skip to main |
skip to sidebar
Dnes v iDNES:Luxusní byt na Floridě za 13 milionů korun nebyl jedinou nemovitostí, kterou si rodina Stanislava Grosse letos v březnu pořídila. - Ve stejné době si Grossovi koupili za několik milionů i domek ve Slivenci na kraji Prahy.
- Expremiér tak investuje peníze, které za zvláštních okolností získal na obchodu s akciemi firmy Moravia Energo.
- Koupil je od přítele za 21 milionů a obratem prodal za sto milionů.
- Kolik přesně bývalý předseda ČSSD za dům zaplatil, není jasné.
- Stanislav Gross ani jeho manželka Šárka Grossová na dotazy MF DNES týkající se jejich nové investice do uzávěrky tohoto vydání neodpověděli.
- Realitní makléřka Kateřina Šauerová je přesvědčena, že Stanislav Gross nákupem starého domu ve Slivenci neprohloupil. Právě naopak. Velkou cenu bude mít v příštích letech především poměrně velký pozemek pod vilou.
Grossovi si koupili další nemovitost. Tentokrát domek v PrazeiDNES, 26. dubna 2008 Je to celé nějaké nelogické. Na tom Grossově zbohatnutí je trapné především to, že se jedná o levičáka, což je hnusné. Na bohatnutí je přece parta na pravé straně spektra. Ta se cítí právem frustrovaná, když přece oni, svobodní, sebevědomí, svéprávní, svérázní atd. individualisté si honí triko a při tom na kontě nic moc. Asi jich stojí ve frontě příliš mnoho. Hlavní ceny se dostanou jen na pár sázejících, jako v loterii.
Dnes v Lidových novinách: Praxe popsaná v románu George Orwella 1984 se po včerejšku o trochu přiblížila i Česku. - Poslanci včera totiž kvůli požadavku Evropské unie schválili zákon, podle kterého budou muset mobilní operátoři a provideři uchovávat data svých klientů až rok a na požádání je vydávat „oprávněným orgánům".
- Mobilní operátoři musí dokonce archivovat i čísla, na která se člověk nedovolal.
- Přijetí zákona od Česka požaduje Evropská unie v rámci boje proti terorismu a organizovanému zločinu.
Evidovat nepřijaté hovory? Špiclování! Lidové noviny, 24. dubna 2008Petr Kolář, Lidové novinyNejsme jako Oni tenkrát, jsme víc, a tak budeme špiclovat i nepřijaté hovory...Doufejme, že české zlaté ručičky hackerů nenapadne vysílat naschvál miliardy nepřijatých hovorů, které bychom pak museli půl roku až rok pro oprávněné orgány Unie evidovat.
Dnes v Lidových novinách:O činech bratrů Mašínů slyšel poprvé coby senátor až ve druhé polovině 90.let. Přesto je premiér Mirek Topolánek nedávno během své cesty do USA vyznamenal, čímž vzbudil řadu nesouhlasných reakcí.- „Mašínové jsou lidé, kteří mají být v učebnicích,“ obhajuje své rozhodnutí Topolánek ve velkém rozhovoru o bratrech Mašínech, který poskytl LN.
- LN Ale proč zrovna Mašínové?
- Je to jejich ozbrojený boj.
- Vzali zbraň do ruky a šli otevřeně proti režimu.
- To popisuje i zákon o třetím odboji. Naše společnost musí projít katarzí a vyřešit svůj vztah ke třetímu odboji.
- LN Když jste pak s Josefem Mašínem mluvil, pořád jste z něj cítil nedůvěru?
- Myslím, že ne. Josef Mašín netoužil jen po rehabilitaci, ale toužil po tom, aby někdo uznal to, co je prazáklad jejich činnosti.
- To je ta neskutečná víra po otci, že proti totalitě, ať se jmenuje jakkoli, je nutné bojovat za každou cenu.
- Oni prostě neuhnou a to se mi na nich líbí.
- Josef Mašín mi řekl: Až zakážete komunisty, tak já přijedu.
- Dnes můžeme zakázat symboly, což je spíš formální věc, ale na zákaz té politické strany nemáme ani sílu.
- LN A co na to on?
- On řekl: No to máte blbý
- Fašismus i komunismus vyhlásily třídní nebo rasový boj a likvidovaly protivníky všemi prostředky, proto měli utlačovaní právo bránit se všemi prostředky .
- LN Nenapadlo vás, že byste utekl?
- Že bych se prostřílel? To ne. V sedmdesátých letech už to tak nebylo.
- LN Nechtěl jste emigrovat?
- Na to jsme museli myslet všichni.
- LN Proč jste to neudělal?
- Nedostal jsem výjezdní doložku. Otázka samozřejmě je, jestli bych to udělal, kdybych ji měl.
