31 května, 2008

Dozrál čas pro odcházení

Dnes v Lidových novinách:

Zápas menších pražských divadel, galerií a podobných institucí o přežití není jen bojem o několik milionů. Je to víc. Je to zápas o smysl a charakter státu.
  • Anebo nejsou snad stát, samospráva a vůbec různé způsoby lidského sdružování či organizované sebestrukturace společnosti charakterizovány mezi jiným i způsobem a mírou přerozdělování peněz jedněch ve prospěch druhých?
  • Bohaté a rozvinuté státy se snaží nějak pomáhat těm chudším; lidé, jejichž příbytky nebyly zasaženy přírodními katastrofami, pomáhají prostřednictvím státu či jiných organizací těm, kteří přišli o domov; zdraví platí na léčbu nemocných; neplavci na plavecké stadiony a lidé, které sport nezajímá, na olympijské stavby; řidiči aut na budování metra; ti, kteří o další vzdělávání nemají zájem, přispívají na vzdělání těm, kteří po něm dychtí; ti, kteří nevědí, co je to egyptologie, a nezajímají se o podstatu hmoty, financují rozvoj egyptologie a teoretické fyziky; lidé, kteří nechodí do divadla, přispívají na jeho existenci a ti, kteří hodně vydělají na různých lidových show, přispívají na existenci tak či onak experimentálních či avantgardních scének, které navštěvuje nepatrné promile populace.
  • Způsob, důmyslnost, předvídavost a kultura tohoto přerozdělování zakládá identitu toho či onoho společenství, toho či onoho státu, té či oné politické síly.
  • Pamatuji například, jak v šedesátých letech to byla právě malá pražská i mimopražská divadélka, jež byla ohnisky nového a hlubšího sebeuvědomování a sebeosvobozování společnosti a jež - spolu s mnoha dalšími „menšinovými" úkazy, jako je například filozofické bádání -byla neodmyslitelnou předehrou pozdějších politických změn.
  • Ta divadla totiž navštěvovaly přesně ty menšiny, které později významně ovlivňovaly život většin.
  • Takzvaná živá kultura je jako brouk potápník: ponořuje se a vynořuje, někdy to má lehčí, někdy těžší, ale umí přežít leccos, včetně různých radních, kteří o ní rozhodují, aniž se o ni zajímají, či jí rozumějí.
  • Dějí se v Praze horší věci a bohužel nezvratné.
  • Často o tom mluvím, ale musím to znovu připomenout: město se šíří jako rakovina do všech stran a likviduje naši vlast svými sklady a velkosklady, parkovišti a smetišti, super- a hypermarkety, a hlavně stepí, která mezi tím vším je.
  • Co dělat? Nenapadá mne nic lepšího než doporučit Pražanům, aby v blížících se volbách nevolili stranu, která už tak dlouho Praze vládne a která už tolik nedobrého dopustila, pokud se na tom přímo osobními zájmy svých pražských předáků nepodílela.
  • Změna na pražské radnici by byla podle mne dobrým znamením pro každého, komu ještě záleží na charakteru a smyslu našeho státu a naší samosprávy.
Dozrál čas
Lidové noviny, 31. května 2008
Václav Havel, dramatik, bývalý československý a český prezident

Možná už odchází a za sebou tiše zavře dveře systém, kde "bohaté a rozvinuté státy se nějak snaží pomáhat těm chudším". Napřed ty chudé jako vedlejší produkt trhu vyplivnou, zneschopní, vyhladoví, zneuctí, a pak jim možná vhodí do klobouku minci cestou na nóbl večeři.

Město se šíří jako rakovina...Však Václav Havel bojoval za režim individualistů, dostatečně svobodných, svéprávných, svérázných a sobeckých na to, aby si mohli urvat, postavit, likvidovat krajinu a konzumovat nicotu.

Semafor. Už jste někdy slyšeli v Radiožurnálu písničku od Šlitra a Suchého ze zlatých dob Semaforu? Možná se bojí vyvolávat nostalgii u většiny jejich tehdejších obdivovatelů, kteří nijak významně dějiny ovlivnit netoužili.

29 května, 2008

Radar nás ochraňuj před útokem mezinárodního tribunálu

Dnes v Lidových novinách:

Hospodářské noviny přinesly ve svém vydání z 27. 5. 2008 stať senátora Pitharta na téma radaru.
  • Pan senátor se pozastavuje nad údajným „spěchem" při podepisování smlouvy, tvrdí dále, že radar není záležitostí, kde by bylo možné s Američany něco „vykšeftovat" a nakonec se vyznává z toho, že nevěří prezidentu Bushovi, který lhal o Iráku (tj. o jeho zbrojním programu za Husajnova režimu) a má na svých rukách krev statisíců Iráčanů.
  • Proto bychom měli s podpisem smlouvy o umístění radaru na našem území počkat až na novou administrativu.
  • K dobru lze snad panu senátorovi připsat to, že nesdílí levicí šířenou poplašnou propagandu o radaru a že z článku vyplývá, alespoň tak, jak jsem ho pochopil já, že jeho umístění v Česku schvaluje.
  • Nedůvěru k prezidentu Bushovi však senátor Pithart sdílí s českými komunisty, pro které je Amerika stále nebo již zase synonymem kapitalistického ďábla.
Pithart nevěří Bushovi. Kdo věří Pithartovi?
Lidové noviny, 29. května 2008
Jan Bartoň

Možná, že senátor Pithart sdílí nedůvěru k Bushovi také s českými komunisty, ale určitě s velmi mnoha Američany. To, že ještě nedošlo k jeho impíčmentu doma, nebo že ještě nestanul před mezinárodním soudním tribunálem pro válečné zločiny, je dáno mocenským postavením Spojených států. Podobně jako nebyl soudně postižitelný Hitler dokud neslavně neskončila ta jeho válka proti terorismu.

