31 ledna, 2007

Bude dřív základna nebo impíčment?

Dnes v Lidových novinách:

Už v 50. letech minulého století jsme mnohokrát na táboře Rovnost s důstojníky a vojáky cizinecké legie a zahraničního odboje diskutovali o nebezpečí 3. světové války!
· Již tehdy mezi námi panovala jednoznačná shoda, že nebezpečí hrozí ze strany arabského světa.
· Dnes, když se ukazuje, že arabské země se snaží získat atomovou zbraň (pokud ji už nemají), je proto velmi nutné, aby i na našem území byla důstojná obrana proti útokům, kterým by nás mohli ohrozit.
· Vývoj posledních let nám ukazuje, že mnozí Arabové se nezastaví před ničím a respektují jen málo z toho, co je většině zemí na světe svaté, tedy zachování míru.
· Mají ropu a ropa je světový a i rozhodující produkt, který řídí i světovou politiku.
· Požádalili nás tedy Spojené státy o vytvoření radarové stanice a ne raketové základny, je naším bytostným zájmem takové žádosti vyhovět!
· Pomineme-li debatu o strategických a hospodářských aspektech věci, musíme si pak připomenout historii a vznik ČSR.
· USA byly první, které v roce 1918 uznaly Československo jako svobodný demokratický stát.
· Je historickým paradoxem, že samostatná republika byla nejprve vyhlášena v USA a teprve potom u nás.
· Po celou dobu existence první republiky nám byly Spojené státy ekonomicky i vojensky vždy nápomocny.
· V době 2. světové války to byly opět ony, kdo nám pomáhal v boji proti nacismu.
· Proto, jsme-li dnes žádáni o pomoc, je naší historickou povinností a příležitostí vyrovnat a oplatit pomoc, jež spoluvytvářela novodobé dějiny naší země.


Je naší povinností oplatit Spojeným státům pomoc
31. ledna 2007, Lidové noviny
Stránský Stanislav, Sdružení bývalých politických vězňů, číslo vězně 010679


Nic proti pomoci přátelům v nouzi, jenže současné Spojené státy se liší od těch zmiňovaných. Pod současným vedením se projevují jako agresivní stát se zištnými a světovládnými ambicemi, budícími odpor a odvetu u postižených zemí či národů. Hrozba proti níž má být namířena raketová základna je tak až druhotná, vyvolaná negativním působením USA. S oplácením bych počkal až jak skončí prezident Bush a jeho neokonzervativci. Silný odpor narůstá v samotných Spojených státech, viz řadu příkladů na internetu.

Nejsme jako oni…

Dnes v Neviditelném psovi:

Nemusíme dlouho přemítat, aby bylo jasné, že přítomnost cizích vojsk (základen) na našem území může mít různé příčiny - mohou prosazovat všechny možné záměry útočníka, ale naopak také před útočníkem naše území chránit.
· ...důležitou okolností je to, že chceme-li se bránit, ani nemůžeme jinak než s pomocí Spojených států.
· …nové vedení KSČ s těmi, kteří byli proti sovětské vojenské přítomnosti, pořádně zatočilo.
· Vůbec to není tak, že by KSČ (myslím pod novým, Husákovým vedením) neprotestovalo proti sovětským základnám v Československu, ono Sovětům napomáhalo, a to mimo jiné zvláště proti českým lidem, kteří tu sovětské vojáky mít nechtěli.


PAN MACHÁLEK: Zahraniční vojáci
30. ledna 2007, Neviditelný pes
Emanuel Mandler


Říkáte, že KSČ neprotestovalo proti sovětským základnám v Československu, a že Sovětům dokonce pomáhalo? Ale právě že to byli komunisté! My jsme však demokraté a my se jako komunisté rozhodně chovat nechceme a proto proti americké základně protestovat budeme, a když je naše protesty zajímat nebudou, tak my jim pomáhat nebudeme. Jinak bychom přece dělali přesně to co tehdy komunisti!

30 ledna, 2007

Melčák je nesmrtelný

Dnes v Lidových novinách:

PRAHA Sociální demokraté ve Zlíně se vzbouřili proti přání předsedy strany Jiřího Paroubka.
Odmítli totiž vyloučit poslance Miloše Melčáka ze strany.
· Právě jeho vyloučení požadoval Paroubek kvůli tomu, že Melčák spolu s dalším poslancem ČSSD Michalem Pohankou umožnil koaliční vládě šéfa ODS Mirka Topolánka získat důvěru.
· Předseda strany Jiří Paroubek rozhodnutí místní organizace nechápe.
· Myslím, že v rozhodování místní organizace sehrály velkou roli dlouholeté osobní vztahy pana Melčáka se členy jeho místní organizace,“ řekl Paroubek.
· Šéf strany proto požaduje, aby Melčáka vyloučil sjezd.
· Melčáka již během víkendu vyloučili z vedení strany.

Paroubka neposlechli, Melčák „žije“
30. ledna 2007, Lidové noviny
lds, dom


Ano, Melčák žije, a myslím, že má zajištěnu i nesmrtelnost tím, že umožnil vytvoření konečně jakékoliv vlády, kterou naše země už tolik potřebovala. S jeho jménem budou za zásluhy nepochybně spojeny třeba Melčákovy poplatky za recept, či Melčákovo vysokoškolské školné, ale zejména – abych nezapoměl i na jeho spoluzaslouženého – Melcak-Pohanka radar station!

Byl to jen nenadaný dentista

Dnes v Lidových novinách:

Nedělní výstřel na zahradě v Jevanech, kterým ohlásil skladatel Karel Svoboda svůj ústup ze světa, jako by se stal startovním povelem k mnoha neobyčejným duševním výkonům českého bulváru a smrt byla jen jakýmsi pokračováním hitparády.
· Už to vypadá, že se vláda sejde na mimořádném nočním zasedání a nový ministr kultury Václav Jehlička vyhlásí národní smutek.
· Budiž, ale uznejte, že někomu jinému se stejně nesmazatelně zapsaly do duše třeba předčasné odchody Karla Kryla, Petra Kalandry, Mejly Hlavsy nebo Zuzany Navarové
· Přes tyhle obdivné výkřiky, jako by nás opustil Bedřich Smetana s Karlem Hašlerem v jednom těle, je pak dosti zvláštní, že většina deníků a internetových stránek záhy zrušila diskusi k případu, neboť se zhusta anonymní příspěvky vulgárním stylem vymykaly pravidlům.
· Padá-li leckterý účastník muzikálových zájezdů nábožně na kolena před Svobodovým Draculou, Monte Cristem či Golemem, pak určitě v životě neslyšel, co pro divadlo složili Jaroslav Ježek, Jiří Šlitr, Miloš Štědroň, Jiří Bulis nebo Petr Skoumal.
· Název bigbeatové kapely Mefisto, v níž nedostudovaný zubař Karel Svoboda začínal jako pianista, se ukázal být symbolický pro jeho další dráhu.
· Svobodova sebevražda přichází paradoxně v den ostudného třicátého výročí, které v neděli uplynulo od hromadného podpisu anticharty v Divadle hudby, kde seděl za předsednickým stolem vedle Gotta a Evy Pilarové coby „muž zamračeného vzhledu, v jehož výrazu je cosi urputného“, jak napsal Pavel Juráček v Deníku, a také tam pěkně promluvil.
· Svědomí mu nebránilo převzít v roce 1989 titul zasloužilého umělce.
· Máme litovat i ty nadané, kdož sloužili Mefistovi?