Mašín mi řekl, že to máme blbýLidové noviny, 23. dubna 2008Jaroslav Plesl, David Shorf Lidové novinyNáš premiér vedle toho Mašína vypadá mrňavý jako trpaslík. Nenapadlo ho za totáče podříznout si pošťáka, a ani neemigroval, protože nedostal výjezdní doložku.Mašíni si svého policajta podříznuli, ale vrátit domů se bojí, dokud nezakážou komunisty. Ale na to prý chybí síla.A tak se všichni dohromady ve stínu radaru a raket pokusí aspoň podříznout sociální hrdlo pracující rase, a budou doufat, že ta se bránit své právo všemi prostředky neodhoddlá .
Dnes v Lidových novinách: Amnesty International spustila „kampaň šokem“ proti užívání waterboardingu jako výslechové metody.- Dlouhý záběr na perlící proud průzračné tekutiny, doprovázený ostrým elektronickým zvukem, zpočátku navozuje v divákovi pocit, že sleduje reklamu na novou značku vodky nebo ginu.
- Na konci zpomaleného záběru sledujícího proud vody jsou ale otevřená ústa a nos muže připoutaného řemeny k dřevěné desce, který se topí a všemi silami zoufale bojuje o nádech.
- Tak vypadá nový filmový spot, jímž organizace Amnesty International (AI) zahájila novou etapu kampaně proti waterboardingu.
- Jeho užívání při vyslýchání nejdůležitějších podezřelých z terorismu v minulosti přiznala americká Ústřední zpravodajská služba (CIA).
- Tuto techniku, při níž se vyvolává pocit tonutí, CIA označuje jako „zvláštní metodu výslechů“.
- Díky zvláštním metodám výslechu jsou podle Haydena získávány nenahraditelné informace.
- Podle kritiků to však není nic jiného než mučení.
- … metoda je tak krutá, že se „vyslýchaný“ přizná k čemukoliv, jen aby přežil – tedy i k věcem, které neudělal.
Další kontroverzní techniky: * svlékání zajatců do naha* elektrické šoky* zastrašování psy* fingované popravy* „vyslýchaný“ stojí v chladné cele nahý a je poléván studenou vodou* dlouhé nucené stání (až 40 hodin) se spoutanýma rukama a nohama připoutanýma k podlaze* silný úder otevřenou dlaní do břicha Drsný výslech, nebo mučení? Lidové noviny, 23. dubna 2008 Kateřina Hůlková Lidové novinyDrsný výslech, nebo mučení? To záleží na tom, kdo to dělá. Kdyby to dělali oni nám, je to mučení. Když to děláme my, demokraté, je to velmi účinná metoda výslechu, pomocí níž jsou získávány nenahraditelné informace.Co tedy máte pořád třeba proti agentům či spolupracovníkům StB? Poskytovali přece nenahraditelné informace!Lidská monstra, která se uchylují k mučení, jsou našimi spojenci, naším demokratickým vzorem, chystají se postavit si u nás radar a snad i rakety. A to se spolupachatelstvím naší vládní koalice. Národ to odmítá. V naší verzi demokracie je mu to houby platné.
Dnes v Lidových novinách:Kateřina Jacques nejspíš není příliš oblíbeným politikem.- Z mnoha důvodů evidentně postrádá nadání být tribunem lidu: je výrazně antikomunistická, inteligentní, skutečně vystudovala příslušný obor -politologii, je kosmopolitní a hovoří několika jazyky.
- Nebývá populistická, nemá žádné podezřelé pohyby na účtu ani není namočená v žádné korupci, ovšem také ráda provokuje a dráždí, příliš se nebojí a většinou nahlas říká, co si myslí.
- A je mladá.
- Prostě většina voličů se s ní sotva ztotožní, spíš jim poleze na nervy.
- Je-li ale toto vše důvodem k tomu, aby v televizní anketě (kterou je sice třeba brát s rezervou, ale o něčem vypovídá) devadesát procent respondentů vyjádřilo souhlas s tím, že byla zmlácena agresivním policistou, je to dost alarmující.
- Popravit ji za úsvitu?
- Kateřina Jacques byla navíc zmlácena na povolené demonstraci.
- Pan profesor Možný v pondělním Úhlu pohledu soudí, že když strhla policistovi odznak, dopustila se jednoho z nejhorších zločinů.
- To přece nebylo žádné gesto zneuctění, ale sebeobrana.
- Prý i v zemích s vysokou hodnotou dodržování lidských práv by to člověk, který strhne policistovi odznak, měl spočítané navždy. Což tedy skoro vypadá, že by Kateřina Jacques měla být popravena za úsvitu.
- Myslí-li pan profesor tou zemí třeba USA, tak k tomu lze říct jediné - vzít si v téhle kauze policistou napadená žena pořádného právníka, bude jí tento útočník platit do smrti a v životě si jako policista už neškrtne.
