli pakt s Hitlerem Francie a Anglie. Budou se na zítřejší sešlosti omlouvat Rusku, že nepřijali Stalinův návrh na protihitlerovskou koalici, a že Mnichovem vlastně nasměrovali Hitlera v zájmu „své vlastní bezpečnosti“ na SSSR? V opačném případě by zřejmě Molotov neměl (v zájmu bezpečnosti SSSR) co řešit s Ribbentropem.
Dnes v Lidových novinách:Před 65 lety, 29. srpna 1944, vypuklo na Slovensku delší dobu připravované povstání. - Tato navýsost ocenitelná událost nebyla ovšem přijata jednoznačně a určitá rozpačitost nad Slovenským národním povstáním trvá bohužel dodnes, a to nejen na slovenské, ale i na české straně.
- SNP je přitom společnou historií Čechů a Slováků, jednou z nemnoha světlých stránek dějin Československa.
- Iniciátoři povstání, a stejně tak i většina jeho účastníků, jej považovali za součást československého odboje.
- V širším pojetí protinacistického odboje, který je jedním z konstitutivních prvků poválečné demokratické Evropy.
- K čemu vlastně máme svobodný český stát, když se nedokážeme hlásit k tradicím, které naši svobodu utvářely?
Lidové noviny, 29. srpna 2009Petr Placák, historikSlovenské národní povstání je jednou z nemnoha světlých stránek dějin Československa, správně píše Petr Placák. Časy se mění, dnes jsme pro změnu zřejmě hrdí na náš podraz obdobného "afghánského národního povstání" proti obdobným okupantům.
Dnes v Lidových novinách:Nějak jsem nepostřehla, že by byla česká média minulý týden houfně připomínala pakt Molotov–Ribbentrop, který byl uzavřen a podepsán 23. srpna 1939. - Byla bych soudila, že si novináři v době dovolených a nedostatku aktuálních výroků českých politiků nedají tak důležité kulaté výročí ujít, ale stalo se.
- Možná je to pro většinu z nich už pasé, je to sedmdesát let, říkají si třeba, hlavní aktéři dávno nežijí, tak co.
- Nebo jsem možná já profesionálně deformovaná: jak tak pořád překládám něco o moderních dějinách, narážím na popis, hodnocení a výklad paktu Molotov–Ribbentrop každou chvíli.
- Smlouvu o neútočení a spolupráci, kterou tehdy před sedmdesáti lety podepsali ministři zahraničí Sovětského svazu a nacistického Německa, ve skutečnosti samozřejmě uzavřeli jejich nadřízení, Josif Stalin a Adolf Hitler, vždyť bez výslovného posvěcení obou diktátorů by si byl žádný z jejich ministrů ani „neškrt".
- A je to smlouva hodně významná, zejména její tajný dodatek.
- Byla to totiž jedna z nemnoha dohod, které fakticky přetrvaly druhou světovou válku a zčásti by se dalo říci, že platí dodnes.
- V Polsku a v baltských republikách se smlouva mezi Hitlerem a Stalinem připomíná každý rok.
- A připomíná se vyčítavě, neboť Sovětský svaz po válce dlouhé desítky let existenci tajného dodatku popíral, přestože příslušný text byl nalezen v archivech dobytého německého ministerstva zahraničí
Lidové noviny, 28. srpna 2009PETRUŠKA ŠUSTROVÁKdyž jde o zájmy velmocí či silných, zájmy těch slabších zpravidla utrží šrámy. Byl snad Mnichovský pakt ušlechtilejší než ten Molotovův s Ribbentropem? Stalin přece navrhoval západu protihotlerovskou koalici. Mnichované se však pokusili nasměrovat Hitlera na Sovětský svaz, ten v dané situaci svým paktem zase získával jistý čas na přípravu před přepadením. Krom toho, tehdy si třeba Stalin ještě považoval za čest uzavřít smlouvu s jednou z nejvyspělejších západních zemí, jejíž kulturnost hvězd se dotýkala.Na velmocenské zájmy doplatila za barbarských okolností Hirošima a Nagasaki. Dnes má smůlu Irák a Afghánistán. Jejich poloha či zdroje je stála už statisíce mrtvých k ukojení zájmů okupantů, a konec je v nedohlednu. Nebo ten vnucovaný radar poblíž Prahy. Česko kvůli tomu schytá první úder v případě konfliktu velmocí. Američané to označí za collateral damage - vedlejší škodu při "obraně" Ameriky.Pravda, paní Šustrová má asi přidělené to Rusko.
Dnes v Lidových novinách:PRAHA/VARŠAVA - Česko-slovenská investiční skupina Penta čelí v Polsku podezření, že spolupracuje s ruskými tajnými službami a že její mnohamiliardový kapitál má nejasný a neprůhledný původ.
- Hlavním zdrojem těchto podezření je významný polský vládní činitel, ministr a šéf Úřadu národní bezpečnosti Aleksander Szczyglo.
Investiční skupina Penta je obviněna z napojení na KremlLidové noviny, 26. srpna 2009 Luboš Palata Investiční skupina Penta je obviněna z napojení na Kreml - www.lidovky.czZa totáče politika zakazovala knihy, dnes firmy.
Dnes v Lidových novinách:Česko vneslo v posledních dnech srpna svůj osobitý vklad do velké „špionské hry". - Zveřejněním informací o vyhoštění dvou ruských diplomatů z Prahy povýšilo již několik měsíců trvající napětí ve vztazích mezi Moskvou a Severoatlantickou aliancí do vyšší dimenze tím, že jí dodalo rozmáchlý politický rozměr.
- „Musíme zakročit proti zpravodajským aktivitám proti českému státu důsledně a tvrdě. Nejsme už ruská kolonie," kvitoval postup vlády, který byl předznamenán ještě za jeho funkčního období, expremiér Mirek Topolánek.
- A českou sebestřednost stvrdila i mediální citace výroku ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který měl prohlásit, že jde o „další českou provokaci", v narážce na snahu Česka o vybudování amerického radaru na jeho území.
- Komu se asi tak hodilo medializovat celý případ právě v předvečer výročí sovětské intervence do tehdejšího Československa?
Český vklad do hry špionůLidové noviny, 26. srpna 2009Pavel Mášahttp://www.lidovky.cz/cesky-vklad-do-hry-spionu-0hy-/ln_noviny.asp?c=A090826_000048_ln_noviny_sko&klic=233044&mes=090826_0"Musíme zakročit proti zpravodajským aktivitám proti českému státu důsledně a tvrdě. Nejsme už ruská kolonie," cituje Pavel Máša Mirka Topolánka. Mirek Topolánek možná navrhne tvrdě zasáhnout proti aktivitám i jiných kolonizátorů, jen kdyby se o nich dověděl.
Dověděl by se třeba u Stephena Govanse (http://www.trinicenter.com/articles/2009/220809.html) který píše, že Američané ovlivňují situaci v cizích zemích ve svém zájmu skrze místní občany, kteří jsou oddáni imperiálním hodnotám, nebo jsou zuřivě zaměřeni proti americkým nepřátelům. Jde o vládce, politiky, vojenské činitele, žurnalisty, vědce nebo aktivisty. Takovým lidem se dostává příležitostí, finančních prostředků, školení, vybavení a vůbec podpory za převzetí vedoucích rolí při působení v americkém zájmu. Bývají školeni v USA, kde nasavají imperiální hodnoty. Místním, kteří nenasávali v iperiálních nervových centrech, zprostředkují imperiální hodnoty všude přítomná masová média. Stehen píše, že CIA například už po celá desetiletí podporuje hlasy občanů, kteří mají co negativního říci o SSSR a komunismu. Svými financemi zesilují a zviditelňují místní opozičníky pro efektivní zasažení co nejširšího publika.Kdyby chtěl Mirek Topolánek zasáhnout proti takovým aktivitám, ať to nedělá příliš tvrdě. Vždyť jinak bychom snad sťastně nebyli bývali vyměnili kolonizátora už před dvaceti lety.
Dnes v Lidových novinách:Blbá nálada coby produkt nedorozumění, nepochopení věci i zlé vůle, takové sdělení předložil prezident Václav Klaus veřejnosti prostřednictvím sobotních Lidových novin. - Samozřejmě, že nikdo lidem nedokáže vnutit reálnou optiku náhledu na svět.
- Je ale špatné, když občané s výjimečným společenským postavením, politici a veřejně činní intelektuálové, tento iluzivní přístup k realitě podporují.
- Politici k té nenáladě přispívají z důvodů sobě vlastních, osobních i partajních.
- Dělostřelecké salvy zleva zprava nezanechaly šrámy jen v protivníkově opevnění, ony zanechaly stopy ve veřejném mínění.
- Vytunelovaná a zkorumpovaná země prolezlá ruskými a americkými agenty, i takový obraz nám politici předkládají.
- Klaus správně poukazuje na neblahý vliv těchto hlasů, velmi často založených spíš na ideologii než na faktech.
- Ale ani on sám nedokázal překročit stín politika.
- Klaus doslova píše, že „se i tento svět stále rychleji a dramatičtěji vzdaluje ideálům svobody, volného trhu zboží, myšlenek a možností".
- Pokud by to měla být pravda, byl by to důvod k zoufalství.
- Velmi správně Klaus konstatuje, že jsme integrální součástí západního světa, a nikoli oázou postkomunismu.
- Jsme jeho součástí a sdílíme důsledky jeho přirozené nedokonalosti.
Klaus o nenáladěLidové noviny, 25. srpna 2009Ondřej Neffhttp://www.lidovky.cz/klaus-o-nenalade-0jw-/ln_noviny.asp?c=A090825_000039_ln_noviny_sko&klic=233028&mes=090825_0Jsme oázou prekomunismu?
Jako bych slyšel Klausova slova v podání Milouše Jakeše po jeho "20ti letech poté" : Rozmáhá se pocit, že jsme naši dvacetiletou cestu normalizace nezvládli, díky profesionálním vyvolávačům deziluzí. Ano, máme tisíce drobných (někdy i větších) nedokonalostí, nespravedlností a nefunkčností tohoto velmi reálného socialismu. Například ta Zagorová, je to hodná holka, ale bere snad víc než já. Ale jsme už dávno integrální součástí socialistického světa, a tudíž nikoli nějakou oázou prekapitalismu.
Václav Klaus při líčení dnešního stavu "20 let poté" Zagorovou už nezmiňuje, ale trvá na tom, že nejsme žádná oáza postkomunismu, že už dávno jsme integrální součástí, byť mírně nedokonalého, ale západního světa.
S tím postkomunismem má Klaus asi pravdu. Vždyť komunismus teprve přijde, až po kapitalismu. Říkal prý to ten Marx. co v Britanii vyhrál hlasování o největšího myslitele tisíciletí, před Einsteinem. A tak že by západní kapitalistický svět přece jen nebyl koncem dějin? Pravda, lidstvo by si zasloužilo dočkat se nějaké éry postotrokářství, nejen v jeho původní ale i v pozdější vylepšené feudální či kapitalistické podobě. Jen aby už pár let let poté opět nezaznělo: Máme tisíce drobných nedostatků, ale jsme pevnou součástí...
Dnes v Lidových novinách:Rusko falšuje starší i nejnovější historii ve stalinském duchu. A v Česku má své spojence.- Vojenský historik Sergej Kovalov píše, že druhá světová válka vypukla proto, že Poláci nebyli v srpnu 1939 ochotni splnit Hitlerovy „umírněné a oprávněné požadavky".
- V podobném, byť přece jen o něco měkčím tónu se nese i ruská oficiální diskuse o paktu Molotov Ribbentrop, ale i o celé druhé světové válce a o roli stalinského Sovětského svazu v ní.
- Za bernou minci se ve státních médiích a v článcích oficiálních historiků považuje propagandistická stalinistická verze: Stalin byl k podepsání paktu přinucen západními mocnostmi, které s ním nechtěly uzavřít spojenectví proti Hitlerovi.
- Nejsledovanější televize TV Rossija odvysílala k 70. výročí podpisu pořad Tajemství tajných dokumentů, v němž (podobně jako stalinská historiografie) tvrdí, že Stalin neměl jinou možnost než pakt uzavřít, protože jinak by SSSR čelil společnému útoku Polska, Německa a Japonska.
- A Francie a Británie nebyly ochotny SSSR pomoci.
- Opak je pravdou.
- V době, kdy se po celém světě otevřely nebo otevírají archivy z válečné doby pro zkoumání historiků, je v Rusku jejich obsah naopak opět střeženým státním tajemstvím.
- Historické vymývání mozků, kterým byl komunistický režim proslulý, v Putinově a Medveděvově Rusku dále pokračuje a velká většina Rusů mu nadále podléhá.
- Podle nejnovějšího průzkumu tak 57 procent Rusů nevidí na paktu Molotov Ribbentrop nic špatného a jen čtvrtina Rusů připouští, že Stalin paktem s Hitlerem pomohl nacistům rozpoutat druhou světovou válku.
„Válku začalo Polsko"Lidové noviny, 24. srpna 2009Luboš Palatahttp://www.lidovky.cz/valku-zacalo-polsko-0qc-/ln_noviny.asp?c=A090824_000038_ln_noviny_sko&klic=233013&mes=090824_0V zájmu kompromisu by se možná dalo říct, že Rusko falšuje ve stalinském duchu historii falšovanou v duchu západním. Jelikož nejsem žádný politolog, jeví se mi to jen asi takhle:Hitler byl frustrován, že se Německo zdrželo oproti svým západním kolonizátorským sougaunerům při dělení světa (porcování medvěda) a byl rozhodnut to radikálně změnit. Spadeno měl na východ i na západ. Dnes podobný případ známe jako budování globálního impéria. Stalin chtěl vytvořit protihitlerovskou koalici, ale Francie s Anglií podpisem Mnichovské dohody chytře nasměrovali Hitlera na SSSR. Stalin zakroutil fousy a udělal s Hitlerem jiný pakt, aby získal nějaký čas na přípravu k válce. A tak se Hitler znovu obrátil a jeho mnichovským spojencům vychytralý úsměv zamrznul na rtech. Západ později zdržováním druhé fronty doufal, že se Hitler se Stalinem vybijí navzájem, ale nakonec nezbylo než hejbnout zadkem, aby se dostali aspoň do Plzně.Rusové (i když sám Stalin byl Gruzínec) umějí přechytračit agresory, jak učí nefalšovaná historie, což by mohlo být varováním pro budovatele radarů a podobných hračiček.
