31 října, 2007

Koalice pro zahřátí

Dnes v Lidových novinách:

PRAHA Opravdu „překvapivé“ informace zjistila vláda z průzkumu veřejného mínění, který pro ni před pár dny zpracovala agentura Factum Invenio.

· Ministři se dozvěděli, že naprostá většina lidí chce žít v nezadlužené zemi, kde se nezneužívají sociální dávky a kde bude brzy spuštěna efektivní reforma důchodů.

· Tazatelé agentury lidem pokládali například tyto otázky: Souhlasíte s tím, aby k lidem, kteří se dlouhodobě vyhýbají práci, přistupoval stát ještě přísněji než k těm, které se snaží práci najít?

· Třiadevadesát procent respondentů pak vyjádřilo souhlasný názor.

· Dalším dotazem byl třeba tento: Souhlasíte s tím, že v době vysokého hospodářského růstu by se vláda měla snažit snižovat deficit státního rozpočtu?

· S tím se podle průzkumu ztotožňuje plných 85 procent lidí.

· U jiných otázek však odpovědi veřejnosti už tak jednoznačné nebyly.

· Když se totiž pracovníci agentury dotázali na výši daní, společnost se rozdělila téměř přesně napůl.

· Lidé měli odpovědět, jestli souhlasí s tím, aby se odstranilo takzvané progresivní zdanění.

· Třiapadesát procent lidí řeklo, že ne.

· Znamená to, že nesouhlasí se zavedením rovné daně, která by všechny lidi zdaňovala stejnou sazbou bez ohledu na jejich příjmy.

· Premiér Mirek Topolánek (ODS) část průzkumu představil v pondělí spolu s takzvanými „pěti P“ – premiérskými prioritami.

· Představování vládních priorit veřejnosti je součástí kampaně, která se jmenuje Změny pro budoucnost.

· Premiérské priority podle Topolánka vycházejí z programového prohlášení jeho vlády, ve které kromě ODS sedí také zelení a lidovci.

· „Jsou to priority striktně koaliční,“ vysvětlil premiér.


Nechceme rovnou daň, řekli lidé v průzkumu

Lidové noviny, 31. října 2007

jam, čtk


Je to radost číst, jak jsou naši občané i občanky uvědomělí. Podle průzkumu nechtějí za nic zneužívat sociální dávky. Nemohou se dočkat reformy důchodů. Odmítají dlouhodobě se vyhýbat práci i když žádná není, a přejí si, aby na ně byl stát co nejpřísnější, když práci přes věškeré úsilí nenajdou proto, že udržovat tzv.armádu nezaměstnaných je tím nejzákladnějším zákonem kapitalismu.

Stydět by se tudíž měli v Inter Press Service News Agency, kde si dovolili nedávno napsat, že století sociálního státu v České republice se blíží ke svému konci díky reformě předložené vládní koalicí. Reforma prý může rozložit nejen nejúspěšnější sociální stát v postkomunistickém regionu, ale také zlomit dlouhou tradici sociální solidarity v zemi, která se může chlubit nejnižší mírou chudoby v Evropě. Největší nebezpečí údajně hrozí nižší střední třídě, zejména osamělým matkám a důchodcům, kteří se v důsledku reformy mohou propadnout pod hranici chudoby.

Naštěstí aspoň vysoce příjmové skupiny přestanou být tak nemorálně vysoce zdaňovány, jako tomu bylo dosud. Čeští představitelé si také slibují, že zredukovaná daň korporací uspokojí zahraniční firmy, které Česko opouštějí, aby se etablovaly ještě dále na východě

ODS prý byla zvolena nespokojenými občany. Ti si teď konečně mohou začít mnout ruce. Aby se aspoň zahřáli...

28 října, 2007

Lidská práva polní tráva

Dnes v Lidových novinách:

„Za hodinu bude tiskovka zelených,“ šířilo se včera ve sněmovně mezi novináři.

· Šest poslanců Strany zelených totiž vymyslelo další „tričkový protest“.

· Zatím co poprvé zelení ve zvláštních tričkách s nápisem Ani já nejsem Paroubkův hlas pro spolupráci s KSČM hlásili, že nepodpoří levicovou vládu, tentokrát se postavili proti výstavě ve foyer sněmovny, která propaguje olympijské hry v Číně.

· Na protest proti porušování lidských práv tamním režimem každý ze zákonodárců nasadil symbolická želízka na jednu z fotografií.

· „Principy olympijského hnutí pozbývají smysl v zemi, kde cynický a nedemokratický režim soustavně porušuje lidská práva svých občanů,“ řekla rázně před novináři Kateřina Jacques, šéfka zelených zákonodárců.

· Ve slušivém triku a s bojovným postojem proti čínskému režimu budila zájem i dalších poslanců.

· Protest nemířil proti hrám samým, ale čínskému režimu.

· „Nevyzýváme k bojkotu olympiády, ale nesmíme polevit v tlaku na vládu Čínské lidové republiky,“ řekl k akci zelený poslanec Ondřej Liška.


Tričkem proti čínské výstavě

Lidové noviny, 27.října 2007

Marie Valášková Lidové noviny


Je to až dojemné, jak tato žena, naše poslankyně, se neohroženě staví s 200 gramy na prsou proti výstavě, propagující olympiádu v Číně, zemi porušující lidská práva svých občanů. Ne jako její americká kolegyně v politice Riceová, která usiluje o stáhnutí rezoluce o genocidě Arménů, protože tato by mohla nesmírně poškodit vztahy s Turky, o které Amerika má extrémní strategický zájem v genocidě irácké.

No, možná si paní poslankyně nakonec vezme z tohoto příkladu poučení, že porušování lidských práv je vlastně nicotnost s přihlédnutím k extrémně strategické důležitosti našeho rozvíjejícího se byznysu s tím cynickým a nedemokratickým režimem v Číně. Aby nás ostatní demokrati a zastánci lidských práv moc nepředběhli!

Jak na krizi

Dnes v Lidových novinách:


Minulý summit mezi Evropskou unií a Ruskem se nesl ve znamení ostrých obchodních sporů mezi Moskvou a Varšavou.

· Včerejší setkání lídrů EU a Ruska v bývalém královském paláci v portugalské Mafře se sice odehrálo v přátelštějším duchu, průlom v zablokované situaci ale nepřineslo.

· Ruský prezident Vladimir Putin hned na začátku summitu uvedl, že v této chvíli nejsou jednání o nové smlouvě o strategickém partnerství možná.

· Dodal ale, že ke schválení dohody by mohlo dojít „brzy“.