- A já bláhová jsem se vždy domnívala, že v demokratickém státě psychopat, který se unfair způsobem vrhne na fyzicky slabšího jedince, prostě u policie nemá co pohledávat.
- Osobně jsem hluboce zklamaná vývojem této kauzy.
- Paradoxně se ženy, která veřejně vyjádřila svůj názor a byla za to zbita, prakticky nikdo nezastal a většina lidí to považuje za správné.
.Rozuzlení kauzy Jacques je zklamáníLidové noviny, 22. dubna 2008Jana Machalická Lidové novinyPaní Kateřina Jacques vzbuzuje rozporuplné reakce. Ač antikomunistka, je prý inteligentní. Tak to by mohla vědět, že i na povolené demonstraci je třeba chovati se dle zákonů ČR i Bruselu. Copak se třeba kapsář může taky hájit, že kradl na povolené demonstraci? Nebo výtržník napadnuvší spolucestujícího v tramvaji, že měl přece řádně zakoupenou jízdenku?Paní Machalická z Lidových novin to všechno nechápe. Domnívala se, že jsme v demokratickém státě. Ale co když nejsme, respektive nacházíme se ve verzi přizpůsobené danému stavu totality? Tak třeba, když prý si v Americe vezme napadená žena řádného právníka, útočník by si už jako policista v životě neškrtnul. (Pomíjím skutečnost, že škrtnutí si není k zahození i bez uniformy.) Bude-li postižená žena ještě mohovitější, tak kdyby chtěla, najme si ještě pořádnějšího právníka, a ubohý policajt snad může být až "popraven za úsvitu". Ovšem, pokud napadená zaplatí řádně poplatky na pohotovosti, u lékaře, či v nemocnici, nezbude jí na žádného advokáta, a na koni bude ten policajt, jelikož se nachází v zemi s vysokou hodnotou dodržování lidských práv zvané demokracie.
Dnes v Lidových novinách: S blížící se olympiádou Čína zavádí v zemi nová pravidla. - A zpřísnila také vízovou politiku.
- Čína sice oficiálně zpřísnění postupu odmítá, cestovní agenti i zahraniční obchodníci cestující do Číny přes Hongkong se ale shodují v tom, že udělování víz v poslední době vázne a udělují se jen ta na jeden až dva vstupy do země.
- Pozorovatelé tvrdí, že Peking se k tomuto kroku odhodlal, aby před olympiádou a ve světle nepokojů v Tibetu mohl lépe kontrolovat přijíždějící cizince.
- Čína začala s přípravami na zajištění bezpečnosti olympiády záhy poté, co jí byly hry uděleny.
- Nakoupila nejnovější sledovací zařízení, uskutečnila několik protiteroristických cvičení a v ulicích Pekingu rozmístila bezpečnostní kamery.
Peking chce větší kontrolu cizincůLidové noviny, 21. dubna 2008Klára Tylová, dopisovatelka LN, Tchaj-wanPeking chce větší kontrolu cizinců? Taky by si mohl tu svoji totalitu provozovat raději pěkně po čínsku a ne všechno kopírovat od Američanů
Dnes v Lidových novinách:Archivní dokumenty z politických procesů 50. let jsou součástí národního historického dědictví a mělo by tak s nimi být zacházeno.- Prvním předpokladem náležité péče je umístění spisů do příslušného archivu do péče specialistů.
- Z tohoto hlediska je velmi překvapující, že soudní spis z roku 1955 o procesu se skupinou bratří Mašínů se válí kdesi na Městském státním zastupitelství v Praze.
- Vedení této instituce přitom není ochotno veřejnosti sdělit, k čemu vlastně dokument starý přes padesát let potřebuje.
- V souladu s archivním zákonem a dalšími předpisy by jej mohlo mít jen za předpokladu, že ho používá k nějakému probíhajícímu řízení. Jinak by měl být spis vrácen původci - Nejvyššímu soudu ČR - a ten by ho měl neprodleně odeslat do Národního archivu.
- I v archivech lze samozřejmě nalézt spisy v žalostném stavu.
- Archiv je ovšem odborné pracoviště, které má na rozdíl od státního zastupitelství či soudu možnost nejdůležitější dokumenty restaurovat a digitalizovat.
- To se již stalo například se spisem Milady Horákové.
Zachraňte spis MašínůLidové noviny, 21. dubna 2008 Petr Zídek Lidové novinySpisy Mašínů by před zvůlí zastupitelství rozhodně zachráněny být měly. Není vyloučeno, že péčí archivních specialistů se zničené stránky podaří zrestaurovat tak, aby bylo prokázáno, že Gottwald neumřel na nachlazení v důsledku Stalinova pohřbu, ale že s největší pravděpodobností v tom měli prsty ti Mašínové. Jak to kluci udělali se možná už sestavit nepodaří, ale hlavně že se dílo podařilo. Kluci sami se už dnes asi chlubit nebudou, aby je dějiny zase nepomlouvaly jako za toho podřezaného strážníka.