Dnes v Lidových novinách:BRNO - Policisté již nevylučují, že si páteční útok na předsedu ODS a expremiéra Mirka Topolánka někdo objednal. - Dlouho přitom tvrdili, že pro to neexistují žádné indicie.
- Televizi Nova se už v sobotu přihlásil muž, jenž se označil za jednoho z útočníků.
- Po tomtéž muži zřejmě pátrají policisté.
- Uvedl, že měli za úkol udělat na předvolební akci "rozruch".
- Jméno zadavatele nezveřejnil, prý se ale půjde přihlásit na policii.
- Policie dnes dlouho opakovala, že nemá žádné indicie, které by podporovaly tvrzení o útoku na objednávku.
- Odpoledne začala břeclavská policejní mluvčí Alice Čechová hovořit jinak.
- "Máme nové informace, k nimž se zatím ale nemůžeme vyjádřit, prověřujeme to," uvedla Čechová.
- Nova uvedla, že podle muže, který se jí přihlásil, si útok objednal neznámý člověk.
- Prý se jim nepředstavil a znají jen jeho křestní jméno a tvář.
- "Událost, která se stala na koupališti v Hustopečích, je celospolečensky mimořádně závažná a může zásadně ovlivnit celou předvolební kampaň," uvedli sociální demokraté v prohlášení podepsaném předsedou strany Jiřím Paroubkem a volebním manažerem ČSSD Jaroslavem Tvrdíkem.
Obrat: Policie už nevylučuje, že byl útok na Topolánka objednaný Lidové noviny, 23. srpna 2009 ČTKLidovky.czhttp://www.lidovky.cz/obrat-policie-uz-nevylucuje-ze-byl-utok-na-topolanka-objednany-pvf-/ln_domov.asp?c=A090823_095230_ln_domov_mevJá být významným politikem, jako třeba T., a měl bych vzteka na bezvýznamného P., udělal bych to nějak takhle: Objednal bych si pár kluků, aby na mně hodili pár vajíček. Pochopitelně až budu v plavkách, abych si nezašpinil sváteční sako. Pak bych se poškrabal přemýšlivě na čele a vytrysklou krev oznámil policii. Policie by utekší kluky hledala a hledala, až by se jeden z nich přihlásil a významně mrkaje řka, že si je kdosi za peníze objednal, ale pak se P. neměl k placení. Na to by policie konstatovala, že se z házení za úplatu nikoho usvědčit nepodařilo, ale nikdo není takový trouba aby tomu věřil. No a tím bych vyhrál volby, snížil daně bohatým, a odjel si s nimi odpočinout do Itálie.
Dnes v Lidových novinách:Připadá vám nelidské, že vrchní soud ve čtvrtek odmítl přerušení trestu Ludmile Brožové Polednové? - Ano, sedmaosmdesátiletá bývalá prokurátorka, jedna z těch, kdo poslali na šibenici Miladu Horákovou, si bude dále odpykávat svůj šestiletý trest vězení, ačkoliv humanitární ohledy by mohly hovořit pro propuštění.
- Jiným lidem zas přijde nelidské, že skotský soud propustil Abdala Basata Alího Midžrahího.
- Tento Libyjec si odpykával doživotí za smrt 270 lidí, kteří v roce 1988 zahynuli při výbuchu amerického letadla nad skotským Lockerbie.
- Je tu něco špatně?
- Z hlediska ryze humanitárních důvodů asi ne
- Jenže po ruce je hned několik „ale“.
- Především se nad Midžrahího propuštěním pozastavil i Barack Obama a skotské rozhodnutí označil výslovně za chybu.
- Ano, čtete dobře.
- Týž Barack Obama, který ruší věznici v Guantánamu, který odmítá samotný výraz „válka s terorem“.
- A není-li někomu jasný jeho důvod, po lopatě to řekl jeho mluvčí: „Dnes prohlubujeme svou soustrast s rodinami, které každý den žijí se ztrátou svých blízkých.“ Je to tak.
- V Americe si i ten nejzarytější odpůrce George Bushe a jestřábí politiky obecně nedovolí bagatelizovat pocity pozůstalých
- Humanitární důvody představují krásné slovo, takové dojemné.
- Ale než je vyslovíme, měli bychom si ujasnit, ke komu svou humanitu směřujeme: k obětem, k pozůstalým, nebo k pachatelům?
Lidsky k obětem, či k pachatelům? Lidové noviny, 22. srpna 2009Zbyněk Petráčekhttp://www.lidovky.cz/lidsky-k-obetem-ci-k-pachatelum-dza-/ln_noviny.asp?c=A090822_000035_ln_noviny_sko&klic=232994&mes=090822_0Podle JUST FOREIGN POLICY (http://www.justforeignpolicy.org/iraq) počet obětí americké invaze do Iráku dosáhl přes 1,3 milionu. K přepadení Iráku došlo pod falešnými záminkami. Možná jsou to humanitární (to krásné, dojemné slovo) důvody proč Bush, Cheney a další dosud nestanuli před mezinárodním tribunálem pro válečné zločiny.Dnes Barrack Obama "prohlubuje svou soustrast s rodinami, které každý den žijí ztrátou svých blízkých" i v důsledku jeho vlastních rozhodnutí nejen o pokračování v tragickém díle Bushovy administrativy ale i o jeho dalším stupňování. Jinak je to docela milý člověk, a tak mu držme palce, aby humanita směřovala raději k pachatelům.
Neviditelný pes dnes:V Afghánistánu právě probíhají volby prezidenta, jenž současně zastává roli premiéra. - Byť mnozí na adresu favorita, dosavadního prezidenta Hamída Karzáího, tvrdí, že ve skutečnosti nejvíce zastává pětiletou funkci starosty Kábulu.
- Současně jsou lidem vybíráni představitelé regionálních rad.
- Hlasování o postech oficiálních politických špiček vícenárodnostního státu začalo včera, ale i v čistě technické rovině – tudíž bez ohledu na útoky povstalců, o nichž mají tamější média zakázáno hovořit – bude mít závažné problémy.
- Z pohoří Hindúkuše svezou hlasovací lístky na hřbetech oslů, hlasy bývají běžně nakupovány vlivnými osobnostmi, mnohým ženám v účasti zabrání namísto extremistů vlastní rodina a tak dále.
- Prvního občana, který musí být musulman, „vyberou" Afghánci teprve podruhé v historii.
- Demokracie Středního východu na první pohled znovu mírně pokročí, možná ovlivní i sousední Írán a kdo ví, co ještě.
- Jenže komu dají dějiny nakonec za pravdu, je věc jiná.
- Západu určitě ne.
AFGHÁNISTÁN: Volby a mystifikace ZápaduNeviditelný pes 22. srpna 2009HN, 21.8.2009Pavel Kopecký http://neviditelnypes.lidovky.cz/afghanistan-volby-a-mystifikace-zapadu-d9p-/p_zahranici.asp?c=A090821_210611_p_zahranici_wagPřímo to cítím za ušima, jak jsem politicky natvrdlý. Kdy se mám okupantovi potavit na odpor, a kdy mám s láskou líbat jeho okovanou botu?Včera jsme k 40. výročí zatleskali těm, kteří se před kamerami hrdinně postavili sovětským tankům, protože důvěřovali, že je bratři nepřejedou.Dnes se radujeme z afghánských voleb pod dohledem okupanta, ke kterým nakonec nějací lidi dorazili, a těšíme se na druhé kolo ve Washingtonu, které prozradí, kdo bude i nadále Husákem afghánské normalizace.Nedávno jsme ostouzeli sousední Írán, který si sám musel drze vybrat, kdo vyhrál tamní volby, neboť jeho nastávající rádobyokupant a dohližitel se mezitím kdesi fláká, a ještě se mu odtud nepodařilo utéct.
