Kritizovat, že komuniké z bukurešťského summitu NATO nespecifikuje velitelské a kontrolní mechanismy protiraketové obrany, je krátkozraké. Na to máme nyní několik let, říká v exkluzivním rozhovoru pro LN Robert Pfaltzgraff mladší, prezident amerického Institute for Foreign Policy Analysis.
- * LN Na začátku příštího roku dojde ke změně v Bílém domě.
- Myslíte, že protiraketová obrana bude stejně důležitá i pro příští administrativu?
- Nejsem prorok, ale mohu říct, že mezi dvěma posledními administrativami, tedy Clintonovou a Bushovou, byla, co se týká protiraketové obrany, značná kontinuita.
- Ačkoli Bushova administrativa odstoupila od Smlouvy o protiraketových systémech a urychlila rozmisťování systému, technologie, jež byly rozmístěny, jsou ty technologie, které byly vyvíjeny před a během Clintonovy administrativy.
- * LN Je podle vás důvodem pro spolupráci na protiraketové obraně i technologická oblast, která nám umožní lepší připravenost na budoucnost, třeba i na to, až se vesmír stane dalším bojištěm?
- Současná architektura protiraketové obrany je určená k obraně teritoria spojenců včetně České republiky před útokem balistickou raketou.
- O tom se bavíme nyní a ještě nějakou dobu bavit se budeme.
- A jestliže věříme, a já myslím, že bychom měli, že bezpečnost NATO je nedělitelná, že každý člen přispívá k obraně dalších členů, pak, pokud bude Česká republika součástí protiraketové obrany, tak přispívá všem spojencům.
- * LN A technologická část?
- Technologie se bude vyvíjet a Česká republika tím, že bude součástí výzkumu a budování protiraketové obrany, se bude nevyhnutelně podílet i na technologických přínosech.
- Takže spolupráce na tomto projektu bude jednoznačně výhodná z hlediska přístupu k technologiím v budoucnosti.
- Budete v centru technologického výzkumu, ve kterém byste jinak nebyli.
- A to je jasný důvod pro to být součástí.
- Všichni budeme lépe připraveni na to, co se stane v budoucnu.
Lidové noviny, 13. května 2008
František Šulc redaktor LN
Představitelé současné US administrativy mluví o raketové o b r a n ě, přičemž ohroženi se mohou cítit jen odporem ze strany těch, na kterých se dopouštějí agrese, okupace, parazitují na jejich zdrojích pomocí vojenského nebo ekonomického násilí.
Spousta samotných Američanů viní své představitele z genocidy, válečných zločinů, mučení, porušování lidských práv, přirovnávají je k fašistům a nacistům, a žádájí jejich odsouzení, jak se lze snadno přesvědčit na americkém internetu.
Radar připravovaný pro Česko za aktivní účasti současné vládní koalice, bude nepochybně sloužit k obraně těchto ušlechtilých cílů. Sejdeme se tak všichni u Mezinárodního trestního soudu až dozraje čas? Aby se tak nestalo, i proti tomuto nebezpečí radar nás ochraňuj.
Žádné komentáře:
Okomentovat