· Putin se po skončení summitu vyjádřil i k americkému plánu protiraketové obrany, jejíž část by měla stát na území EU – v Polsku a České republice.

· Plán na výstavbu základny ve střední Evropě přirovnal Putin ke kubánské krizi.

· Ta vypukla v roce 1962 v důsledku rozmístění sovětských raket středního doletu na Kubě a podle názoru analytiků přivedla svět na pokraj jaderné války.

· „Rád bych vám připomněl, jak se vyvíjely vztahy v podobných situacích v polovině 60.

· let minulého století,“ řekl ruský prezident.

· „Pro nás, technicky vzato, je současná situace velice podobná,“ dodal.


„Radar jako rakety na Kubě“

Lidové noviny, 27. října 2007

reuters, afp, čtk


Tak jsme měli diskusi jestli radar ano, nebo ne. A většina pořád, že ne. Ale Američani už mají své zkušenosti s klientskými státy a jejich vládami. Vyslali k nám chytře toho Gatese, a od té doby se už nemluví o tom jestli radar ano, nebo ne. Teď už se řeší jen jestli na tom radaru budou i Rusové, nebo nebudou. Topolánek se umí přizpůsobit. O tom, že tam mají být Rusové prý věděl od začátku. A má řešení: Není proti, aby se tam Rusové semtam objevili, když se nebude nic dít, ale jinak tam nebudou a nebudou a nebudou. Snad by neměl tak horlivě předbíhat, neb by se mohl z Ameriky pro změnu dovědět, že si to rozmysleli, a ty Brdy, už odklepnuté českou vládou, přenechávají Rusům celé oplátkou za něco na Sibiři...

Myslím, že reálné řešení, aby tu Rusové nebyli a nebyli a nebyli je obsaženo v Putinově připomínce kubánské krize. Nechť jsou Američané v Brdech, a Rusové ať si znovu postaví své rakety na té Kubě, přirozeně nenamířené na USA, nýbrž také výhradně na nevypočitatelné země, jako je Írán.

Dovolím si upozornit i na zajímavou inspiraci z Ekvádoru. Tamní levicový prezident Correa sdělil Washingtonu, že jestli chtějí mít prodlouženu smlouvu na americkou leteckou vojenskou základnu v Ekvádoru (vyprší 2009), musí Ekvádoru dovolit postavit si svoji vlastní vojenskou základnu na Miami. Co kdyby oplátkou za Brdy si i Česko postavilo pár raket na Floridě, zamířené na Kubu, dokud se u nás neujme vlády zase levice. Všichni by mohli odejít ze sporu se vztyčenou hlavou středem.


Státní svátek? Hamba!

Dnes v Lidových novinách:

V revizi Masarykovy a Benešovy „národní mystiky“ jsme bohužel daleko nepokročili

· Upříležitosti našeho státního svátku bývá zvykem psát slohová cvičení na téma „Demokratický charakter první republiky nás zavazuje“.

· Následující řádky jsou pokusem vzít věc z jiného konce.

· Moderní demokratické státy evropského typu vznikly mnohaletou součinností spousty lidí, vedených zcela různými ideami.

· Svou roli sehrála i náhoda.

· Je dokonce otázka, je-li žádoucí, aby státy stály na nějakých zvláštních idejích.

· Mají stát na souboru přesných formálních pravidel, právních norem, jenž jim umožňuje plnit základní funkci: poskytnout občanům bezpečí a svobodu.

· Občané obojí potřebují k tomu, aby mohli naplnit své životní poslání, které v drtivé většině případů nemá se státem nic společného.

· Existují dvě prosté zásady, na nichž všechny demokratické státy stojí.

· Rovnost lidí před Bohem a nekonečná hodnota nesmrtelné lidské duše.

· Obě jsou, jak se dnes říká, „křesťanského původu“.

· A nedají se dokázat, nedá se o nich příliš mudrovat: je jim třeba věřit.

· Z tohoto hlediska je na vymýšlení státní nebo národní ideje vždycky něco podezřelého.


Česká státní idea

Lidové noviny, 27. října 2007

Bohumil Doležal, politolog


V době globálního oteplování přírody, jaksi spojené s globálním zamrzáním sociálna, jsou stát, státní hranice, národ, vlastenectví nežádoucí překážkou přirozeného toku zisků od lidské spodiny celého světa počínaje až do sejfů nadnárodních korporací. Ctí každého neoliberála je vštěpovat pohrdání nad vlastenectvím, národním cítěním občanům především méně důležitých národů jako jsme my Češi nebo třeba Slováci. Na to v našich specifických podmínkách někde uprostřed těchto toků si náš německý, česky píšící tisk, zjevně vydržuje specializované redaktory, připravené v příhodnou chvíli pohotově zesměšnit, umenšit, případně zneuctít češství, českou státní ideu. Vždy když jsem si přečetl nebo přečtu něco podobného od publicistů jako Mandler, Loewe, Palata, a pochopitelně Doležal, obrací se mi žaludek z toho, že jsem Čech z Tschechei, zabírám prostor v Lebensraumu a zřejmě i zavazím přirozenému toku nadpřirozených zisků.

26 října, 2007

I otrokařina má svůj vývoj

Dnes v Lidových novinách:

Představte si, že po staletí vytváříte a schraňujete majetek, který je vám zkonfiskován za nacistické okupace, protože jste - dle tehdejší dikce -prohlášeni za osobu říši nepřátelskou.

· Po ukončení války vám svítá naděje.

· Nová vláda vás však označí za Němce, i když jednoznačný důkaz vašeho údajného germánství neexistuje, a váš majetek propadne znovu, tentokráte novému, poválečnému státu.

· Rozhodnutí v kontextu poválečné doby respektujete, před komunisty pak raději odejdete do ciziny, čekáte a doufáte.

· Tak se dělo ColloredoMansfeldům až do sametové revoluce.

· Tady startuje nové kolo naděje pro staré šlechtické rody, které měly historicky své majetky na území dnešní České republiky, nezpronevěřily se cti a nezradily svoji rodinu ani zemi.

· Jednoduchá rovnice demokracie = právní stát však ne vždy vychází.

· V mnohém tisku se rozjíždějí štvavé kampaně proti „cizácké šlechtě“ a komentátoři brojí proti vydávání majetku.


Vraťte majetek po šlechtici, který nehajloval

Lidové noviny, 26. října 2007

Lucie Talmanová, poslankyně za ODS, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR


Jen vraťte majetek otrokářům, pokud prokazatelně nekolaborovali s nacisty! Vždyť si jej vydřeli usilovným bičováním svých otroků...