Dnes v Lidových novinách:KÁBUL V chudinské čtvrti v Kábulu včera trpělivě čekaly desítky lidí na otevření hlasovací místnosti, která tu byla zřízena v mešitě. - „Ani mě nenapadlo, že bych nešel volit,“ řekl agentuře AFP jeden z čekajících, shrbený šedesátník Hádží Sachidat.
- V den konání prezidentských a provinčních voleb bylo afghánské hlavní město ještě více než kdy jindy poseté příslušníky bezpečnostních sil, kteří se snažili zabránit jakémukoli útoku bojovníků Talibanu.
- Prohlídky u vstupu do šíitské mešity, kde byla jedna z prostor vyhrazena coby volební místnost, byly přísné a pečlivé.
- Hrozba útoku visela nad všemi přítomnými, ale navzdory tomu lidé trpělivě čekali ve frontě na vyšlapané silnici.
- Nevadil jim ani hutný pach stoupající z hor odpadků a splašků z kanalizace.
- Dvacetiletý Amanulláh Enajat dával najevo velké odhodlání.
- „Chci změnit svůj osud, proto jsem tu.
- Nemám strach, budu volit, i kdyby došlo k novému sebevražednému útoku,“ ujišťoval student medicíny oblečený v západních šatech.
- „Vybral jsem si takového prezidenta, aby se mi lépe žilo,“ řekl padesátiletý nezaměstnaný Sajíd Alí.
- „Jsem hrdý na to, že jsem tu byl,“ dodal s tím, že hlasovat bylo snadné - volební lístky byly uzpůsobeny tak, aby jim rozuměli i ti, kdo jsou jako on negramotní.
- Číst a psát neumí téměř 70 procent Afghánců.
- „Ve jménu Alláha, jmenuji se Sima Vahídiová,“ prohlásila hrdě žena v burce a ukázala prst označený červeným inkoustem na znamení toho, že volila.
- „Všichni by měli jít hlasovat a dát hlas tomu, kdo se nebude starat jen o svůj kmen nebo rasu,“ dodala.
Nejvíc lidí přišlo v Kábulu. Houfně volila i chudinaLidové noviny, 21. srpna 2009afp, čtkhttp://www.lidovky.cz/nejvic-lidi-prislo-v-kabulu-houfne-volila-i-chudina-f83-/ln_noviny.asp?c=A090821_000022_ln_noviny_sko&klic=232977&mes=090821_0V okupovaném Kábulu jako v normalizační Praze?V Praze přišli všichni. Houfně volili i nestraníci. Před vstupem do Agitačního střediska, kde se hlasovalo o jednotné kandidátce, se tvořila fronta už před otevřením. "Ani mě nenapadlo, že bych volit nešel," řekl jeden z čekajících, vysoký, štíhlý odborář z ČKD.V den konání voleb bylo město poseto tu a tam usměvavými příslušníky Veřejné bezpečnosti ve slavnostních uniformách, odhodlaných zabránit jakémukoliv útoku ze strany disidentů. Navzdory nepřicházejícímu útoku, lidé trpělivě čekali ve frontě, bez ohledu na vůni šířící se z nedaleké Masny."Chci změnit svůj osud, a proto jsem si zase vybral generálního tajemníka Husáka, aby se mi žilo ještě lépe," řekl padesátiletý, neustále šťastně zaměstnaný. "Jsem hrdý na to, že jsem tu byl," dodal s tím, že hlasování pro jednotnou kandidátku bylo snadné, neboť volební lístky byly uzpůsobeny tak, aby je nikdo nemusel číst. Číst a psát uměli všichni."Ve jménu Ústředního výboru a SSSR, jmenuji se Táňa Vomlásková. Všichni by měli jít hlasovat, abychom dosáhli nikoliv 99,5, ale plných 110 procent!"
Dnes v Lidových novinách:Česko vypovědělo dva diplomaty nejspíš kvůli jejich aktivitám proti radaru * Moskva reagovala vyhoštěním dvou Čechů- Vidím tam dva aspekty – věci související se smlouvou o radaru a podpora hnutí proti radaru," řekl LN senátor Tomáš Kladívko (ODS), který je členem výboru pro obranu a bezpečnost.
- „Je to logické vyústění toho, že Rusové v rámci radaru podnikali veškeré kroky, aby se dostali k různým informacím," říká Kladívko.
- Vyhoštění je přesto zcela výjimečný krok.
- „Pokud jejich činnost přejde od monitorování k tomu, že se prostřednictvím některých osob nebo zájmových skupin snaží ovlivňovat politická rozhodnutí státu, zaslouží si to vyhoštění," soudí Andor Šándor, bývalý šéf vojenské zpravodajské služby.
- Spekulace o tom, že ruské zpravodajské služby podporují hnutí bojující proti radaru, se objevily už v roce 2007 po zveřejnění výročních zpráv BIS a vojenského zpravodajství.
- O americkém radaru v Česku mluvil také při své nedávné návštěvě Ruska předseda ČSSD Jiří Paroubek s premiérem Vladimirem Putinem.
- Podle Hospodářských novin mu přímo slíbil, že z něj udělá téma předvolební kampaně,
- Takový výklad ale Paroubek odmítl.
Ruské vměšování překročilo mezLidové noviny, 19. srpna 2009ADÉLA ČABANOVÁwww.lidovky.cz - Archív (19 August 2009) http://www.lidovky.cz/ruske-vmesovani-prekrocilo-mez-dnc-/ln_noviny.asp?c=A090819_000002_ln_noviny_sko&klic=232943&mes=090819_0Česko vypovědělo dva americké diplomaty kvůli jejich nedostatečným proradarovým aktivitám. Washington reagoval pohoštěním dvou Čechů, protiradarových aktivistů."Je to logické vyústění toho, že Američané v rámci radaru podnikají veškeré kroky, aby radar stavět nemuseli, i když to bývalé Topolánkově vládě svatosvatě přislíbili," říká nejmenovaný senátor. "Vyhoštění je přesto zcela vyjímečný krok. Pokud však jejich činnost přejde od vymlouvání se k ovlivňování politického rozhodnutí státu, tak si to vyhoštění zaslouží."Spekulace o tom, zda americké zpravodajské služby podporují hnutí proti radaru, se objevily hned po tom, co se hnutí přestalo hýbat.O neukončení odporu k výstavbě radaru chce americký prezident Obama jednat s předsedou ČSSD při jeho návštěvě Washingtonu. Jiří Paroubek takový výklad neodmítl. Při své nedávné návštěvě v Rusku slíbil totiž už Putinovi, že z toho udělá téma předvolební kampaně.
Neviditelný pes dnes:Volební fiasko signalizují nové výroky Baracka Obamy o tom, jak zruší jednání o instalaci radaru v Brdech. - Copak si asi nyní počnou všichni protiradaroví aktivisti a co volební programy postavené na brojení proti radaru?
- To si od Obamy nezasloužili, vždyť do toho vrazili tolik peněz a úsilí.
- Tolik promarněného času.
- To se neodpouští!
- Obamo, Obamo, ty bys zasloužil!