Talent ve službách Mefista
Lidové noviny, 30. ledna 2007
Jan Rejžek


Taky jsem začal plakat s celou republikou, že odešel tak náhle umělec, jehož hudba je nesmazatelně vepsána do duše národa i mé. Ale Jan Rejžek svým talentem ve službách Mefista mi rázně otevřel oči: Karel Svoboda při podpisu anticharty v Divadle hudby prý seděl za předsednickým stolem a pěkně tam i promluvil… To se divím, antichartu přece nepodepsal ani takový Bedřich Smetana, ani Karel Hašler či Jaroslav Ježek, proč to musel udělat zrovna tenhle, jak správně upozorňuje Jan Rejžek, nedostudovaný zubař?

27 ledna, 2007

Páta kolona

Dnes v Lidových novinách:

Oficiální žádost Spojených států o umístění radaru – součásti systému protiraketové obrany – v Jincích na Příbramsku ukončila měsíce spekulací, zda po nás budou Američané cosi chtít a kde to své „cosi“ budou chtít dislokovat.
· Teď už víme, že chtějí radar (a nikoliv základnu s protiraketovými raketami) a že ho chtějí mít u Příbrami.
· Avšak pravá politická bitva tím teprve začíná.
· A o otázky naší, evropské i americké bezpečnosti v ní patrně půjde až ve druhé řadě – v hlavní roli se totiž představí především vášně a snaha vytěžit z nich patřičný politický kapitál.
· Odpůrci americké základny zároveň volají po vypsání referenda, které zpravidla líčí jako ten nejdemokratičtější prostředek rozhodování, v němž má moudrý lid možnost přemoci zákulisní čachry vládnoucí politické elity.
· Zastánci radaru naopak všelidové hlasování odmítají, neb prý lid nemá do bezpečnostních otázek co hovořit.


Zrádná iluze objektivity
27. ledna 2007, Lidové noviny
Josef Mlejnek jr.


Jako kdysi německým imperiálistům sloužili v našem týlu sudetští Němci, resp. sudetští Češi mluvící německy, tak dnes v jistém smyslu podobnou roli ve věci základny hraje v týlu národa česká pravice domluvící se anglicky. Zajisté i teď to s referendem či bez něho dopadne podle vůle silnějšího, akorát historie dává tušit, že to opět nebude výsledek navěky.

Ujídají nám z jejich talíře

Dnes v Lidových novinách:

Některé ulice ruských měst budou přejmenovány podle bohatých Rusů. A sice podle těch, kteří nejvíce finančně přispějí na rozvoj daného regionu.
· Kromě ulic by prý mohli oligarchové dostávat jako odměnu za svoji štědrost i vyznamenání.
· Nápad zřejmě vychází ze znalosti duše ruského oligarchy, který touží nejen po rozkoši, ale také po popularitě u prostého lidu.
· Móda nákupu šlechtických titulů se v Rusku datuje od roku 2005.
· Že jsou ruští milionáři ti nejrozmarnější na světě, je všeobecně známo.
· Většina z nich přitom utrácí sice demonstrativně, ale ne za věci obecně prospěšné.
· Existují ovšem i výjimky.
· Ostatní ruští oligarchové se ale starají především o své vlastní potřeby.
· Třeba krasnojarský miliardář Sergej Zyrjanov si před časem objednal nejdelší jachtu na světě, která ho stála 80 milionů amerických dolarů.
· Mnozí jeho kolegové nakupují módní luxusní ponorky.
· Někteří bohatí Rusové – v čele s Abramovičem – utápí své miliardy ve fotbale.
· Mezi další oblíbené koníčky patří i nakupování nemovitostí, zámků či hradů.
· Mnozí oligarchové také rádi pořádají soukromé koncerty, na kterých vystupují světové hvězdy.
· Ty si za pár hodin zpěvu účtují i několik milionů dolarů.


Nová záliba ruských oligarchů
27. ledna 2007, Lidové noviny
PETRA PROCHÁZKOVÁ


Majetní Rusové si klidně utrácejí, utápí své miliardy, stejně jako to dělají naši demokratičtí boháči na Západě. Je ovšem jaksi nepatřičné být bohatý mimo náš demokratický Západ. Takoví totiž hýří za peníze ze zdrojů, např. ropných, které jsme my západní demokratičtí kolonizátoři ještě nedostali pod svoji kontrolu. Projídají nám vlastně vlastní ale cizí majetek! Chtělo by to takové jevy zarazit a k tomu by mohla přispět i naše radarová základna, přesto že – v diplomatickém jazyce – v žádném případě Rusko neohrožuje a ani nenarušuje strategickou rovnováhu.

23 ledna, 2007

Mohl si ušetřit blamáž

Dnes v Lidových novinách:

Jako závan studené války působí první ruská reakce na plány stavby radarové základny USA na českém území.
· Velitel ruských Kosmických vojsk generál Vladimir Popovkin označil tuto součást protiraketové obrany USA a Evropy za „jasnou hrozbu“ proRusko.
· Čeští politici považují obavy Rusů za nesmyslné.
· „Vědí, že systém je neohrožuje.
· Pokud taková vyjádření zazní, jsou jen politicko-propagandisticky zaměřena,“ řekla ministryně obrany Vlasta Parkanová.
· Rusové velmi negativně reagovali na prvotní souhlas české vlády začít s USA o vybudování základny vyjednávat.
· V duchu studenoválečné rétoriky mluví o narušení „strategické rovnováhy v Evropě“.
· Češi se tak podle vojenského experta Vitalije Dubrovina vystavují hrozbě ruského raketového útoku.
· Už nyní je jasné, že všechny argumenty ruské strany budou označeny za liché.
· Podle českých politiků je totiž jediným účelem systému obrana, a proto nemůže být pro nikoho hrozbou.
· Rusové označili rakety za hrozbu už v minulosti.
· Václav Klaus je z titulu funkce prezidenta vrchním velitelem ozbrojených sil.
· K záměru USA se ale zatím nevyjádřil.

Ruští generálové varují Česko
23. ledna 2007, Lidové noviny
TOMÁŠ JENÍK BARBORA STRAŇÁKOVÁ


Že by americká protiraketová základna v Česku mohla být nebezpečná pro Rusko, to je pěkná hloupost. Jak by pár Našich raket či rejdar mohly představovat nějakou hrozbu pro Rusy? O narušení nějaké strategické rovnováhy v Evropě nemůže být ani řeč. Vážně se divím veliteli ruských Kosmických vojsk generálovi Vladimiru Popovkinovi, že dřív než se negativně vyjádřil, se nezeptal paní Parkanové. Možná se chtěl zeptat, ale nebyla zrovna doma a děti nevěděly.

22 ledna, 2007

Stanovisko

Dnes v Lidových novinách:

Amerického velvyslance v Česku Richarda Grabera nepřekvapuje, že vybudování základny vyvolává velkou diskusi.
· To, že se o tom začalo diskutovat, mě nepřekvapilo, a to i s ohledem na historii této země.
· Mám také pocit, že během poslední doby se výhrady zmírnily, podobně jako v Polsku.
· Menší napětí se začalo ukazovat také ve výzkumech veřejného mínění, pokud šlo jen o radar.
· Je naším úkolem co nejdůkladněji vysvětlovat, co taková nabídka obnáší.
· A lidé pochopí, že záměrem tohoto zařízení není jen chránit Spojené státy, ale chránit i Českou republiku a Evropu.
· Důvody pro nabídku jsou strategické - ať už se mluví o České republice, či Polsku.
· Obě země mají strategickou polohu pro zabezpečení co největší ochrany Evropy i Spojených států.

Velvyslanec USA: Naše nabídka je jen začátkem
Lidové Noviny, 22. ledna 2007
Petr Pešek, Lidové Noviny


Důvodem, proč nemohu souhlasit s umístěním tzv. protiraketové základny nebo její části na našem území je to, že současné Spojené státy považuji za agresivní zemi dopouštějící se násilí na jiných národech či státech se zištnými či světovládnými záměry. Úkol ČR v tomto případě nevidím v ochraně USA či naší země, ale v krytí zad agresora s vysokým rizikem pro naši bezpečnost. Pokud jde o „právní status“ umístění základny na území ČR jeví se mi jako okupace. Politiku umožňující tento hazard považuji za vlastizrádnou.

20 ledna, 2007

Základna dostala důvěru

Dnes v Lidových novinách:

Topolánek: Uvidíme, co teď prosadíme
· Trojkoaliční vláda dostala důvěru


Topolánek: Uvidíme, co teď prosadíme
Lidové noviny, 20. ledna 2007
Martina Jelínková


Uvidíme, co teď prosadíme, říká premiér... A co byste vlastně chtěli prosazovat? Jde snad pořád jenom o tu raketovou základnu! Nebo budete mít na starosti ještě něco jiného?
Konečně se Američané dočkali jakési vlády a bez odkladu se základnou vyrukovali, a premiér chvatně souhlasí, a my všichni konečně víme o co vlastně celou dobu od voleb šlo. Žádná koloniální mocnost se bez podobných premiérů a místních vlád na kontrolovaném území v éře demokracie neobejde. Přece jenom to vypadá líp, než kdyby se otevřeně rozhodlo zvenčí.
Ještě že účel základny je deklarován jako obranný. Ovšem, copak už někdy měl nějaký útočník ministerstvo útoku?

18 ledna, 2007

Vlajku ANO, PROSÍM

Dnes v Lidových novinách:

ŠTRASBURK Přijetí Bulharů a Rumunů do unie má první negativní dopad a hlavní „obětí“ je Česko, konkrétně jeho vlajka.
· Na rozšíření počtu členů totiž včas nezareagovaly stožáry před vchodem do budovy Evropského parlamentu ve Štrasburku, a je jich tak méně než národních zástav.
· Takže se improvizovalo: přebytečné vlajky se přichytily na drát natažený mezi stožáry.
· První drát proto postihl Bulhary, Rumunům se ale druhý vyhnul – v neprospěch Čechů.
· „Visí tam jak kus prádla.
· Je to nedůstojné a urážlivé,“ řekl Jan Zahradil (ODS), autor protestu u vedení eurosněmu.
· Při hlasování o euroústavě bylo české ANO jediným národním nápisem, který se nevešel na stěnu parlamentní budovy, a nafukovací balon k ústavě poté namísto ANO nesl vzkaz PROSÍM.

Česká vlajka se po rozšíření „nevešla“.
18. ledna 2007, Lidové noviny
KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ


Česko prý dnes bylo pravomocně odsuzeno evropským soudem za šikanování cizích lékařů z EU, kteří chtějí pracovat v Česku. Trestem může být pokuta řádově v desítkách milionů eur.
Tak podívejte se, teď by měla vláda ČR podat žalobu na EU za šikanování naší republiky. Česká vlajka nedostala jako ostatní vlastní stožár a visí tam jako kus prádla na nějakém drátě mezi jinými sloupy. A to nemluvě o té kauze s českým ANO, co se nevešlo spolu s jinými na stěnu parlamentní budovy, a PROSÍM místo ANO na balonu k ústavě. Za tento bezprecendentně neradostný stav persekuce si dovedu představit odškodnění ČR řádově v desítkách miliard eur.

Fušeři

Dnes v Lidových novinách:

WASHINGTON Chaotická poprava bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna vypadala jako jakési zbití z pomsty.
· Ukázala, že vláda premiéra Núrího Málikího ještě potřebuje dozrát. Prohlásil to v v noci na středu prezident Spojených států George W. Bush.
· V rozhovoru pro televizní stanici Bush kritizoval okolnosti Saddámova oběšení i popravy dvou jeho blízkých spolupracovníků včetně Saddámova nevlastního bratra.
· „Byl jsem zklamaný a cítil jsem, že udělali chybu zejména při popravě Saddáma Husajna,“ řekl Bush.
· Bush podle svých slov rozladění nad způsobem popravy Málikímu vyjádřil.
· Pro prezidenta Bushe teď prý bude mnohem těžší přesvědčit skeptickou americkou veřejnost, že irácká vláda chce sjednotit zemi a postoupit kupředu.
· Ukázalo se totiž, že tato vláda ještě potřebuje dozrát.