Nechci tu bezplatnost zadarmo

Dnes v Lidových novinách:

Ústavní soud těsnou většinou odmítl návrh opozice, aby byly zrušeny poplatky ve zdravotnictví
  • z odůvodnění nálezu Ústavního soudu
  • Zákonem zavedené poplatky, jak vyplynulo i z provedeného dokazování, regulují přístup k zdravotní péči hrazené z veřejného pojištění, čímž zamezují jejímu nadužívání; to v důsledcích zvyšuje procento pravděpodobnosti, že se zdravotnická péče dostane opravdu těm skutečně nemocným.
Soud: U lékaře se bude platit dál
Lidové noviny, 29. května 2008
ADÉLA ČABANOVÁ, MILOŠ ŠENKÝŘ

Něco tak odporného, jako to co zde Lidové noviny vydávají za odůvodnění nálezu ústavního soudu, jsem už dávno nečetl:

"Zákonem zavedené poplatky, jak vyplynulo i z provedeného dokazování, regulují přístup k zdravotní péči hrazené z veřejného pojištění, čímž zamezují jejímu nadužívání..." Neboli zamezují přístup k BEZPLATNÉ zdravotní péči, těmi, kteří si tu bezplatnou péči nemohou dovolit - nemají na poplatky. "...v důsledcích zvyšuje procento pravděpodobnosti, že se zdravotnická péče dostane opravdu těm skutečně nemocným." Neboli předpokládá se, že nemajetní skutečně nemocní nejsou, nemoc jen předstírají. Skutečně nemocným je ten, kdo poplatek zaplatit může.

Nejsem vzděláním právník, ale slyšel jsem, že neznalost zákona neomlouvá. Proto zde prohlašuji že ústavními soudci neopovrhuji, přinejmenším ne těmi z nich, kteří neopovrhli ústavou.

Čeho součástí bude radar v Brdech?

Dnes v Lidových novinách:

Odmítáte atomové zbraně? Nevyhnete se radaru. Odmítáte atomovou energii? Nevyhnete se uhlí
  • Moderní nároková společnost liberálního Západu chce mít zajištěné vše od práce přes vzdělání, zdravotní péči až po osobní bezpečnost (mám na to právo!), aniž se valně stará o cenu.
  • Přitom cena vysněného nejaderného světa je po čertech vysoká.
  • Chcete svět bez jaderných zbraní, této absolutní jistoty zničení útočníka?
  • V tom případě řekněte, jakou jinou obranu proti útoku nabízíte než systém, jehož součástí má být americký radar v Brdech.
Luxus nejaderného světa
Lidové noviny, 29. května 2008
Zbyněk Petráček komentátor LN

Jakou obranu proti útoku nabízíte než systém, jehož součástí má být americký radar v Brdech, ptá se Zbyněk Petráček. Kolik cynismu je třeba k takovému tvrzení. Zbyněk Petráček musí dobře vědět, že ti, jejichž útok nám podle dosud předkládaných informací údajně hrozí, jsou ve skutečnosti obětmi nestoudných predátorů, kteří si říkají demokratická západní civilizace, a nemají nejmenší šanci se těmto jaderně po zuby vyzbrojeným darebákům ubránit.

Nebo má snad Zbyněk Petráček lepší informace než my, mediálně manipulovaná veřejnost, o tom, proti komu radar ve skutečnosti bude namířen?

27 května, 2008

První večeře

Dnes v Lidovývh novinách:

Ukázali nám ho: šel už na popravu, ale dvě minuty před ní přišla milost. Dověděli jsme se, jakou si předtím dal bohatou večeři: to prý bývá časté, že si odsouzenec naposledy popřeje.
  • Případ se stal v jednom ze Spojených států amerických, kde prý veřejnost protestovala proti popravám injekcí: je to moc bolestivá smrt.
  • Zeptal jsem se našeho Ondráše, co by si dal k poslední večeři. Zamyslel se, pak řekl: „Brambory pečené na plechu.“
  • Také jsem, když jsme četli, jakými slovy se vlastenci a hrdinové loučili se životem, přemýšlel, co bych bez hloupého heroismu, civilně řekl já: „Jste svině!“ Což si myslím i teď.
  • Naše cely jsou zařízeny k pěknému, zajímavému životu. Jsou průchodné. Neuvědomujeme si, že každý náš den může být poslední, každá večeře.
  • Večeře si proto dávejme skromné: neupozorňovat na sebe kata.
My v cele
Lidové noviny, 27. května 2008
LUDVÍK VACULÍK

Copak si asi před popravou hladem naposledy přeje takový chudý z třetího světa. Možná první večeři. Jeho cela není zařízena k pěknému, zajímavému životu. Rozsudek určený mu před narozením - dlouhá, moc bolestivá smrt.

A teď do toho ta globální potravinová krize. Mezinárodní měnový fond a Světová banka nutí třetí svět k restrukturalizaci zemědělství, příznivé podmínkám západního obchodu a investic. Tyto země musely otevřít trhy, půdu a jiné zdroje pro imperiální agrobyznys, včetně exportu potravin. Lidé třetího světa tak většinou nejedí potraviny vypěstované doma, ale importované za vysoké ceny, což si nemohou dovolit. Vysoce profitabilním průmyslem se stala výroba biopaliv, což chudé země postihuje devastujícím způsobem. Ceny potravin ovlivňují i finanční spekulanti se zemědělskými komoditami. Produkce a směna potravin tímto způsobem, zničujícím pro chudé země, je vynucována vojenskou mocí a politickou silou.

Co na to chudý tohoto světa před popravou hladem může říct? Asi nezbývá než civilně zvolat s Ludvíkem Vaculíkem: "Jste svině!"

Chybí ta jistota

Dnes v Lidových novinách:

WASHINGTON Spojené státy se dostaly do slepé uličky v otázce uzavření nechvalně proslulé americké vojenské věznice Guantánamo na Kubě.
  • Podvýboru amerického Senátu to sdělil ministr obrany Robert Gates, který loni přislíbil přezkoumat možnosti, jež by vedly k zavření věznice.
  • Podle Gatese, jehož včera citoval list The Washington Post, je problematický především postoj dalších zemí.
  • Ty si prý buď nepřejí návrat asi 70 vězňů z Guantánama, nebo by mohly tyto podezřelé propustit na svobodu, což není v zájmu USA.
  • Američané zadržují na Guantánamu přibližně 270 lidí podezřelých z podpory terorismu a z udržování vazeb s Al Kajdou nebo s afghánským radikálním hnutím Taliban.
  • Asi 500 vězňů bylo propuštěno. USA tvrdí, že chtějí před vojenskými tribunály soudit 60 až 80 zadržovaných.
  • „Jejich vlády ale nejsou připravené je přijmout.
  • V některých případech také nemáme jistotu, že ve své zemi zůstanou za mřížemi," prohlásil již dříve Gates.
  • Ministr prý o problému hovořil i s prezidentem Georgem Bushem a s ministrem spravedlnosti Michaelem Mukaseyem.
  • „Nevím o nikom, kdo by chtěl, aby tito teroristé byli ve věznicích ve své vlasti," citoval The Washington Post Gatese.
  • Podle něj tak jsou USA nyní ve slepé uličce, za kterou ovšem samy nemohou.
  • Věznice na americké základně na Kubě byla zřízena v lednu 2002, kdy sem začali být převáženi především z Afghánistánu lidé podezřelí z terorismu.
  • Washington čelí kvůli Guantánamu mezinárodní kritice, protože většina vězňů je tam léta držena bez obvinění.
  • Organizace hájící lidská práva vyšetřovatele kritizují za to, že porušují lidská práva a mučí zajatce.
  • Podle nedávno zveřejněných údajů Pentagonu se přibližně pět až deset procent propuštěných vězňů z Guantánama po osvobození vrací k terorismu.
USA nevědí, jak si poradit s Guatánamem
Lidové noviny, 27. května 2008
čtk

V zájmu USA není propustit na svobodu podezřelé, už léta vězněné bez obvinění. Přesto jim říkají "tito teroristé" a sobě "demokrati".