- Nevadí, zmobilizujeme síly v novém boji proti amerikanizování naší společnosti.
GLOSA: Co si počnou antiradaristi?Neviditelný pes, 19. srpna 2009Převzato z Rottenberg.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autoraIvo Rottenberghttp://neviditelnypes.lidovky.cz/glosa-co-si-pocnou-antiradaristi-d4c-/p_spolecnost.asp?c=A090818_201714_p_spolecnost_wagTa rottenbergovská logika je opravdu povedená. Po volbách pan Ivo možná přijde s podobným logickým klenotem:ČSSD vyhrála volby a teď je v rejži. Copak si nyní počnou všichni ti její volební lídři a aktivisti? Vždyť do volební kampaně vrazili tolik úsilí a peněz. Tolik promarněného času. Co teď, když už mají vyhráno? To si od voličů nezasloužili.Teď si ti socdemáci mohou tak akorát trhnout nohou a jít to oslavit!
Neviditelný pes dnes:
Už v prvním ročníku se každý student politologie dozví, že éra masových stran je dávno ta tam. - Strany … mívaly hodně členů, jak přímých, tak nepřímých, napojených na stranické prostředí skrze různé přidružené organizace jako odbory, tělocvičné jednoty či sdružení žen.
- Dnešní sociální demokracie nemá ani zdaleka tolik členů, jako mívaly v dobách první republiky jen její ženské spolky.
- Z éry masových stran zůstaly pouze některé paleontologické dozvuky, k nimž patří například stranické oslovení (bratře a sestro u lidovců, soudruhu a soudružko u komunistů).
- Strany vzniklé až po listopadu 1989, bez historické tradice, žádné oslovení příznačně nemají (není mi známo, že by si u zelených říkali třeba brouku).
- Od šedesátých let minulého století se v Evropě masový charakter stran vytrácí, roste význam stranického vedení, strany se nemohou už tolik spolehnout na pevné a trvalé organizační vazby, jež je pojily s jistým sociálním či sociálně-ideovým prostředím.
- Musí se naučit operovat na „volebním trhu", bojovat o atomizované voliče pomocí masmédií či vlastních reklamních kampaní.
- Zatímco dříve připomínaly spíše církve, nyní se podobají firmám.
- Někteří politologové dokonce soudí, že mezi politickým bojem a soupeřením Pepsi Coly s Coca Colou či Adidasu s Pumou už neexistuje žádný podstatný rozdíl.
Je libo oranžádu, či modrožádu? Neviditelný pes, 17. srpna 2009Autor je politologJosef Mlejnek jr. http://neviditelnypes.lidovky.cz/politika-je-libo-oranzadu-ci-modrozadu-dhh-/p_politika.asp?c=A090816_194919_p_politika_wagProkapitalistické strany se perou jako divé o své atomizované voliče. Není to nezodpovědné plýtvání silami? Všimněte si, že komunisti na to jdou mnohem rafinovaněji. Oni kopají za komunismus jako jedno mužstvo. Netříští zbytečně své síly. A jestli se nemýlím, taky mají u nás největší členskou základnu. Proč to nejde stejně na opačné straně? Nač ta plejáda konkurujících si stran a straniček, včetně těch větších ODS a ČSSD? Proč se nesjednotit do jedné veliké Kapitalistické strany Čech a Moravy - KSČM.Pravda, už tady jednu KSČM máme. Ale ta nová by mohla být třeba KSČM 2. Není taky vyloučeno, že si komunisti dají říct, a konečně ten neoblíbený název své strany změní. Třeba na KSMČ - Komunistická strana Moravy a Čech.
Dnes v Lidových novinách:PRAHA - Sociální demokraté si zavírají dveře k případné povolební spolupráci s komunisty. - V kampani se letos kromě pravice chtějí také výrazně vymezit vůči KSČM.
- Proč? Radí jim to průzkumy.
- Strategie sociálních demokratů je jednoduchá.
- Podle informací LN předseda strany Jiří Paroubek věnuje část předvolení kampaně tomu, že jasně vzkáže KSČM, že povolební spolupráce s komunisty není možná.
- Vyplývá to mimo jiné i z článku, který mají LN k dispozici.
- Paroubek v něm například píše: "Komunisté musí významně přehodnotit některé otázky domácí politiky.
- Sociální demokracie například vždy považovala za jednu ze základních hodnot nedotknutelnost soukromého vlastnictví a podnikání.
- "K tomu, aby sociální demokracie mohla začít o bližší spolupráci vůbec uvažovat, nestačí pouhé formální vyjádření lítosti nad minulostí.
- Komunisté musí dokázat, že se definitivně zřekli svých vazeb na předlistopadové období,"
ČSSD se vymezuje proti komunistům. Straně to radí průzkumy Lidové noviny, 17. srpna 2009 http://www.lidovky.cz/cssd-se-vymezuje-proti-komunistum-strane-to-radi-pruzkumy-p4d-/ln_domov.asp?c=A090817_081255_ln_domov_terNedávno konstatoval v LN Josef Mlejnek jr. (Je libo oranžádu, či modrožádu?), že éra masových stran je dávno ta tam, a tak se strany musejí naučit na volebním trhu bojovat o atomizované voliče pomocí masmédií či vlastních reklamních kampaní. Jeví se mi to jako zbytečná zátěž, jako plýtvání silami. Všimněte si, že komunisti na to jdou rafinovaněji. Oni kopají za komunismus jako jedno mužstvo. Žádná Občanská KS, Demokratická KS, Křesťanská KS, KS TOP 10! A jestli se nemýlím, mají u nás největší členskou základnu. Proč to nejde stejně na opačné straně? Proč těch padesát nebo kolik stran a straniček, favorizujících kapitalismus, nevytvoří jednu jedinou, včetně ODS a ČSSD: Kapitalistickou stranu Čech a Moravy, KSČM.Pravda, už tady jednu KSČM máme. Ale dá se to vyřešit tak, že ta nová bude KSČM 02. Není ale taky vyloučeno, že by to komunisty přimělo, aby konečně ten nechvalně známý název své strany změnili. Například na KSMČ - Komunistická strana Moravy a Čech.
Dnes v Lidových novinách:KÁBUL/PRAHA „Všichni musíme volit, protože kdybychom nevolili, oslabí to systém," vysvětloval zpravodaji BBC v Afghánistánu kovář Džar Muhammad z odlehlé vesnice v horách v provincii Badakšán, nějakých 600 kilometrů severovýchodně od Kábulu- V den prezidentských voleb, které se v Afghánistánu uskuteční příští čtvrtek, vezme svého poníka a dva osly, posadí na ně ostatní členy rodiny a vydají se k volbám.
- Přestože Badakšán patří k nejchudším afghánským provinciím a řeči kábulských politiků jsou místním minimálně tak vzdálené jako sám Kábul, lidem není úplně jedno, kdo je u moci.
- Ještě pořád je mezi nimi dost těch, kteří si nedělají iluze a o současné vládě mluví jako „o loutkách Američanů".
- Přesto jsou pro ně přijatelnější než Taliban nebo šéfové gangů kšeftujících s opiem.
- „Pořád ještě je tu Taliban, který lidi přesvědčuje, aby k volbám nechodili.
- Z něj mají větší strach," řekl britské BBC šéf badakšánské policie Núr Kentús.
- „Naštěstí jim Taliban nevyhrožuje, jen je zkouší přesvědčit."