Bush zklamán průběhem poprav
18. ledna 2007, Lidové noviny
čtk


Chápu prezidenta Bushe, tenhle typ zklamání znám. Takhle se člověk cítí třeba v čekárně u zubaře, když je najednou svědkem toho, jak ten doktorský fušer předcházejícímu pacientovi pěkně zpackal extrakci stoličky. To je nejlepší rovnou vzít nohy na ramena a nechat si tu nepříjemnost udělat od skutečného odborníka.

17 ledna, 2007

Jen co se ohřejeme...

Dnes v Lidových novinách:

PRAHA Sedm měsíců politické krize je s největší pravděpodobností u konce.
· Trojkoaliční vláda ODS, lidovců a zelených má pro páteční hlasování o důvěře většinu.
· Mirku Topolánkovi se podařilo získat na svou stranu dva sociální demokraty, Michala Pohanku a Miloše Melčáka, kteří už před časem opustili poslanecký klub ČSSD.
· Na včerejší večer náhle svolal do sněmovny společnou tiskovou konferenci.
· „Dohodli jsme se na základě těch jednání a na základě programových ústupků na toleranci vlády ze strany obou poslanců.
· Přestože to neznamená, že by touto tolerancí vyjadřovali toleranci po celé funkční období, dohodli jsme se na programových změnách, a to v oblasti daní, zdravotnictví, oblasti sociální a některých dalších oblastech,“ řekl Topolánek.
· Pohanka, který vystoupil vzápětí, vysvětlil, že s tolerancí souhlasil proto, aby ukončil politickou „agonii“.
· Melčák, jeden z nejlevicovějších poslanců ČSSD, dodal, že je spokojen s tím, že mu Topolánek slíbil, že vláda bude jednat s odbory a zachová sociální smír.
· Topolánek včera Melčákovi s Pohankou slíbil, že jeho vláda nebude nikomu zvyšovat daně -daňová reforma má tedy zvýhodnit všechny příjmové skupiny občanů.
· Kabinet má dále připravit nový zákon o neziskových nemocnicích, které budou garantovat existenci fakultních nemocnic na neziskovém principu.
· Při zavádění regulačních poplatků ve zdravotnictví má zohlednit sociální dopad.

Hotovo! Vláda přeběhlíků
17. ledna 2007, Lidové noviny
JAN KUBITA


Lídrům sociální demokracie se vyčítá, že jim nejde o blaho státu, ale jen o vládní posty. Lídrům ODS o posty jde nepochybně taky, když jsou ochotni programově ustoupit jak koaličním partnerům, tak přeběhlíkům, dokonce třeba i provozovat sociální stát, jen aby mohli u té vlády z ušlechtilých důvodů zůstat. Aspoň dočasně. Jako Jezinky škemrají u dveří disidentů Pohanky a Molčáka: „Smolaři, pacholci (smolíčci pacholíčci jsou už dospělí), pootevřete nám dvířka do vlády, jen co se ohřejeme a odsouhlasení raketové základny zařídíme, hned zase možná odejdeme“.
To už asi nebudou na mizerných ministerských či poslaneckých postech existenčně závislí.

16 ledna, 2007

My a Oni

Dnes v Lidových novinách:

Když německý politik mluví o EU, říká „my“.
· Když mluví o EU český politik, až na výjimky říká „oni“.
· V souvislosti s německým předsednictvím se pak ve slovníku našich představitelů objevilo spojení „oni Němci“.

Německo po Evropě
16. ledna 2007, Lidové noviny
Luboš Palata, redaktor LN


Pan Palata se mýlí. Každý přece ví, že je to český občan, který když mluví o EU, říká „my“. Například: „My Češi se zbavujeme komuanálního odpadu jednoduše tím, že ho vyvezeme nelegálně do Německa. Tamní podnikavci si rádi přivydělají, a nás to přijde mnohem lacinějc.“ Když mluví o EU Němec tak říká „oni“: „To oni z Čechaj nám sem pod naše okna vyvážejí ty jejich smradlavý sajrajty! A ten náš gavrment s tím nedokáže hnout, jelikož přece nemůže omezovat svobodu podnikání.“

14 ledna, 2007

Imperiální štafeta

Dnes v Lidových novinách:

V Česku jsme práci, která by s dostatečnou důrazností a přesvědčivostí představila hlavní kontury soudobého ruského zahraničněpolitického diskurzu, dlouho postrádali, ale v textu Natalie Naročnické jsme se jí dočkali.
· Po Mongolech, Napoleonovi a Hitlerovi jsou dnešním agresorem anglosaské mocnosti a NATO.
· Vedle toho jsou Rusko a Rusové, rovněž v tradičních intencích svého ortodoxního či bolševického mesianismu, jedinou morální alternativou dnešní zkažené západní konzumní společnosti.
· Konzumní a zkažené západní země „nenávidí Stalina proto, že obnovil území historického Ruska, za Jaltu a Postupim.
· Naproti tomu Lenina Západ vždycky,šetří‘. Zřejmě na znamení díků za zničení ruského impéria, a především za to, že Západu postoupil Pobaltí.
· Ty státy, které se případně ocitnou pod kontrolou amerického impéria, pokud si Američané budou ochotni přiznat jeho existenci a začnou je systematicky budovat, mají reálnou šanci, že se věci budou vyvíjet pozitivním směrem.
· Ta část světa, která se ocitne v mocenském orbitu Ruska nebo třeba Číny, si naopak může být jistá tím, že se jejím obyvatelům stane přesně to, co tyto velmoci provádějí se svým vlastním národem.

Rusko: impérium, které se za to nestydí13. ledna 2007, Lidové noviny
Michael Romancov


Takže máme odškrtnuty Mongoly, Napoleona, Hitlera, a teď tedy jsou na řadě anglosaské mocnosti a NATO. Konzumní a zkažené západní země nenávidí Stalina ale šetří prý Lenina na znamení díků za zničení ruského imperia. Jakpak asi příští generace budou schovívavé či vděčné G.W.Bushovi, který tak bezelstně (možná to sám ještě neví) ale rozhodně nastartoval začátek konce imperiální nadvlády té nejúspěšnější z bývalých britských kolonií?

