Zavedení kanadských víz je porážkou vlády, o tom není nejmenší pochybnosti.
- Přitom leccos mohlo být jinak.
- Kdyby Kanada zavedla víza ještě v době našeho předsednictví (a kdyby nepadla vláda), mohli jsme z titulu předsednictví mobilizovat proti Kanadě důrazněji.
- Nemluvě už o tom, kdyby Topolánek tolik nespěchal se schválením Lisabonské smlouvy.
- Bylo to prakticky jediné diplomatické eso, jaké jsme proti Bruselu měli v rukávu, a je s podivem, že ho Topolánek odehrál tak brzy a lacino.
- Argument, že jsme si po pádu vlády potřebovali rychle aspoň nějak vyspravit reputaci, se dnes jeví jako jalový.
- Kdyby, kdyby, kdyby...
- Jak je vidět, Kanada může zavést víza vůči jedné zemi EU, ale tato země jí to nemůže oplatit – tohoto práva jsme se vstupem do EU vzdali, jak s překvapením zjišťuje kdekdo včetně Cyrila Svobody, který zřejmě coby tehdejší ministr zahraničí příliš nedával pozor, co podepisuje.
- Nejen to, Lisabonská smlouva posílí přesun zahraničněpolitických kompetencí na unii.
- Ta bude mít svou vlastní diplomatickou službu, jež pravděpodobně odsaje vliv i nejkvalitnější lidský materiál diplomaciím menších zemí.
- Podle toho, jak teď Brusel zareaguje, si můžeme udělat obrázek o tom, jak asi bude v příštích letech hájit naše zájmy evropská diplomacie.
Lidové noviny, 15. července 2009
Martin Weiss,komentátor LN
http://www.lidovky.cz/viza-usmudlancum-0zd-/ln_noviny.asp?c=A090715_000044_ln_noviny_sko&klic=232498&mes=090715_0
Kdekdo nás může nakopnout a my mu to nemůžem oplatit, neboť jsme se svých práv vzdali vstupem do EU, v důsledku toho, že někdo nedával pozor co podepisuje. Lisabonská smlouva naši impotenci ještě posílí...
Proklatě, neměla by veřejně projevovaná podpora Lisabonské smlouvě být trestána jako vlastizrada, a její podpis považován za hrdelní zločin?
Žádné komentáře:
Okomentovat