Ještě tak před pěti šesti lety se na Slovensku říkalo docela nahlas, že Robert Fico žádný socialista ani levičák vlastně není.
- Tyto hlasy měly reálný základ.
- Fico sám si žil na pořádně vysoké noze, ve vedení jeho strany Směr byli lidé z milionářské bratislavské smetánky a ani Směr sám nevěděl, jestli vůbec chce být levicovou stranou.
- To, že Směr bude nalevo, se definitivně rozhodlo až poté, co začal bývalý premiér Mikuláš Dzurinda prosazovat tvrdé liberální reformy.
- Fico zavětřil, že tady by se daly sehnat hlasy, a k názvu jeho strany přibyla zkratka SD, tedy sociální demokracie.
- Jenže ani dva roky po volbách, v nichž Fico zvítězil a v čele spíše nacionální než socialistické vlády se stal premiérem, nelze říci, že by se Slovensko stalo „sociálním státem".
- Slovenská vláda spíše připomínala bohatého monarchu, který sedí na truhlách se zlaťáky, obírá dál poddané a jen sem tam rozhodí z kočáru milostivě hrst zlaťáků.
- Rozpor mezi Ficovými socialistickými frázemi a sliby a realitou je tak velký, že si této šance všimlo Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara (pokud jde o populismus, tak konkurence).
- Tento vládní partner kritizoval Směr za „zpomalování tempa v sociální politice".
- Fico zareagoval po třech dnech a svolal velkou tiskovkou konferenci, kde ohlásil, že „začíná období opětovného a velmi vážného návratu k sociálnímu státu".
- Bohatým, mezi něž patří lidé stojící za jeho stranou a jím samým, však nechce brát.
- Peníze Fico nechce získat zvýšením daní, odvodů nebo rozpočtovým deficitem. Chce přinutit ministerstva šetřit. Pokud se mu to skutečně podaří, bude prvním takovým premiérem ve střední Evropě.
- Pravděpodobnější však je, že stát rozhodí před volbami, které už jsou za dva roky, trochu peněz. Fico jen může doufat, že na to díky vysokému hospodářskému růstu bude mít.
- Ale být Slovákem, tak bych na sociální stát nespoléhal.
- Ostatně jak premiér sám všude říká, základem slovenského úspěchu je, že Slováci tvrdě pracují za málo peněz.
- A na tom se ještě dlouho nic nezmění.
Lidové noviny, 13. června 2008
Luboš Palata
Na Ficově odstrašujícím příkladu L.Palata nepřímo objasňuje co je to nesociální stát. Je to tvrdá práce poddaných za málo peněz. Bohatým však nesociální stát nebere, aby mohli sedět na truhlách se zlaťáky, obírat dál poddané a jen sem tam jim hrst zlaťáků z kočáru milostivě rozhodit.
Z toho každý pochopí, i když jinak nic nepochopí, jakým svinstvem a fintou na voliče zákonitě musí být stát sociální, obzvlášť kdyby se ho dopistil Fico.
Žádné komentáře:
Okomentovat