Gwynne Dyer: Nothing short of nukes will work - World - NZ Herald News
Gwynne Dyer, 7.8.2010
http://www.nzherald.co.nz/world/news/article.cfm?c_id=2&objectid=10664122
Výtah:
Bez nukleárních zbraní to nepůjde
- Admirál Mike Mullen, šéf prezidentova poradního sboru pro vojenské záležitosti a nejvýše postavený americký důstojník, na otázku mají li USA vojenský plán útoku na Írán odpověděl kladně.
- Ovšem, neexistuje cesta jak Írán porazit v nenukleární válce.
- USA by mohly „vyhrát“ svržením stovek nukleárních zbraní na Íránské vojenské základny, nukleární zařízení a průmyslová centra (města) a zabít 5-10 milionů lidí.
- Počátkem 90tých let zvažovala kombinovanou válku proti Íránu Clintonova administrativa, ale vojenští odborníci to nedoporučili.
- Dlouhá debata a sestavování válečných her na nejvyšší úrovni vojenského velení nevede k nalezení způsobu jak by taková akce mohla skončit pro USA příznivě.
- Ne kvůli obavám z Íránských nukleárních zbraní. Takové zbraně neexistují.
- USA by mohly bombardovat nukleární zařízení, ale vše zničené lze obnovit během několika let.
- A není způsob, jak by Američané mohli do Íránu vpadnout.
- Írán má 80 milionů obyvatel, a ačkoliv mnozí z nich nemusí mít rádi současný režim, jsou téměř všichni velcí vlastenci a postavili by se cizí invazi na odpor.
- Írán je hornatá země velká jako čtyři Iráky
- Íránská armáda čítá na 450.000 mužů, o málo méně než americká, ale na rozdíl od ní nemá jednotky roztroušené doslovně po desítkách zemí.
- Bez možnosti pozemní války jedinou pákou na Íránskou politiku je hrozba více bomb – ale pokud nejsou nukleární nejsou příliš přesvědčivé.
- Na druhou stranu Írán má řadu možností jak dostat USA pod tlak.
- Zastavení exportu Íránské ropy by zhnamenalo raketový vzestup cen ropy.
- Na Írán připadá cca 7% mezinárodního obchodu s ropou.
- Může však blokovat dalších 40% globálního ropného exportu potopením tankerů přicházejících z Iráku, Saudské Arábie a dalších arabských golfských států smrtícími raketami proti lodím Noor.
- Noor rakety jsou místní verze čínských YJ-82.
- Mají 200 km doletu, což dostatečně pokrývá hlavní kritické body zálivu.
- Letí dvojnásobnou rychlostí zvuku těsně nad mořskou hladinou a mají úzký radarový profil.
- Pravděpodobnost zásahu až 98%.
- Hornaté pobřeží Íránu se rozléhá po celé severní straně zálivu a rakety mají snadno ukrytelná mobilní odpalovací zařízení.
- Potopily by tankery snadno během několika dní.
- Zároveň by Írán začal zásobovat moderními raketami země-vzduch Talibán v Afghánistánu, což by tam brzy vedlo ke konci US vojenského snažení.
- (Obdobně příchod amerických raket Stinger do Afghánistánu koncem 80let vymazalo ruské helikoptéry z nebe a uspíšilo to nakonec celou ruskou intervenci)
- Íránské balistické rakety by udeřily na US základny na jižní (arabské) straně zálivu, a íránský spojenec Hizbolláh v Bejrutu by začal odpalovat rakety na Izrael.
- USA by neměly jinou možnost eskalace než nukleární, a tlak ne její zastavení by rostl kačdým dnem, jak by se světový průmysl a pozemní transport zastavily.
- Výsledkem by byl zahanbující ústup Američanů a definitivní ustavení Íránu jako dominantní mocnosti v oblasti zálivu.
- Toto bylo výsledkem všech válečných her Pentagonu a Mike Mullen to ví.
Bez komentáře
Žádné komentáře:
Okomentovat