12 ledna, 2007

…něco důležitějšího na práci

Dnes v Lidových novinách:

Pěkná pitomost, řekla jsem si, když Jiří Paroubek pravil, že je ochoten jednat o tom, zda by jeho strana za nějakých okolností tolerovala vládu Mirka Topolánka, ale jen v přímém televizním přenosu.
· Na přenos jsem se nedívala, mám věru důležitější věci na práci než sledovat jednání, jehož výsledek je předem jasný.
· Záhada ovšem je, proč na něco podobného televize přistoupila, a nenapadá mě logičtější vysvětlení, než že si to Jiří Paroubek přál.
· To je ovšem na pováženou: kolikpak je tady politiků, kteří řeknou, že budou jednat jen před kamerami, a televize veřejné služby úslužně přispěchá?
· Chápu, že chce-li důležitý politik něco závažného sdělit veřejnosti, televize mu to umožní.
· Ale tohle?
· Pro diváka to byl ztracený čas, nedozvěděl se nic nového a neviděl nic zajímavého - bavit to mohlo snad někoho, kdo se prostě rád dívá na obličeje politiků

Přímý přenos
12. ledna 2007, Lidové noviny
PETRUŠKA ŠUSTROVÁ
http://lidovky.zpravy.cz/primy-prenos-0c4-/ln_noviny.asp?c=A070112_000065_ln_noviny_sko


Paní Petruška se na přenos nedívala, protože měla věru důležitější věci na práci, a protože pro diváka to byl ztracený čas. Teď se ale asi nudí, a tak se dala do úvahy na téma pitomost takového přímého přenosu a předpokládá, že na jeho přečtení si čtenář rád nějaký čas utrhne od huby. Já jsem teda to její Poslední slovo taky vůbec nečetl (protože věru mám jinou zábavu na práci), ale chtěl bych utrousit aspoň poznámku k poslednímu odstavci na poslední straně dole, kde se ptá, proč na něco takového televize vůbec přistoupila. Vsadím se, že ČT nepřiběhla s kamerami na Paroubkovo přání, nýbrž proto, že očekávala, že se tam Paroubek v přímém přenosu úplně znemožní. O tom jak se to povedlo svědčí, že paní Petruška neváhala věnovat přímému přenosu Poslední slovo, ačkoliv jistě má věru důležitější témata ve svém pořadníku.

Půlpán převzal velení

Dnes v Lidových novinách:

PRAHA Nová ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) včera poprvé od svého nástupu do funkce navštívila generální štáb.
· S jeho náčelníkem Pavlem Štefkou jednala o hlavních úkolech, které českou armádu čekají.
· Poté Parkanová telefonicky hovořila i s veliteli českých kontingentů v Kosovu, Bosně a Hercegovině, Iráku a Afghánistánu.
· „Je tu snaha posunout reformu české armády tam, kde bychom ji rádi měli,“ řekla Parkanová.

Parkanová převzala velení
12. ledna 2007, Lidové noviny
Čtk


Je to skvělé jak se teď střídají ty vlády a jak se už dostalo i na ženu - ministryni obrany. Taky by se mi líbilo pohovořit z generálního štábu telefonicky s veliteli našich kontingentů a pak zhodnotit situaci. Řekl bych třeba: „Nevidím zde snahu dostat naše armády od kde tam nemají co dělat tam kdebychom je rádi viděli“, řekl nový ministr obrany. Nabízím panu Topolánkovi své služby pro případ, že by se mu už nedostávalo ministrů v demisi. Mohl bych si na to vzít dovolenou, nejdřív tak březen či duben, pokud nebude na horách sníh. Za 2-3 roky jdu do důchodu a to bych mohl i dýl.
Půlpán

11 ledna, 2007

Poslední přání

Dnes v Lidových novinách:

Americký prezident rozhodl o vyslání posil do Iráku a rychlejším předávání pravomocí Iráčanům * Dělali jsme chyby, přiznal
· WASHINGTON/PRAHA Americký prezident George W. Bush se rozhodl v poslední fázi svého úřadování zariskovat a pokusit se zvrátit nepříznivý vývoj v násilím zmítaném Iráku.
· Rozhodl se totiž, že do Iráku vyšle dalších 21 500 vojáků, z nichž většina má skončit v Bagdádu.
· Američané také uspíší předávání kontroly nad zemí do rukou iráckých úřadů.
· Právě nedostatek mužů (a žen) ve zbrani mělo být jednou z chyb, které měl šéf Bílého domu ve svém projevu, přenášeném všemi velkými americkými televizemi, přiznat.
· Demokratický senátor a přední odpůrce iráckého tažení Ted Kennedy například navrhl zákon, na jehož základě by Kongres schvaloval i samotné vyslání vojenských posil.
· Nyní mají zákonodárci především možnost ovlivnit financování takové operace a napřímo i její průběh.
· „To poslední, co si Američané přejí, je poslat další desítky tisíc amerických vojáků do občanské války v Iráku,“ citovala Kennedyho televize CNN.
· „Lidé chtějí, aby s tím Kongres něco udělal.“
· Irácká vláda by se měla více účastnit i zajišťování bezpečnosti v Bagdádu, který je místem prakticky každodenních teroristických útoků.

Bushův recept: dalších 21 500 vojáků
11. ledna 2007, Lidové noviny
PETR PEŠEK


Petr Pešek mne nepotěšil citací citace televize CNN Teda Kennedyho: „To poslední, co si Američané přejí, je poslat další desítky tisíc amerických vojáků do občanské války v Iráku.“ Je na pováženou, že prezident Bush přivedl svůj národ až k myšlenkám na poslední přání. A je pěkné, že Američané nemyslí třeba na obligátní cigaretu, nýbrž na vojáky. Těch vojáků má být 21.500 a většina z nich už rodnou Ameriku neuvidí. Aspoň podle prezidentova receptu většina z nich, tedy bratru nejméně 10.000, jich má skončit v Bagdádu. Sám prezident Bush je dle zprávy P.Peška v poslední fázi, zbývají mu jeden, nejvýš dva roky úřadování. S takovou těm Iráčanům nakonec opravdu nezbude než chtě nechtě vzít celou odpovědnost za vývoj v Iráku do vlastních rukou, čímž bude transfer demokracie z Ameriky do této těžce zkoušené země dovršen.

Televizní odpoutávka

Dnes v Lidových novinách:

Koaliční jednání v přímém přenosu mají smysl pouze tehdy, mají-li být divadlem. A to včera ČSSD voličům dokázala.
· Schůzka s koalicí začala ve dvě hodiny a už ve 14.08 se médiím dostalo v elektronické podobě Desatero programových podmínek ČSSD.
· Což je text, který v podstatě přečetl Jiří Paroubek jako reakci na návrh trojkoalice.
· Kromě toho, že můžeme tento krok považovat za jasné přiznání faktu, že se sociální demokraté na ničem dohodnout nechtěli, jej lze též mít za důkaz, že partnerům nechtěli ani nic vysvětlit.
· Jako jednací model se „reality show“ neosvědčila.
· Politologové takový mechanismus označili jako nedemokratický, populistický a hloupý.
· A přesto přinesl nějaký užitek.
· Těm, kteří se o vznik vlády ještě nepřestali zajímat, dovolil udělat si alespoň hrubou představu o práci politiků - nudné, nevděčné a vyčerpávající.