Dnes v Lidových novinách:Spojené státy zkoumaly možnost, že by v Česku byla společně s radarem umístěna i základna s antiraketami. - Informaci, kterou přineslo včerejší vydání polského deníku Gazeta Wyborcza, potvrdili LN čeští vládní politici.
- „O raketách na území České republiky se jednalo utajeně jen za vlád Jiřího Paroubka a Vladimíra Špidly," uvedl vicepremiér Alexandr Vondra.
- Pokud jde o variantu s umístěním obou částí štítu v Česku, není pravděpodobné, že by do toho USA šly. „Z technického hlediska by to jistě možné bylo, ale z politického ne. Američané vědí, jaká je tady situace, s tím by nepřišli," uvedl nejmenovaný zdroj blízký vyjednávání.
Američané chtěli mít v Česku radar i raketyLidové noviny, 18. dubna 2008up, Tereza Šupová Lidové novinyJe možné, že Američané chtěli mít v Česku radar i rakety už za sociálních demokratů, ale je důležité, že se tak nestalo. Když se u nás dostala k moci Topolánkova vláda, bleskově s požadavkem vyrukovali Američané znovu, protože pravicová klientská vláda je ta pravá sestava, kterou v jakékoliv zemi postižené jejich zájmem potřebují mít.V USA na internetu se připouští možnost, že než dojde k novým prezidentským volbám, neoconi pod záminkou nějakého údajného hrozícího nebezpečí, například falešný teroristický útok, vyhlásí vyjímečný stav a nastolí totalitní režim. (Např.: FAKE TERROR - THE ROAD TO WAR AND DICTATORSHIP http://www.whatreallyhappened.com/ARTICLE5/ ) To spolu s americkou vojenskou přítomností v Česku by bylo záštitou pro naši koalici jak se zachránit před krachem a udržet se u moci.
Dnes v Lidových novinách: Třetí největší ložisko ropy všech dob bylo objeveno nedaleko brazilských břehů- RIO DE JANEIRO / PRAHA Brazílie se stává ropnou velmocí.
- Společnost Petrobras oznámila objev obrovského ložiska ropy nedaleko brazilského pobřeží. Zřejmě jde o největší podobný objev za posledních 30 let.
Brazílie hlásí obří objev ropyLidové noviny, 16. dubna 2008
PAVLA FRANCOVÁObří objev ropy? Obávám se, že tohle si mohla Brazilie odpustit. Rázem se mi jeví podezřelou z podpory terorismu a ze snahy zmocnit se jaderných zbraní!
Dnes v Lidových novinách: Kampaň kolem reformy zdravotnictví selhává. Výsledky tu jsou, a vláda přesto mlčí- Osudovou chybou současné vlády je, že se pokouší provádět nepopulární systémové změny, aniž by lidem srozumitelně vysvětlila svou představu o tom, co, jak, a hlavně proč hodlá změnit, povzdechl si Petr Bukač už na začátku tohoto roku na serveru Měšec.cz, když uvažoval o důsledcích poplatků u lékaře.
- Nebylo třeba jasnovidnosti k odhadu, že poplatky budou nepopulární.
- Však se to taky brzy projevilo na faktech a číslech.
- Jen pětina lidí věří, že poplatky zvednou kvalitu naší zdravotní péče, jak zjistil STEM.
- Stejně se lidé dívají na poplatky v nemocnicích a jakž takž shovívavě posuzují dopad reformy na plýtvání léky.
- Že to nepovede k ničemu, totiž věří „jen“ jednapadesát procent, kdežto plných devětačtyřicet procent si myslí, že se léky bude plýtvat méně.
- Reforma deklaruje jako jeden z cílů omezení zbytečného marodění.
Vláda neumí prodat úspěchLidové noviny, 15. dubna 2008Ondřej NeffVysvětlovat občanům srozumitelně systémové změny? Myslím, že by bylo poněkud nesmyslné chtít aby občané sledovali pokyn vlády (obrazně řečeno) odebrat se spořádaně a bez odporu do plynové komory, se srozumitelným vysvětlením, že budou vypuštěni komínem za účelem omezení marodění.
V iDNES dnes:
Rezidenční komplex zvaný Hidden Bay, tedy Skrytá zátoka, je přísně střežený luxusní areál. Vjezd připomíná spíš vojenskou základnu. - Komplex je obehnaný bílým plotem a u prosklené budky za závorou se procházejí strážci v bílých uniformách.
- S deskami v rukou kontrolují každý vůz, který sem vjíždí bílými vraty. - reportáž z komplexu Hidden Bay zde
- Luxusní letní sídlo na pobřeží Atlantiku si pořídila Šárka Grossová na začátku března.