- I v další provincii na východ od Kábulu, v Nangarháru, vládne před volbami největší strach z Talibanu.
Karzáí? Chceme hlavně bezpečíLidové noviny, 15. srpna 2009PAVEL ČERNÝhttp://www.lidovky.cz/karzai-chceme-hlavne-bezpeci-dgf-/ln_noviny.asp?c=A090815_000018_ln_noviny_sko&klic=232900&mes=090815_0Uprostřed chorálu amerických a evropských vládnoucích kruhů, odsuzujícího krádež íránských voleb, Obamova administrativa a její spojenci v NATO vedou nelegitimní volební kampaň v Afghánistánu. Volby 20.srpna mají za účel udržet v USA a zemích NATO fikci, ža tato válka má nějaký ušlechtilý smysl, a ne predátorský záměr geopolitické kontroly nad strategickým územím a nad bohatými zdroji Střední Asie. Afghánská vláda, v čele s loutkovým prezidentem Karzaim, bývalým zaměstnancem US ropné společnosti, vytvořená po US invazi, přisluhuje americkým imperiálním zájmům. Výsledek nebude mít žádnou důvěryhodnost a legitimitu.http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=14211Tak jako v minulosti, mainstreamová médie shledají a ocení volby jako „krok směrem k demokracii“. Budou dojata vysokou účastí, dlouhými frontami nedočkavých voličů, jejich odvahou tváří v tvář zastrašování, a vysloví svoji důvěru v denokratickou budoucnost.http://www.thirdworldtraveler.com/Herman%20/Afghan_ESal_Iraq_Elections.htmlA tak se možná můžeme brzy těšit na video na You Tube, kde kovář Džar Muhammad z odlehlé vesnice v horách vezme své dva osly a doprovodí je na poníkovi spolu s rodinou přes hory, Talibán-netalibán, k prvním demokratickým volbám. Protože kdyby nevolili, oslabilo by to systém.
Dnes v Lidových novinách:Myslíte si, že u nás panuje zbytečná rusofobie? - Že je to jen účelová vlna vyhoněná Topolánkovou vládou, zatímco ve skutečnosti hájí Moskva své zájmy jako každá mocnost?
- Ten názor má svou váhu.
- Šíří ho hlavně Jiří Paroubek a ten si dává po čertech pozor, aby ladil s průzkumovými občany.
- Dejme tomu, že je to názor značné části obyvatel.
- Znamená to však, že odpovídá realitě?
- Sledujeme-li, jak teď Kreml reflektuje výročí války v Gruzii, měli bychom zastříhat ušima.
- Ani ne tak proto, že tam loni poslal armádu.
- Ke stříhání ušima ponoukají spíše dnešní kroky Putina a Medveděva.
- „Je to garance bezpečnosti Abcházie a Jižní Osetie," říká Putin.
- Zatímco Bundeswehr potřebuje na zahraniční akci souhlas parlamentu i ústavního soudu, ruské armádě stačí povolení Kremlu.
- Ještě si myslíte, že obava z Ruska je uměle vyhoněná?
RusofobieLidové noviny, 13. srpna 2009Zbyněk Petráčekhttp://www.lidovky.cz/rusofobie-cve-/ln_noviny.asp?c=A090813_000049_ln_noviny_sko&klic=232874&mes=090813_0Nedávno jsem četl, že Afghánistán slouží NATO jako tréninkový prostor pro válku s Ruskem (Afghanistan: Training Ground for War on Russia http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=14538 ). Týká se to i Finska a Švédska. Zvažuje se budoucí účast Finska v NATO. Připojením Finska k NATO získá aliance novou 1.300 kilometrovou hranici se zemí, kterou vždy považovala za svůj hlavní cíl. Baltické moře, s vyjímkou Kaliningradu, se stane mořem NATO. Aliance tak obklíčí Rusko od Barentsova moře po Baltické a Černé moře. Přístupem Finska NATO získá dalších 237.000 vojenských jednotek. Počítá se i s členstvím Svédska. USA a NATO plánují konfrontaci s Ruskem na „High North“. Polární kruh je jediné místo na planetě, kde mohou být umístěny ruské zastrašující a odvetné kapacity, aby se vyhnuly potencionálním US a NATO protiraketovým štítům spojeným s prvním úderem. Rusko to považuje za hrozbu. Nedávno v ruské televizi Gorbačov varoval, že obranný raketový štít v Evropě má vytvořit situaci, která umožní NATO provést první nukleární úder pod ochranou štítu.Je dobrý důvod otázku Zbyňka Petráčka obrátit: „Stále si myslíte, že obava Ruska je uměle vyhoněná?“
________________________
Poznámka: Tento příspěvek nebyl z technických nebo jiných důvodů LN přijat.
Dnes v Lidových novinách:Zprvu mi přišla zpráva o fotografiích, nahrávkách a vyřazeném šéfovi špionáže Randákovi jen jako další informace dokazující, že dno špinavých praktik české politiky ještě nebylo ani zdaleka nalezeno. - Okamžikem, kdy Randák doložil, že meze soukromí v soukromém zájmu neexistují, jakákoliv špína a intimita je veřejně přípustná, a nic se neděje, bývalý špion se může mstít jak chce a komu chce a zcela veřejně, a policie a státní zastupitelství nic, se kruh uzavírá.
- Demokracie nedospělá, ale svobodná se i u nás změnila v demokracii omezenou a slabou stejně jako jinde v Evropě.
- Máme svobodná média, ale nemáme svobodu a čest, nejsme schopni říct - Randáku, děkuji, tvoje osobní zájmy nejsou zájmy demokracie, i kdybys přines fotku, na níž předseda parlamentu krade sousedovi auto.
Randákova Česká sodaLidové noviny, 12. srpna 2009Václav Vlk advokát http://www.lidovky.cz/randakova-ceska-soda-0lz-/ln_noviny.asp?c=A090812_000052_ln_noviny_sko&klic=232858&mes=090812_0Připouštím, že ta naše kapitalistická demokracie, nedospělá, omezená, slabá stejně jako jinde v Evropě, je jedna velká špína, a nic se neděje...Ale moment, platil by stejný závěr kdyby hlavním hrdinou v toskánské kauze byl místo Topolánka Paroubek?
Dnes v Lidových novinách:Obama odtroubil válku s terorismem - ve prospěch shánění důkazů, které obstojí u soudu- Obamova vláda přesvědčuje svět, že válku s terorismem - především v Afghánistánu a Pákistánu -je nutné vyhrát, že je nutné posílit vojenskou účast, ale svou právnickou obsesí ji mění v trestní stíhání, čímž vojáky de facto podráží.
- Co uslyší Usáma bin Ládin, bude-li dopaden? Máte právo nevypovídat.
- Dovedete si představit použití této formule ve válce s teroristy?
- Obamova vláda ano.
Ládine, vem si právníkaLidové noviny, 12. srpna 2009Zbyněk Petráček komentátor LN http://www.lidovky.cz/ladine-vem-si-pravnika-06m-/ln_noviny.asp?c=A090812_000049_ln_noviny_sko&klic=232858&mes=090812_0Jsem zajedno se Zbyňkem Petráčkem, že Obama ve válce s terorismem svou právnickou obsesí své vojáky de facto podráží. Jaképak "Máte právo nevypovídat, vážený dopadený"! Vždyť tuto zženštilou právní formuli lze teroristovi sdělit i po vojensku, po neoconsku, aby si voják v tahu za světovou hegemonii zachoval sebeúctu a sebevědomí:"Helou, lumpe, ty máš akorát tak právo držet hubu."