Oranžové pokrytectví
11. ledna 2007, Lidové noviny
Martin Zvěřina


Tak jsem se těšil, že Paroubek vybouchne, ale obávám se, že marně. Pan Zvěřina a jiní v LN se velmi zlobí, říkají tomu přenosu fraška, zinscenovaná politická reality šou, nuda. Takhle by tomu neříkali, kdyby měli dojem, že šou vyzněla ve prospěch toho o co se perou. A to je špatné znamení, že Paroubkovi se podařilo na hodinku obyčejné lidi odpoutat od explozí bouráků v US thrillerech (frašky zinscenované za účelem politického oblbování, nuda) a pomohl jim vyznat se v tom, že i okleštěná Modrá šance jim může přijít draho.
Nervozní Topolánek kašlal na kamery.
Bursík se šel raději vyčurat a Čunek myslí, že je to škoda pro republiku.
Paroubek ale ať se raději neraduje, pro ODS je to i tak jen dalším krokem na cestě ke čtyřiceti letům vlády Modré šance, byť v demisi.

10 ledna, 2007

Žádost o zásah

Dnes v Lidových novinách:

Při náletech byl zabit nejméně jeden místní předák Al Kajdy, doufají Američané
· MOGADIŠO Američané poprvé po třinácti letech vojensky zasáhli v oblasti Afrického rohu, která se stala novým útočištěm radikálních islamistů.
· Podle somálských zdrojů při útocích zahynulo nejméně dvacet lidí.
· Útoky podpořil somálský prezident Abdullahi Yusuf Ahmed.
· „Američané mají právo provádět letecké údery proti členům Al Kajdy všude na světě,“ řekl s tím, že pondělní útok byl součástí tohoto úsilí.
· Evropská komise naopak soudí, že americké vzdušné útoky k nastolení trvalého míru v zemi nepřispějí.
· Washington ale útoky obhajuje.
· Mluvčí americké diplomacie Sean McCormack vyjádřil obavy z toho, aby se Somálsko nestalo rájem teroristů.
· Britský list The Times ale včera uvedl, že zabiti mohli být i umírnění islamisté, což by mohlo Somálce sjednotit v odporu proti vládě podporované Američany.
· „Obávám se, že (Američané) opakují chyby z minulosti a že to skončí vytvořením nového odboje, který destabilizuje celý region,“ řekl listu nejmenovaný expert na tuto oblast.

USA zaútočily v Somálsku
10. ledna 2007, Lidové noviny
afp, reuters, rok


Útoky USA v Somálsku vnímám s pochopením i nadějí. Je dobře, že se na této Zemi nachází někdo, kdo je ochoten nezištně potírat teroristy kdykoliv a kdekoliv, třeba jako dnes v tom bezvýznamném Somálsku. Nevím, jestli by nebylo příliš smělé požádat o zásah i proti našemu sousedovi v Příštipicích z humanitárních důvodů. Vlastní totiž dvě obludné feny, které soustavně terorizují naše kočky. Chápu, že tento náš problém se může Pentagonu jevit jako příliš banální, dovoluji si však podotknout, že ty hrozné feny se jmenují IDA a ALKA!

O kousek je málo

Dnes v lidových novinách:

Merkelová chce v čele EU oživit euroústavu
· Cíl, který si Německo dalo, je, aby se nyní už 27 členů EU dohodlo, jak dál.
· „Do konce našeho předsednictví chceme vypracovat cestovní mapu,“ uvedla Merkelová.
· Zázraky však Evropská unie nemůže čekat ani od předsednictví své největší země.
· „Chceme za tento půlrok posunout Evropu o kousek dál,“ říká kancléřka Merkelová.

Merkelová: Posuneme Evropu o kousek dál
Lidové Noviny, 10. ledna 2007
Luboš Palata


Paní Merkelová chce posunout za půlrok německého předsednictví EU Evropu o kousek dál. Praktická žena v politice se nezapře. Jen jestli o kousek bude stačit. Vypadá to, že Česká republika může být už velmi brzo pro německý komuanální odpad příliš malá.

09 ledna, 2007

Dva tisíce slov netřeba

Dnes v Lidových novinách:

,Nelze vše nechat na institucích, říká dosavadní zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová
· LN A kdybyste měla vyjádřit nějaký odkaz nebo ideu Charty 77 jedním nebo dvěma slovy?
· Napadá mě to stokrát opakované „život v pravdě“.Já vím, zní to banálně, ale je to prostě tak.

·Anna Šabatová
Jedna z prvních signatářek Charty 77 byla jednou z jejích mluvčích v roce 1986.
Jako studentka filozofie byla v roce 1971 zatčena a odsouzena na tři roky.
V roce 1978 spoluzaložila Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných.
Na konci ledna roku 2001 se stala zástupkyní veřejného ochránce lidských práv.


Nelze vše nechat na institucích
9. ledna 2007, Lidové noviny
Petruška Šustrová, komentátorka LN
Charta 77 30 let poté

Plně souhlasím s paní Šabatovou, že „život v pravdě“ zní banálně, a to děsně. Vždyť co je to „pravda“? Každý si pod tím představí něco jiného a žije si jak se mu zachce. Domnívám se proto, že odkaz a ideu Charty 77, nelze vyjádřit dvěma slovy. Je zapotřebí nejméně tří slov: „život v opravdové pravdě“!
Dvou tisíc slov netřeba.

Místo kopáním řešte to pokáním

Dnes v Lidových novinách:

Totalitní minulost i nadále krutě rozděluje soudobou českou a polskou společnost
· Bouře emocí, která včera ovládla arcidiecézní varšavskou katedrálu po rezignaci arcibiskupa Stanislawa Wielguse, doložila hloubku rozkolu polské římsko-katolické církve a potažmo i celé společnosti.
· V tomto sporu nešlo o maličkost.
· Nejúporněji se představitelé jednotlivých táborů střetávali ve sporech o hodnocení komunistické minulosti a nároků kladených na morální integritu jedince v totalitním zřízení.
· „Je třeba se vyhnout arogantní póze soudců minulých pokolení, která žila v jiné době a v jiných podmínkách,“ prohlásil při vystoupení v katedrále svatého Jana Křtitele.
· Opačný princip zastávají příslušníci takzvaného lustračního tábora.
· Nejpřesvědčivěji a současně nejdojemněji působilo vystupování katolického kněze Adama Bonieckého, šéfredaktora liberálního katolického časopisu Tygodnik Powszechny.
· Spoutávala ho loajalita vůči kurii i vědomí, že v podobné situaci jako lustrovaný arcibiskup byli snad všichni kněží - třeba jen proto, že potřebovali cement na opravu kostela, papír na tisk knih.
· Přesto dal najevo, že hlavní princip, od kterého není možné ustoupit, zní: se zlem se nevyjednává.