- I když za byt s největší pravděpodobností zaplatil expremiér Stanislav Gross, byt je v katastru napsaný právě na jeho manželku.
Podívejte se, jak vypadají byty na Grossově floridské adrese
iDNES, 14. dubna 2008
iDNES.cz, MF DNES
Nač ten poprask kvůli jednomu zbohatlíkovi? Buď se dokonce i naší pravici začíná hnusit kapitalismus, nebo je jen sprosté, že zbohatne člověk nesprávné politické rasy s levičáckou pletí. A my zasloužilí pravověrní bydlíme pořád jen v tom paneláku na předměstí...
Dnes v Lidových novinách: Na Sofii je třeba tlačit, jinak se proti mafii ničeho nedosáhne- Když Bulharsko loni vstupovalo do EU, ozývaly se kritické hlasy, že je ještě příliš brzy.
- Tehdejší pětadvacítka se nakonec rozhodla dát Sofii šanci, Bulhaři ale museli slíbit, že své dva hlavní problémy – korupci a organizovaný zločin – budou rázně řešit.
- A jak to vypadá více než rok po vstupu?
- K žádné zásadní změně nedošlo. Nájemné vraždy jsou zde téměř na denním pořádku a vraha se nikdy nepodařilo dopadnout.
- A to i proto, že pracovníci ministerstva vnitra „práskají“ mafiánským bossům, kdy a kde se bude konat policejní zátah.
- Odpůrci vstupu Bulharů do unie si tak mohou mnout ruce a tvrdit: Vidíte, my jsme to říkali. Mělo se jim říct, ať se ještě více snaží, a teprve potom je vzít mezi nás.
- Jenže takto jednoduché to není. Kdyby totiž Bulharsko zůstalo mimo unii, byla by situace v zemi možná ještě horší.
Bič na Bulhary Lidové noviny, 14. dubna 2008Tereza ŠupováNevím, nevím, jestli je na Bulhary do EU příliš brzy. A jestli je dobře vytáhnout na ně nejdřív bruselskou knutu, postavit a přitlačit ke zdi, a donutit je až k pláči. Jen aby brzy nebylo příliš pozdě! Co když se Bulhaři raději přihlásí do Spojených států? Jestli Topolánkova vláda co nevidět padne, tak by mohli předběhnout i nás...
Dnes v Lidových novinách:Vášnivé protesty, které provázejí putující olympijskou pochodeň ve všech místech, probudily v Číňanech vlastenectví.- Po incidentu v Paříži se totiž začaly ozývat hlasy vybízející k bojkotu francouzského zboží.
- Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se tento týden vyslovil pro politický bojkot zahajovacího ceremoniálu, a situaci dokonce přirovnal k roku 1936, kdy se olympiáda konala v hitlerovském Německu.
- Přesto se však čeští exportéři neobávají podobných odvetných opatření vůči svým výrobkům na čínském trhu.
- „Myslím, že nám nic takového nehrozí, nejsme žádná velmoc,“ řekl LN Jiří Grund, předseda Asociace exportérů.
Čína odmítá zboží z FrancieLidové noviny, 12. dubna 2008Pavla Kozáková Lidové novinyČína odmítá zboží z Francie... Však američané se snažili jak mohli, aby jim štafeta neupadla. Co kdyby jim Číńané ekonomicky zarazili ty krvavé války na Středním východě? Ono na to jednou stejně dojde!
Česko se odvety nebojí, nejsme prý žádná velmoc. Jsme koaliční (nezaměňuj s koala) pudlíci co dělají jen co vidí páníčkovi na očích. A ten Schwarzenberg? Když, tak řekneme že to není žádný Čech, nýbrž jenom šlechtic.
Dnes v Lidových novinách:Před sto lety se narodil muž, jenž byl hrdinou srpna 1968, ale i předákem Lidových milic v únoru 1948· V srpnu 1968 jako jediný z šesti unesených představitelů Československa nepodepsal „moskevský protokol“. Za normalizace se stal signatářem Charty 77, zemřel 3. prosince 1979 v Praze.· Můžeme řadit mezi hrdiny muže, který v srpnu 1968 jako jediný z unesených představitelů Československa odmítl podepsat „moskevský protokol“, ale předtím, v únoru 1948, jako člen velení Lidových milic přispěl ke komunistickému puči?· Přes možné pochyby se už dvacet let uděluje Krieglova cena, zatímco o Mašínech se hovoří jako o vrazích.· Na těchto příkladech vidíme, jak těžké je najít sterilně čistého, bezproblémového hrdinuKriegel po boku MašínůLidové noviny, 10. dubna 2008Zbyněk Petráček, komentátor LN Kriegel jediný odmítá podepsat moskevský protokol...Možná se najde i dnes jeden koaliční hrdina, který nepodepíše tu brdskou okupaci.