Říkáte, že není řeč o otrokářích, ale o feudálech? Dobrá, chtěl jsem zvolat Jen vraťte majetek polootrokářům, vždyť si jej uhnětli poctivě, Němec jako Čech, z potu a krve svých nevolníků. Snad stejně poctivě jako, řekněme dnes už jen čtvrtotrokáři - tuneláři státního majetku po privatizaci. Mají se snad i oni jednou obávat o svůj majetek? Snad, pokud nebudou prokazatelně kolaborovat s neonacisty.

Ani tento názor nemusí nutně vyjadřovat stanovisko redakce, natož moje.

25 října, 2007

Ztrácíme Rusko

Dnes v Lidových novinách:

Ministr Gates seznámil v Praze české politiky se vstřícnými kroky, které hodlají USA podniknout, aby rozptýlily ruské obavy v souvislosti s protiraketovou základnou.

· Za prvé: USA zvažují, že by zařízení v Polsku a v ČR uvedly do chodu až poté, co bude jasný důkaz hrozby (jasný i pro Rusy).

· Za druhé: USA hodlají umožnit pobyt na základně ruskému styčnému důstojníkovi (patrně by nezůstalo jen u jednoho), který by měl právo kontroly.

· Plán předkládají české vládě, samozřejmě s tím, že jeho uskutečnění závisí na jejím souhlasu.

· To vše nic nemění na skutečnosti, že výstavba základny bude probíhat podle již přijatého plánu.

· Američanům jde asi o to, uchlácholit Putina i tu část české veřejnosti, která dává hlasitě najevo své obavy (a těžko se zbavit dojmu, že aspoň někteří z protestujících jsou přitom Kremlem takříkajíc „inspirováni“).

· Podle prvních ohlasů mezi politiky ČSSD i protiradarovými „aktivisty“ lze soudit, že se to Američanům zatím moc nedaří.

· Politici USA zjevně podléhají iluzi, že jde o věcný spor, týkající se jednoho vojenského zařízení.

· Jenže to je omyl.

· Hlavní důvod ruského odporu je v tom, že nechtějí připustit, aby na území někdejší ruské kolonie vznikla vojenská základna jejich jediného skutečného konkurenta.

· Nedělejme si iluze: to, s čím budou Rusové souhlasit, bude pro státní zájmy ČR přinejmenším bezcenné, ne-li nebezpečné.

· A skutečnou suverenitu (která bohužel znamená především suverenitu na Rusech) si budeme muset průběžně a v potu tváře vybojovávat.


…aby se Putin najedl a radar zůstal celý

Lidové noviny, 25. října 2007

Bohumil Doležal


Rusko si nevymyslelo, že americký radar a rakety, které považuje za hrozbu své bezpečnosti, budou stát na území jeho bývalých spojenců. Je proto nemístné předhazovat mu nějaké kolonizátorské sentimenty. Dbá prostě o svoji bezpečnost.

Velmi rozumně se jeví komentář ve Foreign Affairs od D.K.Simese, prezidenta Nixonova centra a vydavatele The National Interests. Ztrácíme Rusko, říká. Nepotřebujeme však další nepřátele. Udělat z Ruska našeho strategického partnera nebylo nikdy naší velkou prioritou. Chováme se k němu jako k poraženému nepříteli. Clintonova administrativa se na Rusko dívala jako na poválečné Německo či Japonsko. Jako na zemi, kterou lze nutit, aby sledovala naši politiku a naučila se nás milovat. Zapoměli, že Rusko nebylo okupováno americkými vojáky, ani nebylo devastováno atomovými bombami. Rusko bylo transformováno, ne poraženo. Od pádu železné opony se nechovalo jako klientský stát, spolehlivý spojenec, věrný přítel, avšak ani jako nepřítel s globálními ambicemi, s nepřátelskou mesiášskou ideologií. Riziko, že se připojí k našim odpůrcům je reálné dnes. Spojené státy by měly analyzovat co se stalo špatně a odvrátit propadající se spirálu.


24 října, 2007

Pravé nebezpečí

Aktuálně.cz dnes:

Praha - Základní body smlouvy o umístění americké radarové základny na Brdech budou hotovy nejspíše do konce roku, shodli se premiér Mirek Topolánek a americký ministr obrany Robert Gates po svém úterním jednání.

· "Učinili jsme velký pokrok," pochvaloval si Gates na tiskové konferenci v pražské Kramářově vile, kde kromě něj a Topolánka vystoupila také ministryně obrany Vlasta Parkanová.

· Velká část tiskové konference premiéra Topolánka a ministra Gatese se týkala obav Ruska z toho, že by mohl být plánovaný raketový systém namířen proti němu.

· Podle Roberta Gatese Američané na jednání v Moskvě minulý týden přednesli ruské straně dva návrhy, které by tyto obavy měly pomoci rozptýlit.

· Prvním je poskytování informací Rusům a jejich přístup k plánovaným základnám.

· "Záležitost s Ruskem neustále projednáváme a chceme zajistit co největší transparentnost projektu pro ruskou stranu," uvedl Gates.

· "Nic však nebude uděláno bez souhlasu české vlády."


Radar domluvíme do konce roku, odhadl Topolánek

Aktuálně.cz , 23.10.2007


Ten Gates je ale kujón, Prý, můžou tam být i Rusové. A už se těší jak povisnou štěky našich vládních a přidružených představitelů. A taky povisly: Než jednoho Rusa, tak snad radši dva radary! Na druhou stranu, kdyby na radaru byli i Rusové, mohlo by to Brdy zachránit od protiúderu, přece nebudou šít do vlastních. Nebo jo? Tak raději postavit vedle radaru daču pro Putinovy příbuzné, kromě tchyně přirozeně.

Dobře, že už končí s premiérováním ten Kaczynski. Řekl, že Polsko potřebuje radar, tedy rakety, na obranu proti Rusku. Že si radši nevyřízne jazyk! Nebo ten Baradei: prý Írán, pokud by chtěl, tak by se nezmohl na atomovku dřív než za 3-8 let. To se pak těžko straší lidi Íránem. Stejně, když Bush tvrdí něco o hrozbách, každý se může spolehnout, že zase lže jak když tiskne.

Jenže Írán pro Ameriku opravdovou hrozbou je, i když ne zrovna tou nukleární. Podle Payvand's... USA jsou největší světový dlužník. Čím víc si vypůjčují, tím víc dolar klesá. Žijí z toho, že dolar je rezervní měnou, čímž zdaňují celý svět, zatím co ostatní zdaňují jen svoje občany. Pokusy změnit to si dosud každý rozmyslel. Teď Írán zvažuje ropu obchodovat za Euro. Putin zas za ruble. No, to by prý byl konec amerického impéria.

