Současný plynový konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou není dvojstranný obchodní spor, jak se to snaží prezentovat Moskva.
- Rusko využívá dílčích ekonomických závislostí bývalých republik Sovětského svazu k obnovení svého vlivu v tomto prostoru.
- Plynový kohoutek je v tomto úsilí pouze jedním z vícero instrumentů.
- Na summitu NATO v dubnu loňského roku řekl Vladimír Putin prezidentu Bushovi, že Ukrajina "ani není skutečný stát" a velká část jejího území jí byla "dána" Ruskem.
- Tato slova nejsou pouze temnou výhrůžkou. Je to dlouhodobý program, který míří na neuralgický bod evropských zájmů na východě Evropy.
- Taktika Ruska při jeho uskutečňování je stará jako samotné dějiny imperiální politiky.
- Je nejvyšší čas: Evropská unie musí jednat.
- Zásadním krokem by bylo pomoci Ukrajině co nejrychleji nastavit tržní ceny energií dojednané v dlouhodobých smlouvách srovnatelných s těmi, které mají s Ruskem členské země EU.
- Unie by také měla Kyjev přinutit ke zrušení neprůhledných ekonomických struktur, které podkopávají snahy o reformy vedoucí k právnímu státu.
- Pouze silný vnější tlak postavený jednoznačně do kontextu budoucích vztahů Ukrajiny s Evropskou unií a aktivní spolupráce mohou pomoci k obětování krátkodobých a často osobních zájmů ve prospěch reálné nezávislosti na Rusku a právního státu bez všudypřítomné korupce.
- Nepodaří-li se vyvinout účinný tlak na ukrajinské představitele, budeme příště svědky nejen dalších mrazivých dnů bez plynu s nemalými důsledky pro ekonomiky členských zemí, ale především nebezpečného posunu geopolitických poměrů ve střední a východní Evropě.
Neviditelný pes, 21. ledna 2009
Josef Zieleniec
http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-tlak-na-ukrajinu-0s0-/p_zahranici.asp?c=A090119_210823_p_zahranici_wag
"Unie by měla Ukrajinu přinutit" ... "vyvinout účinný tlak na ukrajinské představitele", píše Josef Zielenec. Jinak se Ukrajina tlaku ruského imperialismu ne a nezbaví!
Žádné komentáře:
Okomentovat