Dnes v Lidových novinách:Zůstat, či odejít? A pokud odejít, jak rychle?· Po včerejšku je opět zřejmější, že odpovědi týkající se budoucí americké vojenské přítomnosti v Iráku dá až příští prezident USA.· A nejspíš bude vycházet z čistého stolu -respektive z početního stavu amerických vojáků, který v Iráku panoval před vysláním posil.· A navzdory tomu, že se spekuluje o návratu dalších tisícovek amerických vojáků před Vánocemi, zásadnější změna početního stavu může nastat až po výměně v Bílém domě - tedy po lednu 2009.· Ostatně i americký velvyslanec v Bagdádu Ryan Crocker během včerejšího slyšení podle CNN prohlásil, že „příští prezident by neměl mít svázané ruce“. · Cílem vyslání amerických posil do Iráku bylo utlumit násilnosti, které zde pokračují i pět let po svržení režimu Saddáma Husajna.· I když se v posledních měsících situace začala uklidňovat, uplynulé týdny přinesly opětovný mírný nárůst útoků.· Zvlášť varující byly události v jihoirácké Basře, kde po čase opět vyšli do ulic příslušníci šíitských milic duchovního Muktady Sadra.· Situaci se podařilo uklidnit až poté, co Sadr - po nátlaku šíitského Íránu - stáhl své muže zpět a iráckým vládním silám přišli na pomoc Britové a Američané.· Ostatně i mluvčí Bílého domu v pondělí uznal, že operace v Basře nebyla „naprostým úspěchem“ iráckých sil.Je to pokrok. Ale příliš křehkýLidové noviny, 9. dubna 2008Petr Pešek Lidové novinyVelitel amerického kontingentu v Iráku generál David Petraeus měl slyšení na půdě Senátu. Dá se hovořit o pokroku, i když celá ta irácká operace není naprostým úspěchem. (Přeloženo, je prostým neúspěchem.) Bude se tedy čekat na příštího prezidenta, který by neměl mít svázané ruce?
Možná by je ale měl mít svázané ten současný. Jak praví Eric Harger z OpEdNews.com, je šokující jaké zločiny to dvouhlavé monstrum vražedné kriminality Bush/Cheney napáchalo. Proč by opouštěli úřad v míru, aby se vystavili stíhání? Může přijít kolaps finančního systému, deprese, falešný teroristický útok, zemědělská nebo přírodní pohroma. Co když Bush přijde s novým vykonstruovaným útokem na Spojené státy, vyhlásí vyjímečný stav, zmocní se všech vládních pák, zruší ústavu? Budeme (my Američané) žít pod bdělým okem Adolfa Bushe, dohlížející bedlivě na každého?
Snad nebude tak zle. Aspoń ten náš radar zůstane v dobrých rukou.
Dnes v Neviditelném psovi: V souvislosti s čínským postupem proti Tibetu se v tisku před nedávnem objevily výzvy k bojkotu letošních olympijských her v Pekingu.· Je poněkud zarážející, že ve většině uspořádaných internetových anket jasně převážil názor, že by i naši sportovci měli hry bojkotovat.· Sportovec však není veřejným činitelem; sport je až na výjimky jeho povolání, jeho každodenní tvrdý chlebíček a olympiáda vyvrcholením veškerého jeho úsilí.· Proč nám nevadí všichni byznysmeni vyspělého světa, kteří čínský trh trvale a čím dál víc využívají ke svým ziskům, ale žádáme po sportovcích, aby se ho nezúčastnili a ztrátu uhradili ze svého?· V olympijském světě má pak tuto roli plnit ten, kdo olympiádu Číně přiřkl, tedy Mezinárodní olympijský výbor.· Je na něm, aby prosazoval úctu k olympijské myšlence z titulu a váhy své funkce.· Země, která odmítne vpustit novináře na své území v okamžiku politických bouří proti vládě, není olympijských her hodna.· Můžeme se jen udiveně ptát: Jestli se Čína skutečně přibližuje světu v otázce lidských práv, jak se dnes s oblibou říká, jak na tom tedy byla v době, kdy jí MOV přiřkl pořádání her? SVĚT: Bojkot olympiády Neviditelný pes, 9. dubna 2008Josef MačákČína a lidská práva, to nejde dohromady. A to ještě se ani nepodílí na genocidě v Iráku. Tibet by proto určitě od Číny měl být odtrhnut. Olympiáda je skvělou příležitostí jak celý svět zblbnout natolik, aby pochopil tuto nutnost. Na území svobodného Tibetu (srovnej se svobodnou ČR) by se velmi dobře vyjímala americká raketová základna s radarem, který by v žádném případě nebyl namířen na Čínu.P.S. Ta následující olympiáda by se měla rozhodně konat v Rusku, které je taky na štíru s lidskými právy, a to za účelem obdobného odtržení Sibiře, jak to už geniálně naznačila paní Albrightová, které se Rusko právem zdá příliš velké.
