Archivní dokumenty z politických procesů 50. let jsou součástí národního historického dědictví a mělo by tak s nimi být zacházeno.
- Prvním předpokladem náležité péče je umístění spisů do příslušného archivu do péče specialistů.
- Z tohoto hlediska je velmi překvapující, že soudní spis z roku 1955 o procesu se skupinou bratří Mašínů se válí kdesi na Městském státním zastupitelství v Praze.
- Vedení této instituce přitom není ochotno veřejnosti sdělit, k čemu vlastně dokument starý přes padesát let potřebuje.
- V souladu s archivním zákonem a dalšími předpisy by jej mohlo mít jen za předpokladu, že ho používá k nějakému probíhajícímu řízení. Jinak by měl být spis vrácen původci - Nejvyššímu soudu ČR - a ten by ho měl neprodleně odeslat do Národního archivu.
- I v archivech lze samozřejmě nalézt spisy v žalostném stavu.
- Archiv je ovšem odborné pracoviště, které má na rozdíl od státního zastupitelství či soudu možnost nejdůležitější dokumenty restaurovat a digitalizovat.
- To se již stalo například se spisem Milady Horákové.
Lidové noviny, 21. dubna 2008
Petr Zídek Lidové noviny
Spisy Mašínů by před zvůlí zastupitelství rozhodně zachráněny být měly. Není vyloučeno, že péčí archivních specialistů se zničené stránky podaří zrestaurovat tak, aby bylo prokázáno, že Gottwald neumřel na nachlazení v důsledku Stalinova pohřbu, ale že s největší pravděpodobností v tom měli prsty ti Mašínové. Jak to kluci udělali se možná už sestavit nepodaří, ale hlavně že se dílo podařilo. Kluci sami se už dnes asi chlubit nebudou, aby je dějiny zase nepomlouvaly jako za toho podřezaného strážníka.
Žádné komentáře:
Okomentovat