Naše koaliční vláda včele s.M Topolánkem, Bursíkem a Čunkem, rovněž všichni demokraté, dávají zemi s tímto smyslem pro spravedlnost české území k dispozici pro vojenské účely. Kde je jistota, že místní obyvatelé či turisté nebudou v blízkosti americké vojenské základny v Brdech jako podezřelí z terorismu odchytáváni, dlouhodobě vězněni bez obvinění a mučeni?

Rovněž chybí jistota, že až půjde současná koalice od válu, že Paroubek ponechá brdské zajatce ve své zemi za mřížemi, což v zájmu USA nepochybně bude.

26 května, 2008

Haf, haf publicistika

Dnes v Lidových novinách:

Medveděvova cesta do Pekingu ukázala, že ruská hra čínskou kartou sahá na dno možností.
  • Politický kapitál, který chtěl nový ruský prezident Dmitrij Medveděv vytlouci ze své vůbec první zahraniční cesty, se dá shrnout do formulace, že Rusko zavede nové pořádky na celém světě -za pomoci Číny.
  • „Možná ne všem se líbí tento druh strategické spolupráce. My ale budeme tuto spolupráci všemi způsoby posilovat - ať se to někomu líbí, nebo ne," zněl zatím snad nejbojovnější vzkaz Medveděva, který vyslal právě z Pekingu západním partnerům obecně, Spojeným státům obzvlášť.
  • Ve společné deklaraci Medveděv a jeho čínský hostitel Chu Ťin-tchao sestavili inventář snad všeho, co pokládají za vážná provinění americké politiky.
  • Od rozšiřování NATO, budování protiraketové obrany a pokusů o rozšíření zbrojení do vesmíru přes „dvojí standardy" v přístupu k lidským právům a terorismu až po prohlubování globální ekonomické nerovnováhy ze strany vyspělých zemí.
  • Medveděv i Chu se omezili na zopakování starých frází o „rozhodující" úloze OSN. V duchu přístupů ještě z dob studené války si namlouvali země třetího světa a rétoricky hájili zájmy států Jihu na postupném vyrovnání jejich ekonomické úrovně s vyspělým Severem.
  • Medveděvova iniciační zahraniční cesta tak tvoří zvláštní protiklad k počátečnímu přístupu jeho předchůdce a mentora Vladimira Putina.
  • Plně se potvrdilo očekávání mnohaletého ruského velvyslance v Pekingu Igora Rogačeva, že si nový prezident bude počínat jako příslušník stejné „filozofickopolitické" rodiny, k níž patří jeho předchůdce.
  • Však se také Medveděv neopomněl pochválit za „naprostý úspěch" své cesty, který spočívá právě v „uchování dědictví" rusko-čínských vztahů.
  • Medveděv si ale po všech ohňostrojích ruských nadějí nakonec odváží nemastné neslané přísliby.
Let k jižním pirátům
Lidové noviny, 26. května 2008
Pavel Máša

Medveděv se vydal nesprávným směrem, a hned jak na povel mediální šíbři začnou chrlit přes plot nenávist jako zběsilí.

Rusko prý zavede nové pořádky na celém světě za pomoci Číny. No, někdo by to měl udělat. Copak se svět nechá zotročovat, znásilňovat a okrádat donekonečna? Jestli se Rusko s Čínou v tom novém pořádku zvrtnou do podobného imperiálního gaunerství jako ta naše slavná západní civilizace, bude to věčná škoda, ale za pokus to zřejmě stojí.

23 května, 2008

Zglobalizovaná suverenita

Dnes v Lidových novinách:

Ratifikuje český parlament Lisabonskou smlouvu do konce tohoto roku? Zdá se, že to technicky není reálné vzhledem k tempu Ústavního soudu, k němuž Senát smlouvu poslal.
  • To je ovšem vážná věc, neboť od Nového roku předsedáme na půl roku Evropské unii, a pokud bychom neměli schválenou Lisabonskou smlouvu, znamenalo by to, že... by unii předsedala země, která nemá schválenou Lisabonskou smlouvu.
  • To někteří politici považují za vážnou hrozbu.
  • Cyril Svoboda vysvětluje, že bychom byli jednou ze dvou zemí, „které mohou být v Bruselu považovány za problémové“, podle vycházející zahraničněpolitické hvězdy ČSSD Jana Hamáčka bychom měli dát najevo, že nebudeme žádným „potížistou“.
  • To je přístup hodný rodičů šprta chystajícího se do nové školy.
  • Je ale adekvátním východiskem diplomacie v EU?
  • Bohužel je. Naše možnosti ovlivnit evropskou politiku jsou nesmírně omezené a materie je to komplikovaná.
  • Máte možnost snaživě souhlasit, být mezi prvními a naznačovat, že se to bohdá promění v lepší místo u evropského stolu.
  • Lisabonská smlouva je „smlouva pro Evropu 21. století“, nic lepšího nečekejte.
  • Anebo můžete být potížista – to slovo je koneckonců na místě.
  • Protože čeho dosáhne ten, kdo bude okázale zdržovat implementaci té či oné směrnice?
  • Ničeho. Dávno už je rozhodnuto.
  • Co může vposledku nabídnout? Vystoupit z unie? To nikdo nemyslí vážně.
Šprti a potížisté
Lidové noviny, 23. května 2008
Martin Weiss Lidové noviny

Dovedu si představit, že česká vláda v tom není sama. Myslím, že i taková irácká vláda musí dbát, aby nebyla žádným potížistou. Její možnosti něco ovlivnit jsou nesmírně omezené a materie je to komplikovaná. Může tak akorát snaživě souhlasit s Washingtonem. Nemá cenu zdržovat, dávno už je kdesi za mořem rozhodnuto. Vystoupit z područí? To nemyslíte vážně. Okupovaní o sobě nerozhodují a nemají zodpovědnost. Nanejvýš si mohou vynucovat pozornost podlézáním či opatrným zlobením. Nezbývá nic jiného.

