S údivem jsem si přečetla článek pana Čáslavky, šéfa zahraniční sekce Strany zelených, k americkému radaru v ČR (Radar podstatně zhorší naši bezpečnost, LN 30. 5.). Autor uvádí několik argumentů, které pocházejí z jiného světa než toho, ve kterém žiji já.
- Nejprve radar sám.
- Podle pana Čáslavky umožňuje radar jakožto součást systému protiraketové obrany využití jaderných zbraní bez rizika odvety.
- Nikoli. Systém umožňuje, abychom my, spojenci v NATO, v případě raketového útoku proti území členského státu nemuseli okamžitě přistoupit k odvetnému úderu.
- Pokud zachytíme útočící raketu systémem protiraketové obrany, můžeme dále zjišťovat, zda nešlo o omyl či nešťastnou náhodu, zda je za útok zodpovědná vláda dotyčného státu, či nějaká teroristická skupina, můžeme zvažovat naši reakci.
- Dále pohled na Spojené státy.
- Podle pana Čáslavky jsou nevypočitatelnou zemí, před kterou nás může ochránit NATO a EU.
- Zřejmě neví nebo nechce vědět, že Spojené státy jsou nejvýznamnějším členem NATO a naším spojencem.
- Systém protiraketové obrany, i kdyby byl čistě americký, zcela jednoznačně přispívá ke schopnosti zemí NATO odolat ozbrojenému útoku.
- NATO s radarem počítá
Lidové noviny, 3. června 2008
Veronika Kuchyňová Šmigolová, ředitelka Odboru bezpečnostní politiky MZV
1. Zachytíme útočící raketu... Podle známého rčení o výhodách manželství radar nám pomůže řešit problémy, které bychom neměli, kdybychom se s ním neoženili.
2. NATO s radarem v Česku počítá... Každá ze zbývajících členských zemí je ráda, že ten magnet na zkázu nebude mít za humny své metropole.
3. Spojené státy jsou našim spojencem...USA za současného neoconského vedení nepovažuji za svého spojence. Referendum o radaru by ozřejmilo jestli je takových víc.
Žádné komentáře:
Okomentovat