Rovnou raději ten radar zaměřit bez vytáček na oba výtečníky naráz!


23 října, 2007

Korupční globalizace

Dnes v Lidových novinách:

Česká republika zřejmě přehodnotí rozvojovou pomoc. Napříště by ji nemusely dostat země, které pro Prahu nehlasovaly v OSN.

· PRAHA Premiér sice ještě nemá hotovou analýzu toho, proč se Česká republika nestala členem Rady bezpečnosti OSN, o důvodech neúspěchu už má ale jasno.

· „Dali jsme zřejmě malé dárečky,“ vysvětlil na tiskové konferenci vlády premiér Mirek Topolánek.

· Na okraj ještě dodal, že OSN je podle něho „z hlediska některých zástupců poměrně roztodivnou situací.“

· Premiérovo vysvětlení ale pobouřilo opozici.

· „To je naprosto skandální výrok!

· Premiér tím znevážil celou OSN,“ reagoval na dotaz LN šéf zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

· Česká republika se o post nestálého člena Rady bezpečnosti ucházela společně s Chorvatskem.

· Minulý týden se ale po dvou neúspěšných volbách kandidatury vzdala.

· Premiér, který kandidaturu Prahy dlouho prezentoval jako vyhranou věc, na začátku tiskové konference novináře ujistil, že neúspěch není žádná katastrofa.

· „Nic tak strašného se nestalo,“ prohlásil.

· Vzápětí ale pohrozil chudým zemím, že Česká republika přehodnotí rozvojovou a humanitární politiku.

· „Není přece možné, abychom posílali někam desítky milionů korun, a ta země potom poslechla našeho soupeře,“ řekl Topolánek.

· Jen loni dalo Česko na rozvojovou pomoc zhruba 3,6 miliardy korun.

· Peníze šly mimo jiné do Angoly, Vietnamu nebo Zambie.

· „Ztráta hlasů takových zemí, jako je Barma nebo Venezuela, mě ale nemrzí,“ dodal Topolánek.

„Dali jsme malé dárečky“

Lidové noviny, 23.října 2007

MARIE VALÁŠKOVÁ

Dali jsme malé dárečky a nejsme v Radě bezpečnosti. Obdarování možná správně nepochopili, že dárky budou ať už ruku pro nás zvednou nebo ne ( protože jsou zaostalí a dlouho už jim nikdo nic nedal) a mysleli, že za takovou almužnu pro nás hlasovat nemusí, zvlášť jestli úplatek dostali předem.

Jakpak to asi dopadne s dárečky za náš radar? Nabídl premiér či vláda dost, aby starostové souhlasili (ať už tam radar mít budou nebo nebudou)? Nedávno to v televizi vypadalo, že už jsou ukojeni, jen se ještě budou diskutovat podrobnosti.

A co vláda sama? Bude taky odměněna za zajištění souhlasu v potu tváře? Myslím, že vláda by si kolektivně zasloužila přesun do Spojených států (co nejdál od Brd) v případě, že by Bůh skrze prezidenta Bushe nastartoval třetí světovou válku. Jenže tím by si vláda možná pomohla z bláta do louže, neboť v připadě třetí světové války obyvatelstvo USA údajně může být vygumováno z povrchu zemského do týdne, načež vyčištěné území bude dosídleno Číňany.

On ani ten Bůh nemá svoje jisté. Možná, že mu nakonec nezbude než pokusit se vynutit si úctu pozornostmi těm čínským komunistům v Americe.


19 října, 2007

Jenom ne průměrně!

Dnes v Lidových novinách:

Radoval jsem se, že Prahu - město tak chudé na moderní hezké stavby (kulhá téměř za všemi velkoměsty, které jsem v posledních letech viděl, od Bangkoku přes Moskvu až po Lublaň) - ozdobí konečně svrchovaně zajímavý dům navazující na tradici organické architektury a typem své funkčnosti dalece předbíhající svou dobu.

· Radoval jsem se zřejmě předčasně.

· Průměrnost a banalita opět triumfují.

· Tak, jako triumfovaly v kubících kancelářské hmoty bez nápadu, které zničily Karlovo náměstí (aniž vyvolaly sebemenší rozruch), anebo v bez širšího zájmu a v tichosti vzniklém paláci skleněné banality troufajícím si být na dolním konci Václavského náměstí protějškem krásné Koruny.

· Kaplického návrh leckohos irituje dojmem určité nahodilosti či nepatřičnosti svého umístění.

· Vinen není ovšem architekt ani jeho návrh.

· Vinna je opět Praha, která - i když tvrdí opak - dodnes nemá žádnou koncepci Letné, neví, čím tento veledůležitý prostor v centru Prahy vlastně je, není schopna pojmenovat jeho identitu, a dát tím jakýsi smysluplný rámec všemu, co se na ní děje a bude dít.

· Nemyslím si samozřejmě, že Letná má být jednolitým architektonickým celkem navrženým jedním architektem jako třeba Braziliana.

· Letná musí být prostorem svobody.

· Bez pravidel se svoboda mění v pustotu.

· Jelikož Letná nemá žádná srozumitelná pravidla hry, hrozí, že se stane jen příležitostí pro různé divoce vznikající pitomosti podporované vidinou rychlého zisku, potřebou vyprat nějaké podezřelé peníze či se nějakým firmám odměnit za jejich vlídnost výhodnou zakázkou.

· A tak se máme na co těšit: například na ohromné akvárium pro žraloky, nový veliký stadion na místě AXA Arény, dříve Toyoty, dříve Sparty, přičemž obé by zřejmě mělo být jen dekorací jakési gigantické křižovatky magistrál, které mají - mimo jiné - skutečně zasadit smrtící ránu Pražskému hradu tím, že ho odříznou od Dejvic a zničí Jelení ulici, tuto zajímavou výzvu udělat zde jednou vskutku evropský bulvár.

· A až tohle všechno hladce projde, na co se můžeme těšit dál?

Originalita versus banalita

Lidové noviny, 19. října 2007

Václav Havel exkluzivně pro LN

Souhlasím s Václavem Havlem, i když s ním jinak nikdy nesouhlasím, že Letná musí být prostorem svobody a ta svoboda musí mít pravidla. Bez pravidel hrozí, že podobně jako dole na Václaváku ta skleněná banalita, postihne i Letnou průměrnost v podobě banality plechové, či z čeho ta chobotnice má být stvořena nejspíš s vidinou rychlého zisku vypráním špinavých peněz neviditelnou rukou trhu.