Tak nějak jsme na tom asi byli za Rakouska-Uherska či za protektorátu. Ale teď v EU je to nejlepší. Dokonce unii budeme v systému zglobalizované suverenity i nějakou dobu předsedat. To asi bude jako kdysi v 50 letech za akce Mládež vede Brno, kdy ČSM bylo svěřeno tuším na jeden víkend "řízení" Brna za vlídného dozoru papalášů.

22 května, 2008

Pozor na dobré kamarády

Dnes v Lidových novinách:

PRAHA Vláda včera oficiálně schválila hlavní česko-americkou smlouvu o vybudování radarové základny v Brdech.
  • Jedná se o první ze dvou smluv, o kterých česká vláda s Američany vyjednává. Tato smlouva řeší například umístění radaru.
  • Zabývá se také tím, kdo přesně tu bude velet, kdo bude zodpovědný za ochranu životního prostředí, ale i tím, kolik přesně bude na základně vojáků.
  • Již dříve se objevila informace, že smlouva zaručí Čechům přednostní ochranu před možným raketovým útokem.
  • Česká republika by měla přednost před ostatními zeměmi v případě, že by útočilo několik raket najednou.
Vláda odsouhlasila smlouvu o radaru
22. května 2008
lds, čtk

Česká vláda dovolí USA postavit si u nás radar. Ten údajně technicky nemůže ochránit území na kterém stojí, ale mohl by být výbornou zahraničně zaštítěnou ochranou proti Paroubkovi. Jen by bylo dobře, aby koaliční partneři vzali v úvahu, že z minulosti jsou příklady, že USA se zřekly loutkového spojence, když přestal být užitečný. Příkladem může být svého času Mossaddek v Íránu. Když byl odstaven od moci, odmítli mu Američané dokonce politický azyl i léčbu na svých klinikách. Takové postupy vzbudily v muslimském světě "smrtící kombinaci pocitů" vůči USA: nenávist (podpora "loutek" a tyranů) a opovržení (chladná a pragmatická zrada letitých spojenců).

Čtu si o tom v Lidovkách z 25. srpna 2007: "Proč muslimové nenávidí Ameriku"
http://www.lidovky.cz/proc-muslimove-nenavidi-ameriku-do0-/ln_noviny.asp?c=A070825_000096_ln_noviny_sko&klic=221072&mes=070825_0

21 května, 2008

Průvodní jevy evoluce

Dnes v Lidových novinách:

Sbratření mimozemšťanů a katolíků může být podle hlavního vatikánského astronoma Josého Funese celkem logickým vyústěním dosavadního vývoje vesmíru.
  • V rozhovoru pro oficiální věstník římskokatolické církve L'Osservatore Romano tento člen Tovaryšstva Ježíšova minulý týden připustil, že vzhledem k obrovským rozměrům vesmíru se existence života na jiné planetě nedá vyloučit.
  • Funes je přesvědčen, že pokud věřící vnímají v souladu se svatým Františkem různé pozemské živočichy jako své bratry a sestry, pak není důvod proč nehovořit i o „bratru mimozemšťanovi" (E. T.).
  • Na této tezi katolického kněze není samo o sobě nic překvapivého.
  • Přesvědčení, že existence E. T. by „perfektně zapadala do schématu (božského) stvoření", vyjádřil Funes již bezprostředně po svém jmenování do čela Vatikánské astronomické observatoře před dvěma lety.
Mimozemšťané u bran Vatikánu
Lidové noviny, 20. května 2008
Pavel Máša

Mně se to jeví tak, že náboženství vyplńuje vývojovou etapu myšlení od opice k člověku. Církevní šíbři této nevydovyvinutosti dovedně a bez skrupulí využívají ve svůj prospěch. Není divu, že na vědu se dívají s nevraživostí, protože jim pomalu ale jistě ukrajuje půdu a dobré bydlo pod nohama.

Dobré umístění

Dnes v Lidových novinách:

LONDÝN Nejmírumilovnější zemí na světě je Island, naopak nejnásilnější je Irák.
  • Vyplývá to ze Světového mírového indexu (GPI), který již podruhé sestavila organizace The Economist Intelligence Unit.
  • Mezi 140 hodnocenými zeměmi je na 17. místě Česká republika, naopak Spojené státy jsou až na 97. místě a Rusko na 131. příčce.
Irák je nejnásilnější zemí světa
Lidové noviny, 21. května 2008
čtk

Irák, který byl přepaden a okupován, je nejnásilnější zemí světa, Spojené státy jsou až na 97 místě.

To mi připomíná ten vtip o ožralovi, který nastoupil do nacpané tramvaje a hned pozvracel souseda. Ten se rozčílil: Pane, vy jste prase! Ožrala se rozřehtal. Já že jsem prase? Podívejte se na sebe jak vypadáte.

Fakt je, že nejšpinavější v tramvaji byl onen přímo postižený. Ten ožrala se umístil až na 97 místě.

17 května, 2008

Dnešní svět se musí bát víc destruktivní povahy západních hodnot než nukleárních zbraní v rukou muslimů

Dnes v Lidových novinách:

Skupina vědců poslala tento týden ministru životního prostředí Martinu Bursíkovi dopis, ve kterém ho upozorňuje, že případná výstavba radarové základny v Brdech může způsobit smrt vzácných živočichů.
  • Vědci píší, že doufají, že ministru Bursíkovi i dalším poslancům jeho strany „poskytnuté informace pomohou při jednom z nejdůležitějších rozhodnutí politické kariéry, při hlasování, které bude do značné míry rozhodovat o životech nás všech“.
  • Při vší úctě k raku kamenáčovi a dalším není jasné, proč by zrovna jejich případné ohrožení mělo činit hlasování o radaru „nejdůležitějším rozhodnutím politické kariéry“.
  • Signatáři dopisu jsou zkrátka odpůrci radaru z ideologických důvodů.
  • Nic proti tomu, každý má právo si takový názor učinit.
  • Já ... nemám problém odpovědět, že ideologicky s radarem souhlasím.
  • Pokud se západní civilizací sdílíme stejné hodnoty a chceme sdílet i budoucnost, měli bychom s ní také sdílet rizika.
  • To je můj názor, chcete-li dojem.
  • Ale dovedu si představit, že pokud bude publikována pro mě relevantní studie poukazující na zdravotní či ekologická rizika radarové základny, tak svůj názor změním.
  • Jen se tak zatím nestalo.
Radarem proti mihuli
Lidové noviny, 17. května 2008
Miloš Čermák

Pokud se západní civilizací sdílíme stejné hodnoty a chceme sdílet i budoucnost, měli bychom s ní také sdílet rizika, věří M.Čermák a je pro radar. Jaké hodnoty má na mysli?

