Q&A: He wants free markets in outer space
Z rozhovoru s J.Manberem, výkonným ředitelem v Holandsku sídlící společnosti MirCorp, která si najala ruský Mir a sjednala první turistický let do vesmíru Denise Tita v r.2001. Téma: NASA se stává závislou na Rusku jako nikdy předtím a Obama chce víc kapitalismu ve vesmíru.
- M: Je pro mne nepochpoitelné, že nenecháme svou největší sílu, náš svobodný trh, působit ve vesmíru a ve vesmírném programu.
- Otázka: Amerika se chystá opustit raketoplán. Můžeme věřit Rusku když budeme léta na něm plně závislí v dopravě astronautů NASA na Mezinárodní vesmírnou stanici?
- M: Tato otázka je urážející. Rusko bylo k dispozici kdykoliv jsme je potřebovali. Když se stala tragedie s Columbií, plně jsme na Rusech záviseli, a oni nás nepodrželi za peníze. Splnili své závazky na 100 procent.
- Správná otázka pro Houston v Texasu by byla: Jak jsme se mohli dostat do tak trapné situace?
- Proč jsme to složité rozhodnutí neudělali před deseti lety? Deset let už víme, že raketoplán byl 20 let starý a jeho výkon neodpovídal požadavkům. O život přišlo 7 lidí. Na straně našich lídrů v Bílém domě, kongresu, ve vesmírném programu, nebyl stimul k odchodu. Měli jsme uvolnit soukromý sektor, aby zajišťoval zboží a servis v nízkém orbitu Země.
- Otázka: Jestli neuvolníme soukromý sektor a kapitalismus amerického stylu ve vesmíru, jak může náš vesmírný program vypadat za pár desetioletí?
- M: Pravděpodobně se staneme v oboru vesmírného cestování zemí třetího řádu.
- Rusko se chopilo kapitalismu ve vesmíru. Čína jede plnou parou vpřed, nakupuje zboží a servis od Rusů. Indie a Severní Korea také a chtějí mít program s lidskou posádkou do deseti let.
- Jestli budeme i nadále v rozhodování spoléhat na centralizovanou vládní agenturu...historie ukázala, že kapitalismus je dobrý, centralizované vládní plánování je špatné.
- Otázka:Řekněme, že Amerika zavede kapitalismus do vesmíru. V Houstonu budou mít obavy, že to dramaticky zredukuje význam Johnsonova vesmírného centra (JSC).
- M: Bude to mít vliv. Dojde k ztrátě pracovních míst. Nastane období transformace. Vláda se stane zákazníkem. Bude chtít palivový depot za nízkým orbitem a přihlásí se šest společností aby o to soutěžily.
- Bude menší Johnson, bude víc idejí. A o tom je Amerika.
- *Nemůžeme pokračovat v debatě o osudu NASA a JSC dalších 10 let Musíme se přizpůsobit nové realitě a stát se znovu lídrem v průzkumu vesmíru.
- *“Novou direktivou“ pro NASA je garantovaný trh. Jestliže vláda je jediným zákazníkem aspoň pro nejbližší budoucnost, jaký tržní tlak bude existovat aby tlačil náklady dolů? Vypadá to spíš jako vládou sponzorované monopoly.
- *Toto není normální trh, protože vláda dodává většinu peněz.
Výtah proveden z:
Q&A: He wants free markets in outer space
By ERIC BERGER Copyright 2010 Houston Chronicle
April 30, 2010,
http://www.chron.com/disp/story.mpl/business/6984638.html
Bez komentáře