Jako to ohromné akvárium pro žraloky, i ta chobotnice je zřejmě důsledkem mindráků nad naší suchozemskou poloexistencí. Proto možná skutečnou originalitou versus banalita by bylo sáhnout místo po chobotnici po psím lejnu, neboť jaký jiný předmět by lépe zapadl do ryze českého, svobodného prostoru bezkoncepční Letné. Vždyť je tam od nepaměti doma, a svým tvarem dokonce tu chobotnici připomíná. Navrhuji, aby si naši přední architekti a politici to lejno nechali projít hlavou, a umožnili mu přijmout nový, avantgardní, ryze český obsah v podobě koncentrovaného vědění Státní knihovny. Kulaté průhledy na matičku Prahu a Hradčana by mohly být zachovány.

18 října, 2007

Kvůli zradě nejsme v Radě

Dnes v Lidových novinách:

Newyorský boj ČR prohrála. Nikdo neřekl, proč do něj šla
· Otom, že jsme se nedostali do Rady bezpečnosti OSN, se teď jistě bude mluvit víc, než se o tom mluvilo před hlasováním.
· Je tu například líbivá hypotéza, že vinen je prezident Klaus svým zpochybňováním globálního oteplování.
· Výsledek hlasování byl naší prohrou, jak s nebývalým gentlemanstvím uznal ministr Schwarzenberg.
· Ale proč jsme si tento cíl vlastně vytyčili?
· To nám žádný vládní činitel nikdy pořádně nevysvětlil.
· Akce, kvůli níž premiér neváhal produkovat skleníkové plyny letem do New Yorku, by si to zasloužila.
· Smysl členství v radě lze spatřovat jednak ve vyvažování vlivu různých nezodpovědných zemí, jednak v získávání dobré vůle, jež se nám může hodit, až budeme doopravdy něco potřebovat - třeba kdyby se nám stalo něco takového, jako když Libye (nadcházející člen Rady) uvěznila bulharské sestřičky.
· Nakonec lze newyorský výsledek chápat jako úlevu - například se při rozhodování o tom, jak se postavit k summitu Evropská unie-Afrika, už nemusíme ohlížet na to, zda pro nás afričtí diktátoři zvednou ruku v OSN.

Viník jasný, cíl nikoli
Lidové noviny, 18. října 2007
Martin Weiss


Premianti ve škole nemívají lehký život. Zrovna tak naše zásadová politická reprezentace, která přímo odezírá veškerá přání ze rtů mocného strýčka, a je ochotna se přetrhnout při podpoře všech jeho ničemností, pokud to moc nestojí, neb strýček zadarmo moc neodměňuje. Bezmezná obtěžující oddanost je sice oceňována, ale nemá daleko k opovržení.

Ani u spolužáků nemá takový premiant moc pochopení, spíš je brán coby krysa schopná podrazu, jako s tím rejdarem. To může být příčina, proč nás i spojenci zradili, EUwej. A ti všichni, které strýček vůbec nemá rád, a proto my na ně zuřivě štěkáme zpoza jeho holinek, tak ti jsou poslední, co mají nějaký důvod nás podpořit.

Na sobě ale neúspěch nenecháme. Svedeme to na našeho tatíčka, který kdesi nemoudře tvrdil, že pořád mrzne, ačkoliv se všichni přítomní potili jako čuňata. Však on taky se snažil jen zavděčit, protože strýčkovi se nelíbí, že by měl míň smradit aby neoteploval, neb by to uškodilo jeho byznysu.

16 října, 2007

Co s námi bude...

Dnes v Lidových novinách:

Před pěti lety americký Kongres schválil válku.
· Kde se pak stala chyba?
· Jaké důsledky přináší?
· Hovoří-li bývalý vrchní velitel v Iráku bez servítků, všichni jsou nadržení.
· To bude maso!
· Vždyť válka byla schválena právě před pěti lety!
· To zase politici, rozuměj bushovci, schytají!
· Taky že schytali.
· „Nekvalifikovaně vedená“, „zpackaná“ je válka v Iráku podle generála Ricarda Sancheze.
· A přece nelámejme nad Irákem hůl.
· Ten, kdo se raduje nad americkým neúspěchem, si lže do vlastní kapsy.
· Místo škodolibosti ať si položí otázku: Jak bude vypadat svět po stažení z Iráku?
· Jak se projeví „irácký syndrom“ na USA, zemi, kterou neblaze poznamenal syndrom vietnamský?
· V takovém světě totiž budeme pěkných pár let žít.
· Šestnáctého října 2002 americký Kongres schválil použití síly v Iráku.
· Dnes už víme, že důvody uváděné v říjnu 2002 za válku v Iráku nestály, že byly nadsazené stejně jako nebezpečí Saddámových zbraní hromadného ničení, ale před pěti lety zdaleka jasno nebylo.
· Jistě, detaily z tehdejšího rozhodování zajímají už asi jen historiky.
· Vietnamský syndrom zasáhl svět na dobrých patnáct let.
· Jak se projeví syndrom neúspěchu v Iráku?
· Není tu úplná paralela.
· Místo morálního rozkladu ozbrojených sil vidíme veřejnou debatu hledající chyby: Měli jsme poslat dvojnásobek vojáků?
· Měli jsme uchovat iráckou armádu?
· Tak se ptají důstojníci.
· Místo ustupování soupeři vidíme spoléhání se na „osvědčené“ diktátory – jako ilustrace poslouží letošní smlouva o zbrojních dodávkách Egyptu.


Irácký syndrom
16.října 2007
Zbyněk Petráček, komentátor LN


Zbyněk Petráček jakoby nabádal: nelámejme hůl nad strýčkem, neradujme se z jeho neúspěchu, nelžeme si do vlastní kapsy. Položme si otázku co s námi bude, až strýčka vyvlečou po přestřelce z banky a uvrhnou ho do kriminálu za loupežná přepadení a zabití.

Strýčkovi tu loupež včetně použití síly schválil americký kongres šestnáctého října 2002. Americký reportér
Sherwood Ross to vidí poněkud jinak než náš komentátor. Prezident dostal od Kongresu krytí k přepadení Iráku pod záminkou, že Hussein vlastní zbraně hromadného ničení a že má spojení na atentát z 11.září. Ross to označuje za nejkrvavější lež v historii Bílého domu. Agrese byla spuštěna bez souhlasu Rady bezpečnosti a Bílý dům tím porušil Haagské konvence (1899 a 1907), Kellog Brianův mírový pakt (1928), Chartu OSN, závěry Tokijského tribunálu a Norimberského soudu. Prezident a jeho splupachatelé jsou vinni válečnými zločiny proti lidskosti.