V minulosti Západu je plno monarchií, diktatur a tyranií, export genocidy skrz kolonialismus. Západ má silnou militaristickou tradici přepadávání "divochů", eliminace méně vyvinutých lidí čtyř kontinentů jako součást civilizační mise. Tradice koloniální genocidy připravila půdu pro největší západní zločin, průmyslové vyhlazení šesti milionů židů. Podle nacistů to byli semitští vetřelci do árijského západu. Západní tradice nerespektu k jiným kulturám a zacházení s jinými jako podlidmi ještě nevymizela. Třicet let po debaklu ve Vietnamu, Kambodži a My Lai mrtvola západního kolonialismu s americkými neokonzervativci vstává z mělkého hrobu, viz masakry iráčanů ve Faluži, mučení vězňů v Abu Ghrabi... Politika Bushovy administratrivy je čítankovým příkladem marné snahy implantovat hodnoty a vznešené ideje, jako je demokracie, hlavněmi pušek, místo příkladem a dialogem.

Nemám problém odpovědět, že s radarem, který má bránit tyto západní hodnoty, nesouhlasím.

Citováno z: A lesson in humility for the smug West (http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_and_entertainment/books/article2651452.ecehttp://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_and_entertainment/books/article2651452.ece ) The West to the World: Accept Our Values or Die ( http://www.alternet.org/audits/77373/ )

16 května, 2008

Lekce z logiky

Dnes v Lidových novinách:

Nevím, jestli Jiří Paroubek ještě vůbec čte „pravičáckou“ MF Dnes, ale její včerejší vydání by si pozorně přečíst měl.
  • Na dvanácté stránce přináší obsáhlý rozhovor s německým ministrem obrany Franzem Josefem Jungem, který včera přijel na dvoudenní návštěvu do Prahy.
  • Červenou tužkou by si měl pak Jiří Paroubek podtrhnout věty, v nichž Jung jednoznačně říká, že Německu už budování amerických základen v Česku a Polsku nejen nevadí, ale že plně protiraketový systém podporuje.
  • A na pochybnosti, jestli bude systém k něčemu, odpovídá Jung dokonce přesvědčivěji než někteří američtí generálové.
  • „Jistě, (systém) bude sloužit svému účelu.
  • Evropští spojenci americký protiraketový systém podporují a chtějí, stejně jako chtějí, aby co nejdříve bylo proti raketám chráněno celé NATO.
  • Česko (a potenciálně Polsko) už nejsou vnímány státy EU jako nějaký trojský kůň USA v Evropě, ale jako země, které jen pochopily o něco dříve to, co zbytku došlo o rok později.
  • Paroubek by mohl zatroubit v otázce radaru na ústup a nikdo by mu to nemohl vyčítat.
  • Jenže to by radar nesměl být tak lákavé téma k lehkému získání voličských hlasů, a snad dokonce i předčasnému rozložení Topolánkovy vládní koalice.
  • Odpovědnému politikovi, za kterého by se Paroubek asi rád pokládal, by však nemělo jít jen o okamžitý zisk.
  • Zvláště jsou-li v sázce zásadní bezpečnostní zájmy země.
  • Ale moc je asi Paroubkovi nadevše.
  • My voliči bychom si to měli pamatovat.
Paroubku, probuď se
Lidové noviny, 16. května 2008
Luboš Palata Lidové noviny

Paroubek prý svým odporem usiluje o lehké získání voličských hlasů, žaluje L.Palata. Chce zkrátka vyhovět přání nás voličů, a to bychom si prý my voliči měli zapamatovat, tj. v příštích volbách mu to spočítat. Toto je dost udivující lekce z logiky. Možná se L.Palata jenom nepřesně vyjádřil. Třeba chtěl říci, že Paroubek hraje na strunu voličů druhořadých (podřadných, méněcenných, nesvéprávných...), a to bychom si měli zapamatovat my správní voliči co čteme MF Dnes a LN každý den, a chceme u nás radar spolu s ministrem obrany Josefem Jungem proto, že "bude sloužit svému účelu".

Já se panu německému ministrovi nedivím, že chce radar v Česku. Když už Evropa není schopna americkým neoconům odporovat, tak ať to stojí alespoň v méně důležité zemi (použitelné výhodně po útoku a deaktivaci jako Lebensraum). Jen bych doporučil panu německému ministrovi, aby dodali Íráncům včas nějaké dobré zaměřovače, aby jim ty jejich rakety Česko nepřelétávaly.

15 května, 2008

Hypotetické situace

Dnes v Lidových novinách:

Hypotetická situace: na Evropu letí větší množství nepřátelských raket najednou.¨Žádná z nich by ovšem neměla trefit cíl na území České republiky.
  • Vyplývá to z podrobnějších informací o radarové smlouvě mezi Prahou a Washingtonem, které mají LN k dispozici.
  • Dokument má začátkem června nebo července podepsat v Praze šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová.
  • „Nastanou situace, kdy bude třeba se rozhodnout.
  • Například: poletí 11 raket a my máme jen deset protiraket, tak by bylo zajištěné, že Česká republika bude vždycky chráněna.
  • Že ta raketa namířená na nás se vždycky sestřelí,“ vysvětluje Veronika Kuchyňová-Šmigolová, šéfka odboru bezpečnostní politiky ministerstva zahraničí ČR.
  • V hlavní smlouvě o umístění radaru na našem území je také uvedeno, že „radarovou stanici“, tedy její vnější hranici, bude střežit i česká vojenská policie.
  • Na radaru v Brdech bude mít rovněž svou stálou kancelář český velitel, jmenovaný ministerstvem obrany.
  • Jak je uvedeno v hlavní smlouvě, území radarové stanice zůstane podřízeno suverenitě České republiky.
  • Čechům bude také příslušet vlastnické právo k radaru.
  • Vymezené území ve vojenském újezdu Brdy pak budou Američané využívat bezplatně.
  • Pokud jde o přítomný personál, maximální počet osob na stanici by neměl překročit 250.
  • Výhradní velení a řízení operací protiraketové obrany je podle dalšího z článků smlouvy svěřeno Spojeným státům.
  • Američané ale budou mít povinnost o všech operacích informovat českého velitele přítomného na radarové stanici.
  • „Ten radar bude v zásadě běžně vypnutý.
  • Dohoda o radaru, kterou vyjednalo české a americké ministerstvo zahraničí, bude sjednána na dobu neurčitou.
  • Výpovědní lhůta činí jeden rok.
Zaútočí-li rakety, radar ochrání jako první Česko
Lidové noviny, 15. května 2008
TEREZA ŠUPOVÁ

Podle internetu to vypadá, že přepadení Íránu je na spadnutí, a když k tomu dojde, nastane hypotetická situace, že Írán se namíchne a pošle 10 raket do brdských lesů. Podle paní Veroniky Kuchyňové-Šmigolové by ale žádná z nich neměla trefit cíl na území České republiky. Protože Íránci sotva jsou už dobře zaměřeni, může to padat raději na Bratislavu, Vídeň či Varšavu apod. Jen pokud by se vloudila nějaká chybička, mohla by některá raketa zabloudit třeba do Strakovy akademie, zvlášť pokud by byl radar momentálně vypnut.