Dnes v Lidových novinách: PRAHA Průměrná čtyřčlenná domácnost by mohla získat na začátku roku 2010 z privatizace zdravotních pojišťoven deset tisíc korun.· Je to součást plánu, který včera poodhalil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).· „Poprvé v historii je zde potenciál, že by výnos z privatizace inkasovali přímo občané,“ řekl Julínek.· Lidé by měli z těchto peněz, které dostanou začátkem roku 2010 na osobní účty u zdravotních pojišťoven, platit za zdravotní služby nehrazené pojišťovnami.· Peníze z osobního účtu půjdou také využít na soukromé zdravotní připojištění.· Spolu s výnosy z privatizace zdravotních pojišťoven mají jít do kapes pojištěnců i přebytky, které budou v době privatizace na účtech současných pojišťoven.· Dohromady se tak podle odhadu ministerstva zdravotnictví pacientům přerozdělí 20 až 25 miliard korun.Julínek slibuje každé rodině 10 tisíc na zdraví Lidové noviny, 8. dubna 2008ADÉLA ČABANOVÁZdravotnická reforma? Privatizace zdravotních pojišťoven? Každé rodině za to 10 tisíc? Jistě, to zní jako nechvalná kuponová loupež století.Není třeba zkoumat detaily. Volnotržní pravicoví predátoři a jejich slouhové nikdy neudělají nic, co by bylo doopravdy v zájmu obyčejných občanů, toho plebsu dole, který je živí, pokud by to nebyl podlý trik, z něhož sami vytřískají mnohonásobně víc.
Dnes v Neviditelném psovi: Nejsme jako oni. Tedy jako Indie. Ta má asi devatenáct komunistických stran.· Zatímco my jen jednu. Stranu s názvem „komunistická“.· Protože ve skutečnosti máme komunistické stany dvě, na názvu tolik nezáleží.· Komunisty a různé levičáky v akci poznáte bezpečně podle toho, že neustále někoho vylučují z ideologických důvodů a „za zradu“.· Příkladem u nás budiž ČSSD.· Druhou bezpečnou známkou toho, že se jedná o komunistickou stranu, je to, že většina jejich rozhodnutí objektivně poškozuje pracující lid, a to ve jménu právě onoho pracujícího lidu.· V tomto okamžiku už je čtenáři jasné, proč se domnívám, že u nás máme dvě komunistické strany.· Jedna sdružuje staré a stařičké stalinistické a normalizační komunisty a vládne jí parta funkcionářů, kterým stačí ke štěstí, že zabrání tomu, aby jejich členy někdo odsoudil za jejich činy mezi léty 1945 až 1989.· Druhá komunistická strana se pomalu vyvinula z nostalgiků a bývalých emigrantů, metamorfózou z politické mrtvoly obnovené ČSSD přes účelově vytvořenou partaj vedenou Zemanem, který má k marxistovi socdemáckého štychu asi tak daleko, jako já k malajskému kloboučníkovi.· Na místě je tedy otázka, proč se vlastně ony dvě komunistické strany nespojí a nepřeválcují všechny ostatní více či méně demokratické strany?Fakt potřebujeme dvě komunistické strany?Neviditelný pes, 8.dubna 2008Václav Vlk st.Ano, dvě komunistické strany jsou velmi rozumný nápad. Když vládla jenom jedna, tak se nevyhnula nařčení o totalitním režimu, a nemohla si hrát na demokracii. To v USA na to šli od lesa. Mají strany dvě. Ve skutečnosti jde o stranu jednu, korporativistickou, s dvěma frakcemi, republikáni a demokraté. A tak si na demokracii klidně hrát mohou. Dá se to chápat tak, že se vždycky doma demokraticky dohodnou, kterou říši zla si přepadnou příště, aby si z jejích zdrojů zase nějaký čas pohodlně přilepšovali.Viz: America's Second Party http://www.dissidentvoice.org/2007/08/america%E2%80%99s-second-party/
Dnes v Lidových novinách: PRAHA Premiér Mirek Topolánek dostal při včerejší návštěvě v Ústavu pro studium totalitních režimů nečekaný dárek.· Ředitel ústavu Pavel Žáček mu předal složku s historickými dokumenty, které mají dokazovat, že skupina bratří Mašínů, jejíž tři členy před nedávnem Topolánek vyznamenal premiérskou medailí, plánovala odstranění tehdejšího prezidenta Klementa Gottwalda a řadu dalších sabotáží.· Bratři plánovali také útok na vlak s uranovou rudou a únos ministra obrany Alexeje Čepičky· Podle Žáčka dokumenty dokazují, že Mašínům šlo o ozbrojený politický boj proti špičkám tehdejšího režimu a jejich označování za vrahy a obyčejné „kriminální zločince“ je nesmyslné.· Žádný z plánů ale Mašínové neuskutečnili.Plán Mašínů: zabít GottwaldaLidové noviny, 5. dubna 2008JIŘÍ REICHL, VÁCLAV DRCHALTak oni Mašínové chtěli zabít i Gotttwalda a on jim jako naschvál umřel sám? Je to smůla, ale za dobrou vůli by si Zlatého Alkajdu zasloužili. Zlatý Alkajda to má být něco jako Oskar v oboru terorismu.