Vatikánské čáry neprošly
8. ledna 2007, Lidové noviny
Pavel Máša, novinář

Kterak mohl takový kněz tehdy vědět co vlastně je to pravé zlo se kterým se nevyjednává? Ještě nebyly na světě zákony o zločinnosti komunismu, kde by se to dočetl černé na bílém. Proto v souladu se svým aktuálním svědomím a tehdejšími normami nevyjednával a nespolupracoval s agenty tzv. amerických imperialistů a jejich přisluhovačů, nýbrž s těmi domácími, kteří měli na starosti občany i církev před tamtěmi chránit. Někdy se v těch peripetiích dobra a zla těžko vyzná obyčejný člověk, natož kněz, kterému navíc mizerně kibicuje ten Nejvyšší, který nakonec má stvoření těch komunistů na svědomí.

06 ledna, 2007

Pobavit a rozptýlit

Dnes v Lidových novinách:

Uplynulý půlrok nebyl ztraceným časem. Kdo chtěl, dověděl se mnohé o české politice i politicích
· Nemáme žádnou krizi politiky, a už vůbec ne demokracie.
· Ba naopak, v posledních měsících jako bychom se teprve učili, jak taková demokracie funguje.
· Nezaměňujme otrávenost z dlouhého a čím dál nudnějšího vyjednávání politiků s krizí.
· Když má země dobrou demokracii, tak její chod na politice nestojí ani s ní nepadá.
· Půlrok od voleb ukázal, že Česko mezi takové země patří.
· Z tohoto pohledu jsou měsíce politického handrkování vlastně příjemnou lekcí o tom, že politika je součástí, nikoliv středobodem našeho života.

Dobré zprávy z „krize“
6. ledna 2007, Lidové noviny
Miloš Čermák, novinář


Neřekl bych, že politika je pouhou součástí dobře zavedené demokracie, ale že chod demokracie na politice přímo stojí a s ní padá. Demokracie je něco jako politické Národní (či Nadnárodní) divadlo. Na jeho prknech se odehrává představení plné dramatických politických zápletek. Divák v hledišti to prožívá, fandí, protestuje, tleská, píská…a chroustá cukroví. Úplně pozapomene, a to je hlavní účel té hrané komedie, že za zdmi divadla mezitím nerušeně probíhá skutečný život, tedy mocně proudí finanční toky. Pramínky peněz se stékají, spojují se v mohutné toky ode dna po vrcholky občanských pyramid národních a nadnárodních. Dnes už údajně 2 procenta lidstva vlastní celou polovinu světového bohatství.
A na divadelní politické scéně chór protagonistů právě hlaholí silným hlasem, že v pravé demokracii jsme si konečně všichni rrrró-óóóóóó-vni a všichni máme stejná prá-áááá-vááá. Bouřlivý potlesk.

05 ledna, 2007

Komunismus včera, dnes, a v sobotu ráno

Dnes v Neviditelném psovi:

Kdysi se říkal vtip, že všichni komunisté musí jít na zkoušku krve a moči, aby se poznalo, který z nich to má v krvi a který je jen tak vyčůraný.
· Přišel listopad 1989 a ze strany, která měla milion a šest set tisíc členů, jich přes milion vystoupilo.
· Od té doby zbývající členové komunistické strany postupně mizí, dneska ale má strana stále ještě skoro devadesát tisíc členů a někteří mimo stranu ji dokonce berou vážně, že se prý v současnosti chová slušně a myslí demokracii upřímně.
· Komunistická členská základna tedy klesá
· Polovina členů je starší než sedmdesát let a pouze šest desetin procenta je mladší než třicet let.
· Těsně po listopadu 1989 se komunisté, jejich děti a jiní příbuzní a jejich přívrženci začali zmocňovat bohatství země, najednou odkudsi měli dost peněz na podnikání, ředitelé podniků se najednou stávali majiteli a národ se divil.
· Byly to velké i malé majetky, které tak přecházely do jejich rukou, převody byly více či méně legální a národ se dodnes se diví.
· Staré struktury prostě přešly do nové doby a dnes je vidíme na každém kroku
· V některých odvětvích národního života je vliv těch starých výraznější než jinde
· “Možná ani není tajemstvím, že u PČR slouží velmi mnoho policistů tzv.
· předlistopadových.
· Tyto mafie ovládají některá města.
· Jedno nás může potěšit: Ti lidé se už nevzdají svých majetků a privilegií, ti potopí komunistické myšlenky navždy.
· Jsou to komunisté bez komunistické ideologie, která nikomu, ani jim, už nemá co dát.
· Ze včerejších bolševiků je dnešní buržoasie
· Takže ani ti dnešní to v krvi nemají, spíše v moči.

Komunismus včera, dnes a zítra
Neviditelný pes, 4. ledna 2007
Stanislav Reiniš


Jestliže zbývající členové KSČ co postupně mizí, a jejich členská základna klesá, půlka je jich přes 70, se zmocnili bohatství této země, jsou podnikateli, řediteli podniků, majiteli velkých majetků, a je je vidět na každém kroku, v některých odvětvích vlivnější než v jiných, je jich plná PČR, ovládají některá města, nehodlají se vzdát svých majetků a privilegií, zkrátka z včerejších bolševiků dnešní buržoazie, tak fakt byla chyba, že po 1989 nebyla hned zakázána pravice, a teď fakt nezbývá než tu buržoazii svrhnout novou, třeba manžestrovou revolucí. Jinak se těch komoušů nezbavíme.

04 ledna, 2007

No jo, ženská v politice!

Dnes v Lidových novinách:

Evropská unie a Spojené státy by se měly ekonomicky propojit, podobně, jako se hospodářsky spojily do jednotného trhu ekonomiky jednotlivých států unie.
· To by mělo Evropanům i Američanům pomoci čelit rostoucímu tlaku globalizace.
· S tímto zásadním návrhem odlétala na svůj dnešní summit s americkým prezidentem Georgem Bushem „nejmocnější žena světa“, německá kancléřka Angela Merkelová.
· „V Evropě máme zkušenosti se společným trhem, které můžeme využít transatlanticky,“ řekla Merkelová v rozhovoru pro Financial Times Deutschland.
· Merkelovou čeká ale v USA vysvětlení německého postoje k Blízkému východu, kde na rozdíl od Washingtonu udržuje kontakty se Sýrií a Íránem.
· Na pořadu dne bude i otázka Ruska, které dává vstřícnému EU přednost před kritičtějšími Spojenými státy.
· Na druhou stranu se však Merkelová vyhýbá sporům s USA.
· Například popravu Saddáma kritizovala kancléřka oproti jiným evropským politikům jen velmi mírně.