Paní Veronika to má dobře spočítané. Kdyby radar byl náhodou zrovna ve výpovědní lhůtě, měli by Američané rok čas poprosit socialistickou vládu o znovuzapojení. Radar by snad ale vypovídán ani být neměl, protože by měl darebáckým státům zajišťovat převahu nejen nad Íránem, ale především také nad mezinárodním soudním tribunálem pro válečné zločiny.

13 května, 2008

Až dozraje čas

Lidové noviny dnes:

Kritizovat, že komuniké z bukurešťského summitu NATO nespecifikuje velitelské a kontrolní mechanismy protiraketové obrany, je krátkozraké. Na to máme nyní několik let, říká v exkluzivním rozhovoru pro LN Robert Pfaltzgraff mladší, prezident amerického Institute for Foreign Policy Analysis.
  • * LN Na začátku příštího roku dojde ke změně v Bílém domě.
  • Myslíte, že protiraketová obrana bude stejně důležitá i pro příští administrativu?
  • Nejsem prorok, ale mohu říct, že mezi dvěma posledními administrativami, tedy Clintonovou a Bushovou, byla, co se týká protiraketové obrany, značná kontinuita.
  • Ačkoli Bushova administrativa odstoupila od Smlouvy o protiraketových systémech a urychlila rozmisťování systému, technologie, jež byly rozmístěny, jsou ty technologie, které byly vyvíjeny před a během Clintonovy administrativy.
  • * LN Je podle vás důvodem pro spolupráci na protiraketové obraně i technologická oblast, která nám umožní lepší připravenost na budoucnost, třeba i na to, až se vesmír stane dalším bojištěm?
  • Současná architektura protiraketové obrany je určená k obraně teritoria spojenců včetně České republiky před útokem balistickou raketou.
  • O tom se bavíme nyní a ještě nějakou dobu bavit se budeme.
  • A jestliže věříme, a já myslím, že bychom měli, že bezpečnost NATO je nedělitelná, že každý člen přispívá k obraně dalších členů, pak, pokud bude Česká republika součástí protiraketové obrany, tak přispívá všem spojencům.
  • * LN A technologická část?
  • Technologie se bude vyvíjet a Česká republika tím, že bude součástí výzkumu a budování protiraketové obrany, se bude nevyhnutelně podílet i na technologických přínosech.
  • Takže spolupráce na tomto projektu bude jednoznačně výhodná z hlediska přístupu k technologiím v budoucnosti.
  • Budete v centru technologického výzkumu, ve kterém byste jinak nebyli.
  • A to je jasný důvod pro to být součástí.
  • Všichni budeme lépe připraveni na to, co se stane v budoucnu.
Obrana je lepší než odstrašení
Lidové noviny, 13. května 2008
František Šulc redaktor LN

Představitelé současné US administrativy mluví o raketové o b r a n ě, přičemž ohroženi se mohou cítit jen odporem ze strany těch, na kterých se dopouštějí agrese, okupace, parazitují na jejich zdrojích pomocí vojenského nebo ekonomického násilí.

Spousta samotných Američanů viní své představitele z genocidy, válečných zločinů, mučení, porušování lidských práv, přirovnávají je k fašistům a nacistům, a žádájí jejich odsouzení, jak se lze snadno přesvědčit na americkém internetu.

Radar připravovaný pro Česko za aktivní účasti současné vládní koalice, bude nepochybně sloužit k obraně těchto ušlechtilých cílů. Sejdeme se tak všichni u Mezinárodního trestního soudu až dozraje čas? Aby se tak nestalo, i proti tomuto nebezpečí radar nás ochraňuj.

12 května, 2008

Hnutí za potlačení

Lidové noviny dnes:

Objetí, v němž jsou zaklesnuti pražští umělci a jejich radní Richter, bezesporu není z těch, jež by kterékoliv ze stran skýtala závratné potěšení.
  • Obě strany barikády se zaštiťují logikou a morálním právem -oběma stranám se však takového zdůvodnění vlastních požadavků žalostně nedostává.
  • Argumentace obou stran sporu je vlastně soustředěna na technické záležitosti, jakým způsobem a komu mají, či nemají být přidělovány rozpočtové prostředky (a je zcela jedno, o jaký rozpočet jde, zůstaneme-li na „veřejné“ rovině), doplňované de facto morálními nároky vycházejícími z jakéhosi pocitu nadřazenosti či nepostradatelnosti.
  • Oba znesvářené tábory se shodnou v tom, že záležitost je třeba řešit systémově.
  • Bohužel ani jeden nic takového nenabízí, a to ani náznakem.
  • Obě strany mají své zájmy, které se snaží v maximální možné míře zakrýt kombinací obecných frází, uplakaných apelů a hysterických výkřiků.
  • Realita je taková, že podprůměrně vydělávající obyvatel českého a moravského venkova či podprůměrně vydělávající Pražan subvencuje, aniž si to uvědomuje, kulturní podniky v hlavním městě, které sám navštěvuje zcela výjimečně, nebo vůbec ne.
  • Výsledkem pak je tristní a morálně zcela neúnosný fakt, že chudší, jichž byla a bude vždy většina, zcela jednoznačně spolufinancují kulturní vyžití výdělkově nadprůměrně situovaných spoluobčanů.
  • A úplně mimo je pak zahraniční návštěvník metropole, který díky takovému systému zaplatí za vstupenku méně, než by platil za normálnějších okolností.
Za Prahu sobeckou
Lidové noviny, 12. května 2008
Ladislav Tajovský

Mám podezření, že na příkladu české kultury L.Tajovský charakterizuje parazitní, v principu nedemokratickou podstatu kapitalismu, že by to Marx sotva vyjádřil lépe. Nenaznačuje zde autor náhodou podporu hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod movitých pražanů a zahraničních příživníků??