Dnes v Lidových novinách:Vždy jsme chtěli, aby do politiky šli zralí lidé, kteří něco dokázali - mimo jiné proto, že jsou díky tomu finančně zajištění. - Měla by to být záruka, že nejdou do politiky vydělat peníze.
- Sled zpráv o tom, který poslanec si pronajímá kancelář ve vlastním domě, jako asistentku platí vlastní manželku a kasíruje náhrady za jízdy vlakem zdarma, je únavný až běda.
- O tom, zda se u nás volební pat vyřeší předčasnými volbami, nerozhodují ústavněprávní překážky, nýbrž námitky z kategorie „já už jsem si vzal hypotéku".
- Toskánská aféra mimo jiné krásně nasvítila i problém bohatství v politice.
- Lidé jako Mirek Topolánek se z titulu své funkce stýkají s řadou lidí, kteří mají aspoň desetkrát větší příjmy než oni.
- Nemají pocit, že by pracovali hůř ani míň než tito boháči, naopak jim připadá, že dotyční podnikatelé bohatnou i díky jim.
- Odměnou, se kterou se mají spokojit, je status: v mobilu mají Angelu a Nicolase a metropolemi projíždějí v policejních kolonách.
Nabídková strana politikyLidové noviny, 11. srpna 2009 Martin Weisshttp://www.lidovky.cz/nabidkova-strana-politiky-dcl-/ln_noviny.asp?c=A090811_000046_ln_noviny_sko&klic=232842&mes=090811_0Kdybych já byl člověk, který na to vyzrál a něco dokázal, například jsem šikovně zbohatl při velké privatizační loupeži, a jsem tedy finančně zajištěn, proč bych měl svou korporaci opustit a jít do politiky se zárukou nevydělávat peníze? Myslím, že M.Weiss to nedomyslel. Ti v politice by přece byli moji slouhové, které si vydržuji, tak proč bych měl jít dělat poskoka sám sobě.To bych měl třeba vysedávat ve sněmovně a vyštěkávat na Paroubka? Skoro zadarmo? Na to tam mám přece Topolánka a jeho partu. Nebo si na to přikoupím noviny i s komentátory, MF dnes, LN třeba zítra. A ještě si třeba sám sobě nechat od sebe spílat, že jsem zbohatlý floutek a vyhrožovat si progresivním zdaněním?Krom toho, kdoví, jestli by to vůbec bylo v souladu s demokracií. Snad ani ne s tou naší, kapitalistickou.
Neviditelný pes dnes:Dosavadní způsob informování o „toskánské kauze“ v našich novinách mi připadá poněkud jednostranný. - Skeptici a šťouralové, k nimž se hlásím, nedokáží vyloučit i účast mohutné lobby těch, jimž skandál hraje do not.
- Zde se nabízí story kýčovitě moralistní: zatímco lid trpí hospodářskou krizí, panstvo (politici ODS, ovšemže ne všichni, jen ti nehodní) si válejí šunky v luxusních italských letoviscích a kují pikle s představiteli velkokapitálu.
- Na českého člověka, citlivého na to, aby náhodou někdo neměl víc než on, to stoprocentně zabere
- Za těchto okolností je otázka, nakolik podzimní volby vůbec můžeme brát jako svobodné.
- Formálně proběhne jistě všechno OK.
- Ale v zemi, kde jsou demokraté v defenzívě a kde je tak snadné nabudit lynčerskou psychózu, jsou formální principy pro kočku
Boží soud nad TopolánkemLN, 10.8.2009Neviditelný pes, 11. srpna 2009Bohumil Doležalhttp://neviditelnypes.lidovky.cz/udalosti-bozi-soud-nad-topolankem-dr3-/p_politika.asp?c=A090810_094631_p_politika_wagNakolik budou podzimní volby svobodné, to poznáme až proběhnou. Jestli vyhraje ODS a Topolánek, byly svobodné. Krom toho budeme v tom případě hrdi, že citlivý český občan dělá pokroky a už mu nevadí, že někdo má víc než on, náhodou.
Dnes v Lidových novinách:Má před volbami smysl připomínat rok od války v Gruzii? - Leckdo namítne, že to má smysl jen pro moralisty a autory dopisů Obamovi.
- Že po schválení Lisabonské smlouvy budeme „za vodou" – rozuměj mimo dosah ambicí a zájmů Moskvy.
- Na tom by bylo dost pravdy, kdybychom nežili v reálném světě.
- Kdybychom neviděli, jak v červenci Turecko vyšlo vstříc Západu a souhlasilo se stavbou plynovodu Nabucco, ale teď vyšlo vstříc Moskvě a souhlasilo se stavbou plynovodu South Stream.
- Ne, nejsme „za vodou", a ani s Lisabonem za ní nebudeme.
- Symbolem energetické závislosti Evropy na Rusku jsou plynovody Nord Stream a South Stream.
- Symbolem snížení té závislosti je plynovod Nabucco.
- Právě teď, když vidíme, jak se hra o tyto symboly zaplétá, se ptejme českých politiků: Na jakou stranu té hry se stavíte?
- Jste jen pro ruský plyn, nebo pro Nabucco?
- A pokud pro Nabucco, co děláte pro to, aby ten projekt v konkurenci South Streamu obstál?
Co děláš pro Nabucco?Lidové noviny, 8. srpna 2009Zbyněk Petráčekhttp://www.lidovky.cz/co-delas-pro-nabucco-049-/ln_noviny.asp?c=A090808_000031_ln_noviny_sko&klic=232809&mes=090808_0Já jsem spíš proti Nabuccu. Já bych se neponižoval a neplížil se s poloprázdným kanystrem postranními uličkami. Klidně bych nechal Rusy postavit ty dva streamy a pak bych na ně vlítl v duchu nejlepších evropských kolonizačních tradic. Staří dobří evropští kolonizátoři se přece taky nedoprošovali v Africe banánů či voříšků. Prostě ji obsadili, a co potřebovali si vzali. Rusko prý na tom má hlavní zásluhu, že Evropa byla z kolonií vypráskána, a tak bych jim to teď spočítal. Rázem a s chutí bych je osvobodil od azbuky, jako nás kdysi Hitler přes noc odnaučil jezdit vlevo. Není ale třeba spěchat. Předběhnout by nás mohli Američané, ale těm se nejdřív musí podařit utéct z Iráku a Afghánistánu a Pákistánu. Krom toho není jisté, že by jim Čína na dobytí Ruska půjčila. To by to rovnou mohla udělat sama.
Neviditelný pes dnes:Politologové spekulují o tom, jaké dopady bude mít "Toskánsko", tedy zveřejnění fotek z Toskánska. - Na fotkách si užívají představitelé obou hlavních politických stran spolu s lobbisty a průmyslníky.
- Politologové se shodují v tom, že na výsledek voleb to nebude mít žádný vliv.
- Politologové mají pravděpodobně recht.
- O výsledku voleb dnes nerozhodují občané, o výsledku voleb rozhodují fankluby.
- Tedy lidé, kteří budou ty své podporovat za všech okolností.
- Tyto lidi nemůže žádné Toskánsko rozházet.
- Tím spíš ne, že se vlastně nic nestalo.