Strýček se zatím pohybuje stále na svobodě a má vymyšlený další skvělý plán, jak udělat honem ještě Iránskou kasu, dokud je na svobodě, neboť údajně se tam chystají nainstalovat nukleární bezpečnostní zařízení, která hravě dosáhnou na spolupachatele až ve Střední Evropě.

Jestli Z.Petráčkovi dobře rozumím, my v Česku strýčkovi držme palce, posviťme mu radarem, pošleme bojové komplice, neb co by snámi bylo, kdyby ho odvedli...Naopak Ross připomíná, že podle Norimberské charty americký voják má právo, ne-li povinnost odmítnout bojovat a páchat mezinárodní zločiny. O českých spolupachatelích se nezmiňuje, ale nejspíš to platí obecně.

15 října, 2007

Lokšinová se vyjádřila ohleduplně

Dnes v Lidových novinách:

MOSKVA Na potřebě vybudování protiraketové obrany, jejíž součástí by byly základny v Polsku a Česku, se Spojené státy a Rusko neshodnou.
· Místo sbližování pozic slyšela americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová v pátek jenom neurčité výhrůžky a žádosti o zmrazení jednání s Čechy a Poláky.
· O víkendu Riceová diplomatický úder Rusům vrátila.
· K velké nelibosti Kremlu se v rezidenci amerického velvyslance v Moskvě sešla s ruskými obránci lidských práv.
· A velmi výmluvně se jich ptala, jak by jim mohla pomoci s budováním institucí, které je budou chránit před „svévolnou mocí státu“.
· „Myslím, že v Kremlu se soustřeďuje příliš velký díl moci,“ citovala Riceovou agentura Reuters. · „Všichni pochybují o úplné nezávislosti (ruské) justice,“ dodala americká ministryně, která již dříve vyjádřila obavu, že v Rusku se někdy justice používá k politickým cílům.
· Na kritiku citlivý Kreml
· Západní vlády často upozorňují na stav demokracie a lidských a občanských práv v Rusku za vlády Putina, jemuž se po letech chaotické vlády Borise Jelcina podařilo centralizovat moc.
· Putinův silový styl vládnutí, při němž prakticky eliminoval veškerou opozici, má ovšem v samém Rusku značnou podporu „obyčejných“ lidí.
· „Jsem přesvědčena, že vaším cílem je budovat instituce, které jsou vlastní Rusku, tedy ruské instituce, které ale musejí respektovat univerzální hodnoty,“ řekla obráncům lidských práv Riceová.
· Za tyto sdílené hodnoty označila právo na svobodu, právo na vyznávání libovolné víry, právo shromažďovat se, právo nemít nad sebou svévolnou moc státu.
· Vyjádřila naději, že i v Rusku se tyto hodnoty prosadí.
· Nato se zeptala, jak by USA mohly pomoci Rusku budovat tyto silné instituce.
· Bývalá disidentka Ljudmila Alexejevová Riceové řekla, že by Západ měl hovořit o problémech hlasitěji.
· „V Rusku se cíleně buduje autoritářský režim,“ zdůraznila a dodala, že západní představitelé by měli v Rusku hovořit o lidských právech nejen při soukromých rozhovorech, ale také veřejně.
· Taťjana Lokšinová z moskevského Helsinského výboru pro lidská práva naopak Riceovou upozornila, že Washington už zdaleka nemá takovou autoritu, pokud jde o lidská práva - kvůli Guantánamu a skandálu s týráním vězňů v Abú Ghraíbu.
· Proto prý ztratila americká kritika Putinova Ruska na věrohodnosti a účinnosti.

„Kreml má příliš mnoho moci“
Lidové noviny, 15.října 2007
taj, afp, čtk

Říkáte, že Riceová řekla, že Kreml má příliš mnoho moci? Co na srdci to na jazyku. Když jsem si přečetl, jak brzy slunce zapadá nad Americkým stoletím od P.S.Goluba, francouzského žurnalisty a lektora na pařížské univerzitě, tak se jí ani nedivím. Katastrofický výsledek americké okupace Iráku. Strategický experiment, který měl být začátkem druhého Amerického století je v ruinách. Invaze byla největším strategickým kolapsem v americké historii. US armáda téměř zkolabovala, národní bezpečnost oslabena, americký vliv nejnižší za poslední desítky let. Globální hegemonie podryta. Američtí lídři si mysleli, že jsou předurčeni vést svět na věky, jako Británie v 19. století, že jsou dědicové britského impéria. Hegemonie byla způsobem jejich života, stavem jejich mysli. Hověli si od čtyřicátých let na střeše světa, ekonomicky dominovali, obklíčili svět vojenskými základnami (chybi ještě ta v Brdech), strategická nadřazenost, ale teď jim svět vyklouzává z rukou. US zahraniční politika bude nepředvídatelná, myslí si Golub a dodává, že deimperializace je dlouhý, traumatizující proces, jak učí postkoloniální zkušenost.

A paní Rice se musí koukat na to, jak Kreml má příliš mnoho moci. A co teprve ta Čína...

13 října, 2007

Kam s ním?

Dnes v Lidových novinách:

Kaplického knihovna by mohla stát na sídlišti, na Klárově či Vyšehradě.
Nápadů, kam přemístit letenský blob, přibývá.
· Podle expertů jsou to ale nesmysly.
· 2007
· http://www Stavba je stvořena pro Letnou a pro jinou lokalitu by Kaplický musel zpracovat nový projekt.
· Většina pražských zastupitelů za ODS požaduje, aby architekt Jan Kaplický nestavěl novou budovu Národní knihovny na Letné.
· Pokud Kaplický chce v Praze stavět, ať si pro dům, s nímž vyhrál mezinárodní architektonickou soutěž, najde místo jinde.
· Periferie je podle politiků ideální.
· Jako první přišel s nápady, kam by šlo letenský blob přemístit, pražský primátor Pavel Bém.
· Pro Českou televizi i agenturu ČTK uvedl, že poblíž Hradu taková budova není potřeba.
· Bém soudí, že Kaplického budova by mohla zatraktivnit severní část města na Proseku, Letňany či Pankráckou pláň.
· Čeští architekti sice v názoru na Kaplického projekt a jeho umístění nejsou jednotní, ale výpady politiků proti blobu jsou pro ně šokující.
· Podle předního českého architekta Romana Kouckého ostudou kolem sporu o knihovnu utrpí nejen prestiž země, ale i kredit současné české architektury.
· Někteří architekti jsou s politiky zajedno„Budova Národní knihovny v jakékoli podobě se na Letnou nehodí,“ prohlásil Martin Vokatý, spoluautor víceúčelové Sazka Areny ve Vysočanech.