09 května, 2008

Mládí vpřed

Dnes v Lidových novinách:

Komunisté zjistili, že jim zase zestárla členská základna.
  • Průměrnému bolševikovi s rudou knížkou je dnes 70 let, takže od posledního průzkumu z roku 2004 zestárl bezmála o dva roky.
  • Přestože základna komunistické strany stárne pomaleji, než jak běží čas, není to pro KSČM dobrá zpráva.
  • Mladí levičáci se totiž ke komunistům zrovna nehrnou.
  • A když už do strany vstoupí, tak z ní zase, jak si postěžoval místopředseda KSČM Jiří Dolejš, zase rychle odkvačí.
  • Který mladý člověk, byť komunista, by chtěl vysedávat po schůzích se staříky, s nimiž si nemá co říct?
Starý, starší, komunista
Lidové noviny, 9. května 2008
Jaroslav Plesl Lidové noviny

Že se mladým nechce vysedávat na schůzích se staříky je přirozené a není to zrovna důvod k přečasnému optimismu či škodolibosti Jaroslava Plesla z Lidových novin. Mladí pochopitelně raději skotačí s věkově sobě rovnými, přicházejí s novým elánem a nápady. Může to být například v rámci mezinárodní mládežnické organizace Youth for International Socialism ( http://www.newyouth.com/ ) Ta si klade za cíl svého snažení konec kapitalismu, demokratický socialismus, a to podle ideí původního marxismu. Solidarizuje se s ideami mezinárodního marxistického proudu ( International Marxist Tendency ) reprezentovaného webovou stránkou www.marxist.com (In Defence of Marxism website ).A to zřejmě není zdaleka všechno. Koukám, že na dotaz youth, socialism, marxism, capitalism, Google vychrlil bezmála třičtvrtě milionu odkazů.

08 května, 2008

Nejistá jistota

Dnes v Lidových novinách:

Premiér Mirek Topolánek nečekaně navštívil české vojáky v Afghánistánu.
  • Mimořádnou zahraniční cestu úřad vlády zdůvodnil incidentem, který se stal minulý týden.
  • Při výbuchu nástražného systému ve východoafghánské provincii Lógar zemřel jeden z českých vojáků a další utrpěli zranění.
  • Premiér vojákům poděkoval za nasazení, hrdinství a statečnost v zahraniční misi.
  • "Není pro premiéra těžší rozhodnutí, než posílat své muže a ženy do války.
  • Nikdy bych se pod takové rozhodnutí nepodepsal, kdybych si nebyl jistý, že má smysl," podotkl premiér.
  • "Je mi 52 a většina z vás je ve věku mých starších dětí. A když kdokoliv z vašich řad položí život nebo je zraněný, mám pocit, jakoby se to stalo mým dětem," uvedl dále.
Topolánek překvapil vojáky v Afghánistánu
Lidové noviny, 8. května 2008
Lidovky.cz

Náš premiér by tam vojáky neposílal na smrt, kdyby si nebyl jistý, že to má smysl. Pro jistotu však spolu se svojí ODS se zdráhá ratifikovat (po vzoru USA) Mezinárodní trestní soud vybavený mocí vést procesy s jednotlivci.

07 května, 2008

Írán jako vedlejšák

Dnes v Lidových novinách:

MOSKVA/PRAHA Včera odpoledne dostal Dmitrij Medveděv od předsedy ruské Ústřední volební komise Vladimira Čurova úřední potvrzení, že byl v březnových volbách zvolen novým prezidentem Ruské federace.
  • Stalo se tak na den přesně jako před čtyřmi roky v případě Vladimira Putina.
  • Stejně tak bude do puntíku stejný dnešní ceremoniál předávání moci, který půjde v tradicích předchozích aktů z roku 2004 a především roku 2000, kdy Putin přebíral moc od Borise Jelcina.
  • O co méně Putinovi i Medveděvovi záleželo na demokratičnosti prezidentských voleb, o to více si podle ruských novinářů dosluhující prezident a jeho následník dávají záležet na každém detailu a jednoznačné ústavnosti aktu předání moci.
  • Pozorovatelé a kremlologové se neshodují, zda dneškem začíná „Medveděvova éra“.
  • Nebo zda jen sledujeme „Putinovu metamorfózu“, který přejde z prezidentského postu na premiérský, ale moc si ponechá ve svých rukou
  • Ale i kdyby Medveděv vládnul sám, kurs Ruska se příliš nezmění.
  • I svobodomyslnější Medveděv věří v mocný stát, který by se měl postarat o obyčejné Rusy a přes státem kontrolované firmy přerozdělit bohatství z ropy a zemního plynu.
Předání moci Medveděvovi a la Putin
Lidové noviny, 7. května 2008
LUBOŠ PALATA

Tady L.Palata názorně ukázal, jaká je Rusko neřízená střela a jak je nutno mít se před ním na pozoru. A to se nezmění ani za Medveděva. I on věří v mocný stát, který by se měl postarat o obyčejné Rusy a přes státem kontrolované firmy přerozdělovat bohatství z ropy a zemního plynu, jak upozorňuje L.Palata. Je to zcela nepochopitelné, tihle Putinovci by snad chtěli, aby všichni Rusové, i ti obyčejní, měli něco z ropného bohatství, které v sobě skrývá jejich širá Rus. A to na úkor přebohatých ruských oligarchů. A hlavně na úkor korporací svobodného západního světa, kterým při takovýchto ruských režimech unikají miliardové zisky, které by neunikaly, kdyby bylo možno mohutné Rusko zpacifikovat klasickými násilnými demokratickými koloniálními metodami, jako jiné části světa.

Doufejme, že všichni ti, kteří jsou proti radaru konečně pochopí, že na tuto neřízenou střelu je nutno v Polsku nastavit střely řízené, a to radarem z Brd. Ten Írán, pokud přežije připravovaný útok, stačí hlídat jako vedlejšák.

