Dnes v Lidových novinách: Použít pro interpretaci nějakého problému historickou analogii představuje mimořádné pokušení, jemuž se jen těžko odolává.
- Nejinak je tomu v případě Afghánistánu, u nějž si právě připomínáme třicet let od zahájení sovětské invaze, která po deseti letech krvavých bojů skončila velmi neslavně.
- Shora zmíněné pokušení je přitom mimořádně posilováno skutečností, že Obama před nedávnem rozhodl nejenom o posílení amerických jednotek, ale zároveň určil datum jejich stažení na rok 2011.
- Pokud se tak stane, americké angažmá bude rovněž trvat jedno desetiletí.
- Můžeme proto předpokládat (či někteří doufat), že Američané dnes a zítra dopadnou stejně špatně jako Sověti včera?
- Hlavním úkolem bylo potrestat režim Talibanu, který po útocích z 11. září poskytl útočiště bin Ládinovi a jeho příznivcům.
A zase ten AfghánistánLidové noviny, 28. prosince 2009MICHAEL ROMANCOVhttp://www.lidovky.cz/a-zase-ten-afghanistan-0u9-/ln_noviny.asp?c=A091228_000033_ln_noviny_sko&klic=234771&mes=091228_0 K americkému angažmá v Afghánistánu se vyjádřil i americký publicista P.C.Roberts. Zmiňuje A.C.Murrae, který byl velvyslancem v Uzbekistánu. Ten Murray charakterizuje jako stalinistický totalitární stát, kterému se dvoří a podporují jej Američané.Murray informoval, že po lidech, kteří byli lety CIA dopraveni do Uzbeckých věznic praktikujících mučení, bylo požadovánoi, aby přiznali členství v Al Kajdě, že byli v treninkových táborech v Afghánistánu, a osobně se setkali s Bin Ladinem. Britský velvyslanec byl ohromen, že velká angloamerická bašta demokracie a lidských práv je připravena spáchat jakýkoliv zločin jde-li o navýšení zisků. K americkému angažmá v Afghánistánu se vyjádřil i americký publicista P.C.Roberts. Zmiňuje A.C.Murrae, který byl velvyslancem v Uzbekistánu. Ten Murray charakterizuje jako stalinistický totalitární stát, kterému se dvoří a podporují jej Američané.Murray informoval, že po lidech, kteří byli lety CIA dopraveni do Uzbeckých věznic praktikujících mučení, bylo požadovánoi, aby přiznali členství v Al Kajdě, že byli v treninkových táborech v Afghánistánu, a osobně se setkali s Bin Ladinem. Britský velvyslanec byl ohromen, že velká angloamerická bašta demokracie a lidských práv je připravena spáchat jakýkoliv zločin jde-li o navýšení zisků. Velvyslanec Murray toho věděl hodně a byl vyhozen, když všechno vyklopil. Viděl dokumenty dokazující, že za motivací US a britské vojenské agrese byla plynová ložiska v Uzbekistánu a Turkmenistánu. Američané chtěli plynovod, který by obešel Rusko a Írán a vedl by přes Afghánistán. K tomu byla nezbytná invaze. Americkému publiku bylo sděleno, že invaze byla nezbytná kvůli 11.září, a aby Amerika byla ochráněna před terorismem. Jen úplní hlupáci tomu věří. Při pohledu na rozmístění US jednotek v Afghánistánu je zřejmé, že mají chránit trasu plynovodu. Je to o penězích, o energii, nejde o demokracii. Konzultantem, který s někdejším texaským guvernérem G.W. Bushem aranžoval dohodu, podle které Enron dostane práva na Uzbecký a Turkmenský plyn a Unocal bude stavět transafgánský plynovod, byl američany dosazený afghánský prezident Karzai. Velvyslanec Murray byl z britských zahraničnách služeb propuštěn kvůli jeho odhalením. Není pochyb, že na příkaz americké loutky - Británie. Vice viz: Paul Craig Roberts: Why Does The U.S. Have An Empire In Asia? http://vdare.com/roberts/091105_asia.htmPoznámka: Aby takový příspěvek mohl být přijat v diskusi Lidových novin, musel by autor oznámit těmto novinám adresu svého bydliště.