Architekti: Blob nelze přesunout
PRAHA 13.10.2007
Martina Klapalová, Josef Kolina Lidové noviny


To je škoda, že ten blob nelze přesunout. Kdyby to šlo, věděl bych kam s ním, aby v Paze nehyzdil Hradčany, ani periferii. Ale když přesunout nejde...

Možná by na Letné mohla zústat jen ta knihovna, a ten vršek, ta příšera, by se skvěle hodila do Brd, ať už tam radar bude nebo nebude. Ovšem že bude, strýčka Sama by nepřesvědčil ani Topolánek. Ten dekl by mohl radar zakrýt, schovat. Místní nešťastníci by byli ještě lépe chráněni před nepříznivými účinky, a Putinovi by radar (ať už tam bude nebo nebude) taky nebyl tak na očích. Kdyby se pán Kremlu přece jen rozhodl do toho radaru prásknout (i kdyby tam nebyl), střela by mohla po blobu sjet do země a zničit jen všechnu tu infrastrukturu, dálnice a příslušenství, které v Brdech bude Topolánek stavět, ať tam radar bude nebo nebude. Radar by ještě stačil splnit své vedlejší poslání v případě falešného poplachu s tím Íránem, tj. navést americké rakety na Kreml a širší okolí. Radar by si tak mohl zachránit kůži, jenom infrastruktura by nakonec nebyla, i když má být...

Ta knihovna na Letné by mohla dostat nějaký lehký elegantní přístřešek, pro případ, že by pršelo.

12 října, 2007

Genocida si nedá pokoj

Dnes v Lidových novinách:

Turecký prezident Abdullah Gül označil za "nepřijatelnou" rezoluci zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů USA, která označuje smrt asi 1,5 milionu Arménů za první světové války v Turecku za genocidu.
· Turecká vláda varovala, že poškodí vztahy se Spojenými státy.
· Ministerstvo zahraničí USA ve snaze zmírnit negativní dopady rezoluce vyjádřilo nad odhlasováním dokumentu politování.
· "Schválení rezoluce bylo neodpovědným krokem, který ve velmi citlivém období ztíží vztahy s naším přítelem a spojencem," uvedla v prohlášení turecká vláda.
· "Toto nepřijatelné rozhodnutí výboru sněmovny nemá žádný podklad a nerespektuje Turky," prohlásil Gül.
· "Bohužel někteří politici ve Spojených státech nebyli dobře informováni a opět upřednostnili obětování velkých věcí ve prospěch malých problémů domácí politiky.
· Není to čin, který by sloužil ke cti představitelům takového národa, jako jsou USA," dodal.
· Americké ministerstvo zahraničí přijetí rezoluce, kterou výbor Sněmovny reprezentantů odhlasoval navzdory varování prezidenta George Bushe, označilo za politováníhodné.
· Také podle Bílého domu rezoluce poškodí vztahy s Tureckem, které hraje významnou logistickou úlohu v irácké válce.
· Podstatná část zásob pro americké jednotky v Iráku prochází přes tureckou základnu Incirlik.
· Pro Američany v Iráku také pracují tisíce řidičů kamionů z Turecka.
· Turecko má druhou největší armádu ze spojenců v NATO a hraje v neklidné oblasti Blízkého východu klíčovou úlohu.
· Pokud by se rozhodlo k vojenským operacím v severním Iráku, jako v letech 1995 a 1997, mohlo by to destabilizovat irácký Kurdistán, který je nejklidnější oblastí země.
· Řada západních historiků však uznává, že během pronásledování v roce 1915 zahynulo v Turecku až 1,5 milionu příslušníků arménské menšiny, což může naplňovat podstatu genocidy.

Turci se přou s USA o arménské genocidě
ANKARA/WASHINGTON 11. října 2007
Lidovky.cz
ČTK


Kongresová rezoluce označila vraždění Arménů za genocidu. To je ale volovina. Jak to může být genocida, soudí prezident Bush a neoconi, když Turci by mohli Američany nepodpořit v Iráku při teroristických akcích! To dá rozum.
Robert Fisk říká, že výraz arménská genocida použil jako první Churchill roky před tím, než nacisti vyvraždili šest milionů Židů. Ottomanská turecká vláda teroru v Arménii se pokusila zlikvidovat arménskou rasu, neboť tato rasa údajně podporovala křesťanské nepřátele Turků - Britanii, Francii a Rusko. A taky proto, že urgentně potřebovali arménskou populaci přesídlit, podobně jako později nacisti evropské Židy.
To připomíná nadávné volání filozofa Philipa Atkinsona po tom, aby prezident Bush byl učiněn vládcem světa jako Julius Caesar imperátorem Říma, aby byl i doživotním prezidentem USA, a co se týče Iráku, ten by měl být etnicky vyčištěn pomocí nukleární genocidy a znovu osídlen Američany… (Viz též Prison Planet)

11 října, 2007

Nemají zbraně, tak hurá na ně!

Dnes v Lidových novinách:

MOSKVA/PRAHA Začátek návštěvy francouzského prezidenta v Rusku provázely úsměvy, přátelská atmosféra a optimistická prohlášení Nicolase Sarkozyho.
· Včera se ale ukázalo, že šéfa Kremlu se Sarkozymu příliš přesvědčit nepodařilo – v otázce Íránu se Vladimir Putin se Západem nadále rozchází.
· „Nemáme informace o tom, že by se Írán pokoušel vyrobit jadernou zbraň.
· Vycházíme z toho, že takové plány nemá,“ řekl včera Putin na adresu Teheránu.
· Rusko tak pokračuje ve svém odporu vůči zpřísnění sankcí proti Íránu, které prosazují Spojené státy a vyslovila se pro něj i Francie.
· Putin pouze připustil, že by íránský jaderný program měl být „otevřenější a transparentní“.
· Hlavním cílem Sarkozyho cesty do Moskvy bylo přimět Putinův režim k tomu, aby hrál na mezinárodní scéně pozitivní roli a neblokoval snahy Západu: „Rusko musí řešení světových problémů usnadňovat, a ne komplikovat,“ citoval deník Le Monde prezidentova slova během nedávné návštěvy Bulharska.
· Sarkozy se na rozdíl od svého předchůdce Jacquesa Chiraka nevyhýbá ani kritice stavu lidských práv v Rusku.
· Včera na téma demokracie přednášel studentům na Moskevské technické univerzitě a v plánu měl i setkání s ruskými obránci lidských práv z hnutí Memmorial, proslulého odhalováním zločinů ruských vojsk v Čečensku.
· Francouzi chtějí Gazprom Nový šéf Elysejského paláce si ale zároveň nepřál s Putinem žádný ostrý střet – ve hře byly totiž i francouzské ekonomické zájmy a řada společných projektů.
· Sarkozy tak včera oznámil, že francouzské firmy mají zájem o podíl v plynařském koncernu Gazprom.