06 května, 2008

Co kdyby se začala stydět

Dnes v iDNES:

Američané údajně zvažují, že by plánovanou americkou radarovou základnu v Česku mohla kromě vojáků hlídat i soukromá ochranka.
  • Píše o tom úterní deník Právo.
  • Američané by si hlídali vnitřní bezpečnost, chtějí si na to údajně najmout soukromou bezpečnostní agenturu, které budou za ostrahu platit.
  • Známo ale není to, jaký status by tito lidé měli z hlediska bezpečnostního či trestněprávního. Smlouva SOFA, která určuje pravidla pro pobyt amerických vojsk na českém území, zatím totiž není definitivně uzavřena.
  • Náměstek ministryně obrany Martin Barták již dříve uvedl, že podle smlouvy o radaru budou Češi odpovídat za vnější bezpečnost stanice.
  • Hlídat by ji měla vojenská policie.
  • "Do smlouvy se rovněž podařilo prosadit podmínky, za kterých budou mít do prostoru okamžitý přístup Češi," potvrdil Právu jeden ze zdrojů.
  • Podle deníku by mělo jít o krizové situace, kdy by mohlo v prostoru základny dojít k požáru nebo kdyby se na základně skrýval podezřelý zločinec.
  • "Všechny tyto případy by se ale měly odehrát v naprostém utajení.
  • Do prostoru by Američané vpustili jen ty Čechy, kteří budou příslušně prověřeni," píše list.
  • Způsob a lhůty prověrek ale zatím známy nejsou.
Radar by údajně mohla hlídat i soukromá ochranka
iDNES, 6. května 2008
ČTK, iDNES.cz

…po hrozném elektrickém šoku z rukou statečného amerického dobrovolného bojovníka byl vhozen zpátky do cely. Probudil ho drásavý nářek. Viděl americké vojáky kopající muže ležícího na zemi. Ležel tam i příští den v tratološti krve...

Tak cituje Mickey Z. z knihy Murata Curnaze, a dodává. I kdyby ten ubitý byl nepochybně vinen za 11.září, jak může někdo jiný než sociopat ospravedlnit takové zacházení? Může někdo jiný než sadistický zločinec obhajovat existenci Guantánama? Jak dlouho to bude trvat, než obyčejní Američané začnou studem kolektivně věšet hlavu nad tímto ohavným zločinem a nad mnoha zavrženíhodnými dalšími příklady? Co se musí stát, ptá se Mickey Z., abyste se upřímně styděli za to být Američany? (Vyšlo dnes: Ashamed To Be American http://www.countercurrents.org/mickeyz060508.htm )

Jednání o radaru prý ještě neskončila. Plán Američanů je uzavřít to co nejdřív...

Možná pro případ, že by se začala stydět i naše vláda.

05 května, 2008

Do rukou darebákům?

Dnes v Lidových novinách:

PRAHA/BRDY Protest radikální ekologické organizace Greenpeace proti stavbě části amerického protiraketového štítu ve střední Evropě v Česku pokračuje.
  • Zhruba 15 zmoklých aktivistů, kteří se účastní „blokády“ kóty 718 v Brdech, tak setrvalo na třech plošinách umístěných na stromech.
  • Místo vojenští policisté pouze monitorují a zatím se nechystají změnit přístup k lidem, kteří jsou ve vojenském prostoru protiprávně.
  • O radaru v Brdech se včera jednalo na konferenci o plánované výstavbě amerického protiraketového štítu ve střední Evropě.
  • Podle experta Jacka Crouche, dříve člena poradní bezpečnostní skupiny prezidenta USA George Bushe, hrozí riziko napadení nepřátelskými raketami dříve EU než Spojeným státům.
  • Ty chtějí mít v Evropě protiraketová zařízení, protože se bojí útoku ze zemí, jako je Írán či KLDR.
  • V Česku by proto měla stát radarová základna, v Polsku s ní propojené silo s deseti obrannými raketami.
  • Česká vláda začala s Američany o radaru vyjednávat loni.
  • Dvoustranné smlouvy, které jsou prakticky před podpisem, však musí ještě schválit parlament.
  • A levice je proti tomu.
Radar v Brdech: „Rakety hrozí EU víc než USA“
Lidové noviny, 30. dubna 2008
čtk, dom

Svět bezmocně přihlíží k blížícímu se aktu příští holé agrese darebáckých států. Tentokrát darebáckými státy nejsou Třetí říše a Itálie, ale USA a Izrael. Cílenými obětmi nejsou Polsko a Francie, ale Írán a Syrie, zbytky Západního břehu Palestiny a jižní Libanon. Neoconi jsou nadšeni, hegemonie Über alles je tu znovu.

Na rozdíl od USA a Izraele Írán ani neokupuje uzemí nějakého cizího státu, ani tím nikomu nehrozí, přesto ústa USA a Izraele chrlí stále více propagandu proti íránu. Lež za lží plyne z jazyků lídrů těchto "dvou velkých demokracií". US admirál Mullen obvinil Írán z "rostoucího smrtelného nepřátelského vlivu" v Iráku. Zapomněl, že jsou to USA a Izrael, kdo jsou zodpovědni za million mrtvých iráčanů, čtyři miliony vysídlených iráčanů, vedlejší škody už šestileté války. Bushova administrativa hovoří o íránské hrozbě Iráku, 150 tisíc amerických jednotek v Iráku hrozbou není, ony ochraňují Irák před Íránem, AlKaidou a Talibánem. Chomsky napsal, že US vláda si myslí, že je pánem světa. Mohl dodat, že Izrael si myslí, že mu patří Střední východ a Amerika.

Americká vláda lže, že musí napadnout Írán, jinak by vytvořil nukleární zbraň. Stejné argumenty byly v r.2003 vzneseny nepodloženě proti Iráku. Proč musíme opakovat náš zločin na Íránu? Proč trváme na našem zločinu v Iráku? Proč američané a "jejich" reprezentanti v kongresu pokračují v toleranci zločinného Bushova režimu, který používá lži a propagandu k maskování holé agrese, válečných zločinů odpovídajících norimberským standartům?

Proč zbytek světa pokračuje v přijímání politických reprezentantů z vlády válečných zločinců? Co kdyby zbytek světa řekl Američanům, aby zavřeli své základny, svá velvyslanectví, ukončili CIA operace a šli domů? Tak se ptá Paul Craig Roberts, bývalý asistent sekretáře pokladu v Reaganově administrativě.

A my se nemáme ptát, komu to naše vláda podstrkuje radarem další zbrań do rukou?

03 května, 2008

Užiteční idioti

Neviditelný pes dnes:

Na olympiádě v Pekingu budeme jen v roli užitečných idiotů.
  • Idioty jsme už dnes v ekonomické oblasti, když přesunujeme evropské a americké manufaktury do Asie a nezajímá nás, že v nich pracují otroci.
  • Idioty jsme i v ekologii, když nechceme vidět, jak toto barbarské vykořisťování ničí i životní prostředí naší planety.
MOBY DICK: Keep smiling, China
3. května 2008
Moby Dick

Protestanti proti čínské olympiádě se z hlediska číny zřejmě všichni musí jevit jako docela užiteční idioti: http://graphics.jsonline.com/graphics/photographer/20/20534_large.jpg