Dnes v Lidových novinách: Česko a Amerika včera oznámily dohodu o radaru, zbývá formální podepsání smlouvy.· Stalo se tak proti vůli většiny veřejnosti, Topolánkovou vyzkoušenou metodou „ber, když můžeš“.· Proč ne, vláda souhlas občanů nepotřebovala.· Ale bude se o něj muset ucházet zpětně, jestliže za to nechce zaplatit vysokou politickou cenu.· Právě teď by se jí hodil „pan Radar“, který veřejnost o radaru přesvědčí.· Jenže tomu zrovna vypršela smlouva.· Zaplať bůh, chce se říct.· Klvaňovo cvrlikání, že jeho úkolem bylo vysvětlovat, a ne přesvědčovat, a že tedy odchází s pocitem dobře vykonané práce, je jen takové bzučení mouchy.· Je venkoncem stejně iritující a neobratné jako celé jeho skororoční působení.· Co nám bývalý vládní zmocněnec vzkazuje?· Že radar je dobrý, ale jaksi nevyhovující jsme my Češi.· Po bitvě je každý generál, ale nyní je jasné, že se vláda s větším či menším Klvaňovým přispěním dostala do té nejnevýhodnější pozice.· Vláda nepotřebuje dalšího pana Radara, který si odskočí na tuto pozici ze své jinak naplánované kariéry.· Potřebuje „těžkou váhu“, která dá radaru svou tvář a jméno.· Takový člověk je přímo ve vládě, a dokonce má podpis radarové smlouvy ve své kompetenci.· Jeho renomé je silné a vliv velký, byť část respektu se mu teď povedlo nešťastně pročunkovat.· Pokud je Karel Schwarzenberg s touto věcí lidsky i politicky srozuměn, je to role jako stvořená pro něj.Radar potřebuje jinačího frajera Lidové noviny, 4. dubna 2008Miloš Čermák, novinář Tak po dnešním článku Miloše Čermáka už je jasné, proč národ odmítá radar. Je to důsledkem špatné mediální práce pana Klvani. Já sám jsem se bláhově obával, že radar by měl být odmítnut proto, že si jej u nás chtějí postavit předáci země, která se dopouští agresí na základě vyfabrikovaných záminek, válečných zločinů, porušování ženevských dohod mučením zajatců, genocidy, holokaustu. Tohle všechno mám vyčtené z amerického internetu, kde se navíc lze dočíst o tendenci k fašismu, srovnávání s nacismem, a usilování o impíčment prezidenta Bushe a Cheneyho. Tak to bychom na tom byli jako v třicátých letech. Dnes ovšem už okupace nemusí nutně být úplná, stačí vojenská základna a servilní klientská vláda. Za tu naši ten radar podepsal ministr Schwarzenberg, ten co ho chce Čermák za frajera místo Klvani. Probůch, Schwarzenberg a Česko - to mi moc nejde dohromady. Čekal bych, že by mohl podepisovat spíš za Rakousko-Habsbursko, nebo něco takového. Za frajera je tu přece premiér Topolánek, ale na podepisování radaru je k Američanům dost prostořeký a to by neměl. Nedávno se vítězně právě vrátil z amerického velvyslanectví (kde mu přijali všechny jeho návrhy) Jiří Čunek...
Dnes v Lidových novinách: Předseda lidovců Jiří Čunek se po pěti měsících stal znovu členem vlády.· Prezident Václav Klaus ho na Pražském hradě už podruhé jmenoval do funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj.· Na Čunkově návratu se shodli koaliční lídři a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) pod podmínkou, že finance staronového místopředsedy vlády do července prověří audit.· Topolánek už dříve připustil, že Čunek ve vládě chyběl jako předseda koaliční strany, méně ministerského předsedu trápil fakt, že ministerstvo pro místní rozvoj bylo tak dlouho bez šéfa.· Opozice považuje Čunkův návrat za ostudu vládní koalice a výsměch občanům.· ČSSD nevylučuje, že vyvolá hlasování o nedůvěře kabinetu.Klaus jmenoval Čunka podruhéLidové noviny, 2. dubna 2008Lidovky.czJe-li třeba USA otevřít vrata / je diktátor, korupčník, hochštapler lepší demokrata /platí to i pro nás, věř mi / vyhodili ho oknem, přišel dveřmi /možná končí jedna éra / a budeme mít fungl nového client-premiéra…