25 července, 2007

Co je podstatné

Dnes v Neviditelném psovi:

Jelikož sleduju radarovou debatu, tak mi neuniklo, že snad nejprominentněší signatář oné petice panu presidentovi je známá režisérka Věra Chytilová, ke které jsem vždy pociťoval obdiv a úctu za její filmy.
· Tento pocit obdivu se ale rozpadl na kousky, jako upuštěná váza, potom co jsem shlédl video záznam pořadu Před polednem - Chytilová a Töpfer o radaru z 16.7.2007.
· No to je síla, vážení!
· Paní Chytilová se rozhodla zachránit obyvatele blízkého okolí potenciálního umístění radaru od smrti radarovým zářením, obyvatele Prahy potom a celý český národ navíc také od smrti atmovou bombou, které nezůstaneme ušetřeni v logické odvetě za provokaci, (kterou by postavení radaru podle ní nepochybně bylo) a před mnoha dalšími neurčitými hrozbami - které se pomateně honí v její hlavě.
· Takhle to aspoň nějak znělo mně.
· Nejsmutnější na tom je, že to zmatené úsílí je evidentně motivováno dobrými lidskými a přímo vlasteneckými pocity.
· Náležitě stříknutými naivním pacifismem a totálním nepochopením problematiky.
· Což mi připomnělo úsloví: "Cesta do pekla je dlážděna dobrými předsevzetími."

RADAR: Rozčarování z Věry Chytilové
25.července 2007
Petr Kolář

Nepovažuji za podstatné jak vypadá a co může radar, který nás má údajně chránit, ale spíš jakou důvěru budí ti kdo si to tady chtějí postavit. Zajímavé je, co si o nich myslí sami Američané, např. Scott O'Reilly . Ten si všímá, že mnoho lidí na světě otevřeně srovnává Bushe s Hitlerem a sám nacházíí mezi oběma režimy řadu paralel. Podrobnosti viz Bush and the Nazis. Z hlediska debaty a propagandy kolem radaru je zajímavá myšlenka vztahu lidí k válkám. O'Railly říká, , že lidé přirozeně nechtějí války, ať jsou to Rusové, Angličani, Američané či Němci. Politiku však určují politici a pro ně není nesnadné lidi ssebou strhnout, jak v demokracii tak v totalitě. Stačí lidem říci, že hrozí nebezpečí, denunciovat pacifisty, obvinit je z nedostatku vlastenectví. Bushova administrativa , podobně jako nacistický režim profituje na strachu, podvodech a demagogii.Podle O'Reillyho americký lid konečně Bushův režim, který se dle objektivních standartů dopouští válečných zločinů, zavrhl. Stojí za ním už jen cca čtvrtina populace.

V té souvislosti chci znovu připomenout, co česká média pečlivě ignorují, že Bush si nedávno přisvojil diktátorské pravomoci pro případ ohrožení, přičemž stav nebezpečí vyhlašuje on sám.

Žádné komentáře: