Zvažovaný ministr zahraničí Jan Kohout a vicepremiér pro Evropu Štefan Füle jsou prototypy lidí, kteří v osmdesátých letech začali dělat kariéru a pak se jim to trochu zkomplikovalo.
- Po roce 1989 se objevily jakési výhrady, což tito schopní lidé (bez ironie) museli brát jako hloupé nedorozumění.
- Samozřejmě, jak antikomunismus slábl, dostoupali až na velvyslanecké posty.
- Ale aby tak symbolickou a reprezentativní disciplínu, jakou je diplomacie, vedli absolventi (Füle), respektive stážisté (Kohout) sovětské diplomatické univerzity MGIMO, se dosud zdálo nemožné.
- Nebo přesněji - zdálo by se od nich nemoudré zaujmout těch několik málo míst, kde se ještě dalo předpokládat veřejné pohoršení.
- Ale veřejnost si zvykne na všechno.
- Po řediteli ČT Jiřím Janečkovi je dvojjediný případ Kohout/Füle další skandál, který nevypukne.
- Není už trochu trapné připomínat těm lidem ještě po dvaceti letech jejich tehdejší bezpáteřnost a kariérismus?
- Trochu ano, ale musíme se obrnit. Protože trapní jsou především oni.
Lidové noviny, 17. dubna 2009
Daniel Kaiser Lidové noviny
http://www.lidovky.cz/zvykneme-si-na-vsechno-0b5-/ln_nazory.asp?c=A090417_093502_ln_nazory_glu
Někteří lidé zkrátka nemají ten správný politický čich. Jako ti co normalizační kariéru začali dělat v osmdesátých letech a pak se jim to trochu zkomplikovalo.
Dnes se chystají do vlády aby nám znormalizovali kapitalismus, ale ještě v ní ani nesedí a už se to komplikuje zase. Pod drtivými údery ekonomické krize se v Americe vážně diskutuje o konci kapitalismu a nástupu socialismu.
Po eventuálním selhání i při normalizaci onoho postkapitalistického socialismu naši smolaři jen stěži budou moci počítat s tím, že by je vzali na milost v té obnovené, už definitivně vítězné KSČ.
Žádné komentáře:
Okomentovat