- Že majitelé státu spolu pečou, že jejich spory jsou jen divadlo pro oklamání veřejnosti, to ví každý, kdo se o politiku zajímá.
Jaké dopady bude mít ToskánaNeviditelný pes , 7. srpna 2009Aston http://neviditelnypes.lidovky.cz/jake-dopady-bude-mit-toskana-d1p-/p_cirkus.asp?c=A090806_221855_p_cirkus_nefNacházíme se momentálně v režimu kapitalistické demokracie. Kdo vlastně v takovém režimu vládne? U neoficiálních mistrů světa v kapitalistické demokracii, USA, je prý tomu tak, že občanům je dovoleno volit úzkou skupinu politiků, kteří jsou přijatelní pro bankéře a korporativní magnáty. Forma vlády je pak republikánská nebo demokratická. Zlé jazyky se pošklebují, že v podstatě je to diktatura úzké skupiny superbohatých vlastníků majetku. Ti skrze kontrolu a vlastnictví bank vykonávají dominantní vliv na vládu, bez ohledu na to, která skupina politiků je právě u moci.Pokud si to promítneme v současné éře globalizace na naše poměry, je tomu nejspíš tak, že občanům Česka je taky dovoleno volit úzkou skupinu politiků, kteří jsou přijatelní pro bankéře a korporativní magnáty USA či Západu, plus pro jakousi jejich obdobu u nás (prý se dnes Česku říká ČEZko). Forma koaliční vlády je pak založena na ODS nebo ČSSD.Z toho plyne, že v našich volbách nejde o podstatu kapitalistické demokracie či o nějaké ideje, ale jen o to, jestli u "moci", přesněji u koryta, bude momentálně Topolánkova nebo Paroubkova parta politiků. V říjnu pak fankluby, jak praví pes Aston, rozhodnou vlastně pouze o tom, kdo si bude příště moci jezdit na Dalíkovu italskou, či nějakou obdobnou chalupu jinde.
Ldnes v Lidových novinách:PRAHA I na tak frekventovaném místě, jakým je Pražský hrad, se může najít vzácnost, o které nikdo neměl ani tušení. - Při rekonstrukci kruchty v kostele Všech svatých ve Starém královském paláci se před týdnem úplně omylem našla unikátní dřevořezba ukřižovaného Krista, která byla už nejméně dvacet let považována za ztracenou.
- Hodnota sochy je srovnatelná s rouchy českých králů Nikdo ani teď netuší, jak se socha vlastně do kostela Všech svatých dostala.
- „Historická hodnota této dřevořezby je srovnatelná s kulturní hodnotou románského reliéfu, nejstarší hradní skříně z roku 1562, pohřebních rouch českých králů nebo rudolfínským obrazem z obrazárny," vysvětlil Jaroslav Sojka, který původ sochy ihned odhalil.
- Podle něj je hodnota takového díla nevyčíslitelná.
- Patří k tomu nejhodnotnějšímu, co se ve sbírkách Pražského hradu nachází.
- Dřevořezba teď bude zrestaurována, zakonzervuje se na ní polychromie a bude opět zavěšena na kříž.
- Veřejnosti se tento skvost autora zvaného Mistr Týnského ukřižování ukáže 15. září, kdy bude celý opravený palác slavnostně otevřen za účasti prezidenta republiky Václava Klause.
Hrad vydal tajemství. OmylemLidové noviny, 7. srpna 2009MICHAELA POLÁKOVÁhttp://www.lidovky.cz/hrad-vydal-tajemstvi-omylem-d12-/ln_noviny.asp?c=A090807_000020_ln_noviny_sko&klic=232793&mes=090807_0Bezbožný totalitní režim nám zachovati ráčil spoustu církevních kulturních památek, za účelem aby hned po nástupu demokracie mohly být vybrakovány, vytunelovány, rozkradeny, nebo jak se všem těm formám privatizace říká. Než se tak s dvacetiletým zpožděním stane i s touto nově objevenou dřevořezbou ukřižovaného Krista, bude socha zrestaurována a polychromie na ní zakonzervována, aby nám u movitého zahraničního kliena, zavěšena nad krbem v jídelně, nedělala ostudu.
Dnes v Lidových novinách:… když se strana jmenuje Dělnická strana, TOP 09, ODS nebo ČSSD, pak na názvu tolik nezáleží a rozhodující je politický program. - Pokud ovšem narazíme na název jako Nacistická strana, Antisemitská strana nebo Komunistická strana, můžeme jim brožurky s programem hodit rovnou pod nohy.
- Protože to nejdůležitější říkají bez obalu a nejhlasitěji právě ve svém názvu.
- Dvě první jmenované strany by samozřejmě nikdo nepovolil.
- Bohužel té třetí to bůhví proč prošlo.
- Bezprostředně po vyjednaném převzetí moci v listopadu '89 můžeme tuto benevolenci pochopit.
- Ovšem ve chvíli, kdy parlament přijal zákon o protiprávnosti komunistického režimu, měla vláda okamžitě vyzvat stranu KSČM k přejmenování pod pohrůžkou zákazu.
- Teprve s přejmenovanou stranou bychom mohli diskutovat o jejím „programu".
- Svůj názor má KSČM v názvu ..., který pyšně ukazují do světových stran, ale o něm s nikým diskutovat nechtějí.
- A pokud na něj přijde řeč, odmítají jedno komunistické dogma za druhým: nechtějí násilně měnit svět, nechtějí rušit soukromé vlastnictví ani kapitalistické podnikání, nechtějí diktaturu proletariátu, nechtějí kolchozy, nechtějí zákon o vedoucí úloze komunistické strany, nechtějí zespolečenštění výrobních prostředků, nechtějí totálně ovládat celou společnost...
- Co tedy jim z toho komunismu vlastně zbylo?
- Tato do očí bijící nesrovnalost má však vysvětlení.
- Komunistický štít v čele strany a chybějící komunismus v programu má promyšlenou strategii: svévolným matením pojmů se komunisté snaží deformovat jazyk a tím i pravdu o skutečnosti.
- A dnes by nás naši komunisté zase rádi přesvědčili, že komunismus vlastně žádným komunismem není.
Nenápadné šíření ideologie zločinuLidové noviny, 5. srpna 2009Ladislav Smoljak, režisér a herec http://www.lidovky.cz/nenapadne-sireni-ideologie-zlocinu-dus-/ln_noviny.asp?c=A090805_000046_ln_noviny_sko&klic=232766&mes=090805_0My nemáme na našem politickém kolbišti žádnou elitářskou, nedemokratickou, tunelářskou, klientelistickou stranu, či stranu asociálně almužnickou, ani středověko-tmářskou, ale máme strany jaké máme, které se jmenují jak se jmenují. Zrodila se i strana s hrdým názvem TOP 09, ačkoliv ještě neví jestli přeleze aspoň těch 5 procent a jestli jí po volbách nebude slušet lépe Down 10. A tak chválím spolu s režisérem a hercem L.Smoljakem, že aspoň ta KSČM má ve svém názvu obsažen svůj názor a nestydí se za něj. Vždyť jak by to vypadalo, kdyby se podle příkladu ostatních přejmenovala třeba na Superdemokratickou stranu Čech a Moravy!Aspoň mírnou úpravu názvu, třeba na KOMAnistická strana Čech a Moravy, by možná uvítali ti, kteří ji nepřejí. Ale na koma to zatím nevypadá.