Merkelová: USA a EU se spojí
Lidové noviny, 4.ledna 2007
LUBOŠ PALATA


Co to tady ten L.Palata vypráví, že Mekelová se vyhýbá sporům s USA a tak je za popravu Saddáma kritizovala oproti jiným evropským politikům jen velmi mírně? Tomu nerozumím. Už jsem projevil (až nemírně) dobrou vůli a přijal za své, že o popravě rozhodla demokratická irácká vláda, a ne USA. To se zase mám přeškolit, že irácká vláda není ani svobodná, ani samostatná, natož svéprávná? Ještě počkám, možná že to všechno popletla ta Merkelová.

03 ledna, 2007

Jak anšlusovat

Dnes v Lidových novinách:

Mnozí Evropané si oddechli. „Energetická válka“ mezi Ruskem a říší Alexandra Lukašenka se nekoná, plynové kohoutky zůstanou otevřené.
· Příjemnou přidanou hodnotou se zdá být i to, že minský diktátor učinil svou kapitulací před ruskou politikou krok do nebytí.
· Tak jednoduché to ale není. Evropanům by totiž nemělo jít ani tak o „potrestání“ Lukašenka, jako o existenci nezávislého Běloruska. A ta se začíná vytrácet.
· Rusům nešlo ani tak o peníze jako o mocenský kapitál.
· Lukašenko se už dál nebude moci vzpouzet plánu ruského prezidenta Vladimira Putina na „anšlus“ Běloruska.
· To, že letos bude v evropských domovech teplo, proto vůbec není důvod k nějaké velké radosti.

Příliš drahé teplo
3. ledna 2007, Lidové noviny
Pavel Máša


Vy si anšlusnete tohle a my zas tohle, a všichni dohromady budeme mít dost. Takhle se to zdá být spravedlivé. Proč by si vlastně Bělorusko nemohli anšlusnout Rusové, když my už máme anšlusnutý Afghánistan či Irák? Ovšem je-li opravdu krajně žádoucí aby Bělorusko býlo anšlusováno také námi, pak má autor pravdu, že nejlépe by bylo, kdyby se nejdřív nacházelo ve stavu nezávislé existence. Asi jako ztracená peněženka na chodníku.

Není tragedie jako tragedie

Dnes v Lidových novinách:

Označovat Saddámovu smrt za tragickou je omyl. Smrt tyrana není nikdy tragédií
· Na tragédii je dnes v televizi povyšována kdejaká nehoda.
· Ale Saddámova smrt rozhodně tragédií nebyla.
· Tragický je pád člověka, který o něco usiluje, a podlehne silám mocnějším, než je sám.
· Jedná, ačkoli vidí, že nemá žádné dobré východisko.
· Anebo se dopouští chyb, které si uvědomí, až když je pozdě.
· Tragický hrdina je velký i ve chvíli své porážky.
· Ale jen když přijme za své jednání odpovědnost - bez toho není tragédie, jak věděli staří Řekové, od nichž tento pojem máme.
· U Saddáma nic takového nenajdeme.
· Žádná tragédie se nekoná.
· Jen zemřel odporný diktátor.

Zdatný Stalinův učeň3. ledna 2007, Lidové noviny
Martin Weiss, komentátor LN


Neřekl bych, že smrt tyrana není žádná tragedie. A co když jde o tyrana, který nám jde na ruku? To pak jeho konec není tragedie? V takovém případě nezbývá než uchýlit se k implantaci demokracie a tunelovat touto méně pohodlnou a nákladnější cestou. A to tragedie nepochybně je.
Správně M.Weiss konstatuje, že tragický je pád člověka, který o něco usiluje, a podlehne silám mocnějším, než je sám. Jedná, ačkoli vidí, že nemá žádné dobré východisko. Anebo se dopouští chyb, které si uvědomí, až když je pozdě…Souhlasím, ale proč sem autor najednou plete problémy prezidenta Bushe?

02 ledna, 2007

Ještě jsme se nevyrovnali s minulostí…

Dnes v Lidových novinách:

Když chtěl Václav Havel sdělit občanům, že s českou politikou není něco v pořádku, vymyslel termín blbá nálada.
· I Václav Klaus chtěl včera zazvonit na poplach.
· Vyprášit politikům kožich.
· Nabídnout novinářům šťavnatý titulek svého novoročního projevu.
· Řekl proto, že mu teď zdejší politické handrkování připomíná studenou občanskou válku.

Občanská válka? Ne, ani ta studená
Lidové Noviny, 2. ledna 2007
Bob Fliedr, Lidové Noviny


…a už je nejvyšší čas vyrovnat se s budoucností! Vnitřní konflikt lotrů na pravici i jejich konflikt s týmiž na levici je dokonale předstíraný. Jak už naznačil Přehršle, ve skutečnosti je dobře našlápnuto na 40 let vlády Modré šance v demisi. Půl roku už máme šťastně za sebou…

Pane Vaculíku, velmi se nemýlíte!

Dnes v Lidových novinách

Pan Vaculík se velice mýlí, když píše, že Bůh nestojí o to, abychom v něj věřili, že o nás dokonce ani neví!
· Apoštol Jan píše ve své 1. epištole jasně, že kdo nevěří Bohu, dělá z něho lháře, protože nevěří svědectví, které Bůh vydal o svém Synu (1 Jan 5,10).
· Sám Ježíš říká, že kdo v Něho věří, není souzen, kdo však nevěří, již je odsouzen, neboť neuvěřil ve Jméno jednorozeného Syna Božího (Jan 3,18).
· Dopisy jsou redakčně kráceny.

Omyl pana Vaculíka
2. ledna 2007, Lidové noviny
David Emeth, Praha
DOPISY REDAKCI
Ad LN 23. 12.


Jestli pan Vaculík píše, že Pánbůch nestojí o to, abychom v něj věřili, tak se nejspíš nemýlí. Jinak by se nám Pán jednoduše ukázal, případně se legitimoval na policii. Že o nás dokonce ani neví? Vypadá to tak. Jinak by netřásl zemí, nevyléval oceány, nespouštěl laviny, neodpaloval bomby, když – řečeno s posledními slovy Švejka (Jarda, 4, poslední verš) – jsou tady přece lidi!