Jak se rodí války: Čína versus USA
Pekingská výzva americkému expanzionismu
- Radikálnímu tvrzení, že války jsou následkem ekonomických korporačních zájmů, přikývl nedávno korporačně kontrolovaný The New York Times (NYT).
- Zveřejnil odhalující článek o tom, jak funguje US zahraniční politika a proč.
- Motivem bylo napadení Čínské zahraniční politiky.
- Avšak článek odhalil, že čínská politika je táž jako americká: Dominovat regionu, který se nachází v oblasti korporačního ekonomického zájmu – suroviny, levná pracovní síla, dopravní cesty, trhy, atd. – hromaděním vojenských sil.
- Čínská ekonomická expanze – a vytváření vojenských sil k její ochraně – se dostává do konfliktu s americkým zámořským imperialismem..
- Čínská armáda projektuje námořní sílu dál od čínského pobřeží, od ropných přístavů Středního východu po námořní cwsty v Pacifiku, kde US námořnictvo už dlouho dominuje.
- Proč Čína vojensky expanduje?
- Chce, aby válečné lodě doprovázely komerční plavidla důležitá pro ekonomiku země, od Perského zálivu po Úžinu Malacca v jihovýchodní Asii, a pomoci zajistit čínské zájmy v jižních a východních čínských mořích bohatých na zdroje.
- Čínský intelektuál Shen Dingly nedávno argumentoval ve prospěch výstavby prvních čínských zámořských vojenských základen (USA mají v zahraničí 909 vojenských zařízení).
- US armáda dohlíží na globální plavební linky, aby korporační zboží nebylo ohroženo piráty a nepřátelskými zeměmi.
- Čína nadále nechce s tímto stavem souhlasit, chce vlastní ochranu.
- Důvodem je rostoucí nepřátelský přístup US korporační elity, pro kterou je čínský ekonomický růst v konfliktu se ziskutvornou schopností US korporací.
- NYT připouští, že je málo indikací, že Čína má agresivní úmysly vůči USA, nicméně záměrem jeho článku je vzbuzovat strach a podněcovat nepřátelské veřejné mínění vůči Číně.
- Čínský ekonomický a vojenský vzestup vyvíjí tlak proti teritoriím s dominantní US armádou.
- V této situaci roste pravděpodobnost vojenských „incidentů“, které mohou být využity jako záminka k válce.
- Mocné korporace ovládající americkou ekonomiku spoléhají na vojenské zajištění superzisků v zámoří, včetně dominance nad celými regiony – Střední východ, Latinská Amerika, Pacifik. Ty jsou vnímány jako „exkluzivní ekonomické zóny“ amerických korporací.
- Skutečnost, že Čína se nyní deklaruje jako pán svých vlastních zón, je pro US korporace netolerovatelné, a nezastaví se před ničím – včetně války – aby udržely US vojenskou dominanci nad celým světem.
Výtah proveden z:
How Wars Are Born: China versus the U.S.
1.5.2010
Shamus Cooke
http://www.globalresearch.ca/index.php?context=viewArticle&code=COO20100430&articleId=18921
Bez komentáře
Žádné komentáře:
Okomentovat