Írán o jaderné zbraně neusiluje, tvrdí Putin
Lidové noviny, 11.října 2007
MILAN ROKOS


Ten Putin si svoji roli na světové scéně, kterou nemá komplikovat, představuje jako Hurvínek válku. Co je komu do toho, že nejsou žádné informace a důkazy o tom, že by se Írán pokoušel vyrobit jadernou zbraň, když my na Západě urgentně potřebujeme Írán ovládnout, uplácat si tam vstřícnou vládu a využívat v bázni boží tuto zemi pro blahodárné západní účely, ať už surovinově zdrojové či imperiálně globálně strategické.

Copak bylo nezbytně nutné, aby Saddam Husain vlastnil zbraně hromadného ničení aby mohl být Irák přepaden, zneuctěn, a neopuštěn?

Musí být opravdu nepříjemné i pro Sarkozyho o takových základních věcech hovořit s nechápavými burany. Naštěstí pro pochopení a útěchu si lze všude zajít k obhájcům lidských práv.

10 října, 2007

Místo trestu novou vestu

Dnes v Lidových novinách:

PRAHA Spáchal šéf elitního policejního útvaru Jan Kubice trestný čin, když dal poslancům loni svou zprávu o prorůstání mafie do politiky?
· znovuotevření kauzy včera jako první informoval server Novinky.cz.
· Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Kubice a jeho podřízení, Hynek Vlas a Jaroslav Hruška, byli kvůli předání zprávy poslancům podezřelí ze tří trestných činů: zneužívání pravomoci veřejného činitele, pomluvy a neoprávněného nakládání s osobními údaji.
· Státní zástupce Michal Zachystal ovšem už loni v prosinci rozhodl, že se trestného činu nedopustili.
· Inspekce plánovala obvinit Kubiceho už loni, případ ale nakonec dostal jen jako kázeňský prohřešek k projednání tehdejší náměstek policejního prezidenta František Snopek.
· Ten Kubiceho, Hrušku a Vlase nijak nepotrestal, Kubicemu jen vytkl některé nedostatky a nakázal mu, aby poučil i své podřízené.
· Kubiceho zpráva unikla do médií, což týden před volbami vyvolalo skandál.
· Sociální demokracie, jejíž politici byli ve zprávě zmiňováni, mluvila o ovlivnění voleb.
· A předseda ČSSD Jiří Paroubek Kubiceho označil za křivopřísežníka.

Kubice dál vyšetřován, hledají se nové důkazy
10.října 2007
ROBERT MALECKÝ


Jestli Útvar pro odhalování organizovaného zločinu spáchal zprávou o prorůstání mafie zločin, a pak v duchu svého poslání tento zločin odhalil, nechápu, proč by měl pan Kubice za to trpět? Odhalení zločinu těsně před volbami prý navíc napomohlo k vítězství správné strany za účelem otevření přímé cesty k americkému radaru. Současný ministr vnitra za svůj podíl na odhalení dostal pokutu 9.ooo Kč, což za radarové povolení určitě není mnoho, takže myslím, že ten pan Kubice by si místo trestu zasloužil aspoň devět stovek odměny.

05 října, 2007

Zavádějící, účelové srovnání

Dnes v Lidových novinách:

Maďarský prezident László Sólyom přijel v úterý na soukromou návštěvu jižního Slovenska, aby tam pronesl přednášku na půdě univerzity v Komárně.
· Maďarské hlavě státu ale hrozí slovenský premiér Robert Fico nespecifikovanou formou deportace a tak či onak jsou pobouřeny všechny slovenské politické strany.
· László Sólyom se totiž po své přednášce neopomenul zmínit o nepřijatelnosti Benešových dekretů pro Maďarsko.
· Když člověk pěkně z pražského povzdálí sleduje, co se to zase mezi Slováky a Maďary děje, může děkovat bývalým ministrům zahraničí Josefu Zieleniecovi a Klausovi Kinkelovi, že nakonec tu česko-německou deklaraci před deseti lety dohodli.
· V tomto smyslu je největším bohatstvím menšina českých Němců usídlených v Bavorsku a jinde po spolkové republice.
· Menšina, která je nejsilnější spojnicí Čechů a Němců, daleko víc než VW nebo Siemens. Protože své továrny mají tyto německé koncerny po celém světě.
· Ale nikde na světě nežije tak silné společenství lidí s českými kořeny, jako jsou čeští, chcete-li sudetští Němci.
· Sudetští Němci, kteří přes všechny problémy, jež svojí existencí „působí“, jsou nejdůležitější spojnicí mezi Čechy a Němci.
· Jedním ze základních smyslů česko-německých vztahů, diskusním fórem počínaje a jednáním prezidentů konče, by měla být společná péče o zachování tohoto mostu.
· A společná péče o to, aby jak Češi, tak Němci naše krajany usídlené v Německu tak vnímali.
· Slováci a Maďaři takto maďarskou menšinu na jižním Slovensku vnímat nedokáží a z toho vzniká velká část napětí, které mezi Bratislavou a Budapeští panuje.
· A navíc nemají ani slovensko-maďarskou deklaraci.

Němci lepší než Maďaři
Lidové noviny, 5.října 2007
Luboš Palata


Nemyslím, že jde o naše krajany usídlené v Německu. V Německu jsou usídleni odsunutí sudetští Němci, ne sudetští Čěši.
Ona menšina žijící na Slovensku jsou skuteční Maďaři, ne Slováci odsunutí z Maďarska.
Slovensko-maďarská situace by byla srovnatelná s česko-německou, pokud by někdejší menšina sudetských Němců v Československu zůstala. Byla to menšina, která aktivně podporovala nacistické plány na tzv. konečné řešení české otázky, překažené porážkou ve válce.